Gezi Rehberi

Orta Doğunun Zengin Ülkesi Birleşik Arap Emirlikleri Hakkında 5 Bilgi

instagram takipçi hilesi

Bugün sizlerle Orta Doğunun Zengin Ülkesi Birleşik Arap Emirlikleri Hakkında 5 Bilgi paylaşacağım.

Topraklarının %90 ının çöl olduğu. Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Birleşik Arap Emirlikleri para’nın bir ülkeyi nasıl bu kadar değiştirebileceğinin kanıtı ama herşey göründüğü gibi değil.

Orta Doğunun Zengin Ülkesi Birleşik Arap Emirlikleri Hakkında 5 Bilgi

Arap yarım adasında bulunan ülkenin yüz ölçümü sadece 83.600 m2. Türkiye’nin 9/1 inden daha küçük. Türk vatandaşlarından vize isteyen birleşik Arap Emirliklerine İstanbul’dan yolculuk yaklaşık 4.5 saat sürmekte. Ülkenin Suudi Arabistan ve Umman olmak üzere iki tane komşusu bulunuyor.  Ülke isminden anlaşıldığı üzere 7 Emirlikten oluşmakta. Emirlik babadan oğula geçmekte. Aynı zamanda Abu Dhabi emiri ülkenin başkanı, Dubai emiri ise ülkenin Başbakanı olarak görev üstlenmekte.

Kişi başına düşen yıllık gelir 70.000 dolar. Fakat ülkenin kaderi her zaman parlak değildi aslında. Birleşik Arap Emirlikleri eskiden yardıma muhtaç ülkelerdendi.

Yıllar boyunca İngiliz sömürgesine maruz kaldı. 1960’lı yıllarda petrolün bulunmasıyla kaderi bir anda değişti. Petrolün keşfinden önce bu topraklarda ekonomi balıkçılık ve inci endüstrisine dayanıyordu. Şimdilerde petrolün kontrolünü kaybeden ülkelerin aksine Birleşik Arap Emirlikleri başarılı şekilde sürdürmektedir.

1- Petrol

birleşik arap emirlikleri

Petrol yatakları bakımından Dünya’nın en zengin 7. ülkesi. 97.8 Milyar varil petrol rezervine sahip. Günde 3.7 milyon varil petrol üretilmekte. Başkent Abu Dhabi emirliği petrolün %94 ünü elinde tutmakta. Bunun nedeni ise ülke topraklarının %86 sına sahip olması. Tek başına ise ülke ekonomisinin 3/2 sine sahip ama uzun yıllar boyunca ülke milli geliri petrolden olurken son yıllarda petrole bağlı gelir azalmıştır.

2- Turizm

bae 2

Sadece Dubai emirliği 2019 yılında 3.38 milyonluk nüfusuyla yaklaşık 17 milyon turist çekti. Ortadoğu’nun Alışveriş merkezi olan Dubai, dünyada ki en popüler tatil noktası. Ayrıca Birleşik Arap emirliklerinin dünyaya açılan kapısı olarak görülmekte. Altın şehri olarak bilinen Dubai, Dünya’nın en büyük altın çarşısına da sahip. Hatta ülkede külçe altın veren ATM ler bulunuyor.

3- Ticaret

Nüfusunun yarısından fazlası 25-34 yaş aralığında iken sadece %15 i 45 yaş üzerinde. Ülkede gelir vergisi diye birşey yok. Sadece 2 yıl önce %5 Kdv alınmaya başlandı. Zaten Dubai’nin tam bir ticaret merkezi olması da bu yüzden. İş kuran ve çalışanlar vergi muafiyetinden dolayı Dubai tercih etmekte. Dışarıdan gelen insanlar bu ülkede kolaylıkla iş buldukları için Dubai ye gelmekte. Ayrıca bu ülkede çalışmak için Arapça bilmek şart değil.  çünkü ülkenin %90 ı yabancı olduğu için yaygın olarak konuşulan dil İngilizce.

4- Göç

Burası dünyanın en fazla göç alan ülkesi, Ülke zenginliğinin bedelini aldığı göç ile ödemekte çünkü kendi kültüründen fazla diğer ülkelerin ülkelerin insanları ile iç içeler. Nüfusun sadece %11.4 ü yerel vatandaşlardan oluşmakta.

5- Din ve Toplum

bae 4

Nüfusun %72 ‘si erkek, %20 ‘si ise kadın. Burası şeriat kanunlarını benimseyen mutlak monarşi ile yönetilen Müslüman bir ülke. Fakat İslam hukuku diğer Arap ülkelerindeki kadar sert uygulanmıyor. Nüfusun % 55 ‘i Müslüman, %25 ‘i Hindu, %10 ‘u Hristiyan diğer kısmını farklı dinler oluşturmaktadır.

Orta Doğunun Zengin Ülkesi Birleşik Arap Emirlikleri Hakkında 5 Bilgi İle İlgili Videolar:

https://www.youtube.com/watch?v=r2oJB5qYxCM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu