Eğitim

Ortodonti Uzmanı Nasıl Olunur?

instagram takipçi hilesi

ortodonti uzmanı

Ortodonti Uzmanı Nasıl Olunur?

Son dönemlerde sağlık alanında popüler hale gelen meslekler arasında ortodonti uzmanı yer alıyor. Bilhassa üniversiteye hazırlanan ve kendisine bir meslek hedefi belirlemek isteyen gençler tarafından sıklıkla ortodonti uzmanlığı sıklıkla araştırılıyor. Peki herkes tarafından bu kadar sık araştırılan ortodonti uzmanı nasıl olunur? Öncelikle ortodonti alanında uzmanlaşabilmek için diş hekimliği bölümünden mezun olmak gerekiyor. Bunun için ortodonti alanında uzmanlaşmak isteyen kişiler 5 yıllık diş hekimliği bölümünü başarıyla tamamlamalılar. Diş hekimliği eğitiminin ardından ise ortodonti uzmanlığı için ekstra bir eğitim alınması gerekiyor. Bu eğitimin süresi ise 4 yıllık bir süreci kapsıyor. 4 yıllık ekstra ortodonti eğitimini de başarıyla tamamlayan adaylar ortodonti uzmanı olarak görev yağmaya başlayabiliyor.

ortodonti uzmani 2

Ortodonti Uzmanı Ne Demek?

Ortodonti alanı diş hekimliğinin alt dallarından yalnızca bir tanesidir. Özellikle çene, ağız ve dişlerde meydana gelen çeşitli düzensizliklerin ve sorunların düzeltilmesinde ortodontistler görev alıyor. Bilhassa çene yapısında meydana gelen problemlerin giderilmesinde önemli rol oynar. Çene yapısındaki düzensizlikleri ve problemleri ortadan kaldırarak hastanın daha sağlıklı bir çene yapısına kavuşmasına yardımcı olur. Bilhassa doğuştan veya sonradan oluşan durumlar kaynaklı çene yapısında bozukluk gözlenen hastaların estetik kaygılarının giderilmesinde ortodonti uzmanlığı önemli bir yer kaplar.

ortodonti uzmani 4

Ortodonti Uzmanı Ne İş Yapar?

Yukarıdaki başlıklarda da belirttiğimiz gibi ortodonti alanında uzman bir diş hekiminin ana görevi çene, ağız veya diş yapısında meydana gelebilecek düzensizlikleri ortadan kaldırmak. Ancak bunun yanı sıra yerine getirmesi gereken belli başlı görev ve sorumluluklarda mevcut. Bu görev ve sorumluluklar şu şekilde sıralanabilir:

  • 20’li yaş dişlerinin kaynaklı oluşan çene ve ağız yapısı bozukluklarını gidermek.
  • Diş yapısında meydana gelen çarpıklığı gidermek için diş teli tedavisi uygulamak.
  • Çene darlığı gibi çene bölgesinde oluşan bozuklukları giderecek tedavi yöntemleri uygulamak.
  • Hastaların diş eksikliği yaşaması durumunda protez diş tedavisi uygulamak.

Bilhassa çene ve ağız bölgesinde meydana gelen problemlerin hastaların ruh hallerini çok etkilediği bilinen bir gerçektir. Bu nedenle bireylerin birçoğunun ortodonti uzmanlarına son dönemlerde sıklıkla başvurulduğu da biliniyor.

ortodonti uzmani 1

Ortodonti Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Bu alanda kendini geliştirmek isteyen ve ortodonti uzmanı olmak isteyen kişilerin en fazla merak ettiği konular arasında maaş skalası yer alıyor. Ortodonti uzmanlarının maaş seviyeleri genel itibariyle pek çok meslek dalına oranla çok daha yüksek ve tatmin edici seviyelerde. Ortalama olarak bir ortodonti uzmanının 2023 yılı için aylık 35.000 TL kazandığı biliniyor. Ancak özel hastanelerde çalışan veya kendi kliniğinde hizmet veren uzmanlar için bu miktarların aylık 80.000 TL’ye kadar ulaştığı da biliniyor. Bu açıdan bakıldığında diş hekimliğini bitiren birçok adayın ortodonti uzmanlığına yöneldiğini söylemekte mümkün.

Ortodonti Uzmanlığı İle İlgili Videolar

Elifnur Özcan

Yaklaşık 5 senedir aktif olarak içerik yazarı olarak çalışmaktayım. Çok sayıda web sitesi için çeşitli konularda içerikler hazırladım. Ancak özellikle bilgi verici ve okuyucuya birşeyler katacak içerikler hazırlamaktan keyif duyuyorum. MaksatBilgi ailesine henüz yeni katıldım. Ancak işinize yarayacak ve okurken keyif alacağınız içerikler hazırlayacağıma inanıyorum. Şimdiden keyifli okumalar :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu