Sağlıklı Yaşam

Orşit Nedir, Türleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Orşit veya daha yaygın olarak testis iltihabı olarak bilinir, bir veya her iki testis iltihabıdır. Bakteriyel veya viral enfeksiyonlar orşite neden olabilir veya nedeni bilinmiyor olabilir. Orşit genellikle cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon gibi bakteriyel bir enfeksiyonun sonucudur.

Orşit

Bazı durumlarda kabakulak virüsü orşite neden olabilir. Orşit, ağrıya neden olabilen ve doğurganlığı etkileyebilen testislerin iltihaplanmasından kaynaklanır. İlaçlar bakteriyel orşitin nedenini tedavi edebilir ve viral orşitin bazı belirti ve semptomlarını hafifletebilir. Bununla birlikte, skrotal hassasiyetin kaybolması birkaç hafta sürebilir.

Orşit Nedir?

Orşit, testislerin iltihaplanmasıdır. Bakteriler veya virüslerden kaynaklanabilir. Her iki testis de aynı anda orşitten etkilenebilir. Bununla birlikte, semptomlar genellikle sadece bir testiste görülür. Bu tip testis iltihabı genellikle kabakulak virüsü ile ilişkilidir.

Orşit Belirtileri Nelerdir?

Orşit belirtileri ve semptomları genellikle aniden ortaya çıkar ve şunları içerebilir:

 • Bir veya her iki testisin şişmesi
 • Hafif ila şiddetli arasında değişen ağrı
 • Ateş
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Genel rahatsızlık
 • “Testis ağrısı” ve “kasık ağrısı” terimleri bazen birbirinin yerine kullanılır. Ancak kasık ağrısı testis değil, uyluk ile karın arasındaki deri kıvrımında oluşur. Kasık ağrısının nedenleri, testis ağrısının nedenlerinden farklıdır.

Orjit Neden Oluşur?

Orşite bakteriyel veya viral enfeksiyonlar neden olabilir. Bazen orşitin nedeni belirlenemez.

Bakteriyel Orşit

Çoğu zaman, bakteriyel orşit, epididimit ile ilişkilidir veya neden olur. Epididimit genellikle üretranın veya mesanenin epididime yayılmış bir enfeksiyonundan kaynaklanır.

orsit nedir turleri nelerdir2

Çoğu durumda, enfeksiyonun nedeni cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Enfeksiyonun diğer nedenleri, doğumdaki üriner anormallikler veya penise bir kateter veya tıbbi cihazın yerleştirilmesi ile ilgili olabilir.

Viral Orşit

Kabakulak virüsü neden olur. Ergenlikten sonra kabakulak gelişen erkeklerin yaklaşık üçte biri, genellikle kabakulak başlangıcından 4 ila 7 gün sonra orşit geliştirir.

Orşitin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi orşitin nedenine bağlıdır.

 • Bakteriyel orşit ve epididimo-orşiti tedavi etmek için antibiyotiklere ihtiyaç vardır. Bakteriyel enfeksiyonun nedeni bir CYBE ise, eşinizin de tedaviye ihtiyacı olacaktır.
 • Enfeksiyonun geçtiğinden emin olmak için belirtileriniz daha erken iyileşse bile doktorunuzun reçete ettiği tüm antibiyotikleri alın.
 • Duyarlılığın kaybolması birkaç hafta sürebilir.
 • Dinlenmek, skrotumu egzersiz bandıyla desteklemek, buz torbası kullanmak ve ağrı kesici almak rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Yatak istirahati ve skrotumun yükselmesi

Viral orşitli çoğu insan 3 ila 10 gün içinde daha iyi hissetmeye başlar. Ancak skrotal hassasiyetin kaybolması birkaç hafta sürebilir. Testislerin iltihaplanması sonucu oluşan bakteriyel ve viral enfeksiyonlara orşit denir.

orsit nedir turleri nelerdir4

Orşit genellikle tek bir testiste ortaya çıkar, ancak bazen her iki testiste de bulunabilir. Orşit birçok nedenden dolayı oluşur. Bunlardan ilki bakterilerin mesane ve idrar yolu yoluyla testislere geçmesi, diğeri ise çocuklarda yaygın olarak görülen kabakulak virüsüdür.

Orşit İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu