Ev ve BahçeYaşam

Orkide Çeşitleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Orkide Çeşitleri Nelerdir?

Düşündüğünüzden daha fazla orkide çeşidi var. Güzelliği ve zarafetiyle dikkat çeken bu çiçekler, aslında 700’den fazla cinse ve 28.000’den fazla türe ayrılan bir bitki ailesini oluşturur. En büyük bitki familyalarından biri olan orkideler zarif güzellikleriyle bulundukları ortama özel bir hava katarlar.

Orkide Çeşitleri

Dünyanın en büyük ikinci ailesine sahiptir. Bu zarif çiçeğin yaprakları sıralı, pullu ve damarlıdır. Orkideler bu çiçeklerin en popülerlerinden biridir. Oldukça zarif ve güzel olduğu için karşı tarafa kendini değerli hissettirir. Kendine has duruşu, zarafeti ve hoş kokusuyla bizi cezbeder.

Orkide asaletin ve bakımın sembolüdür. Bu tropik seven çiçeklerin küçük yaprakları ve uzun sapları vardır. Orkidelerin ince gövdeleri onları narin gösterse de, son derece dayanıklı uzun ömürlü bitkilerdir. Ülkemizde en çok sevilen ve en çok satılan 3 çiçekten biridir.

Orkide yılda 2 kez çiçek açar ve uygun bakım ile 3-4 kez çiçek açabilir. Sulama için su önemlidir ve musluk suyu yerine içme suyu daha sağlıklıdır. Orkideler aydınlık ve havadar yerleri sever. Orkideler ışığı sevseler de direkt güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır.

Adından da anlaşılacağı gibi kışın vazgeçilmezi olan salebin hammaddesi vanilya ve orkide familyasından olup, vanilyanın aroması ve tadı orkidenin güzelliği gözlerimizi bayram ettirir. Salepgiller, sıcak ve tropik bölgelerde yetişen uzun ömürlü bitkilerdir. Türkiye’de Anadolu’da birçok yerde yetişir.

Cycnoches Orkide

Orkide Çeşitleri

Bu orkideler en popüler orkide çeşitlerinden biridir ve görünümlerinden dolayı “kuğu orkideleri” olarak da bilinirler. Uzun sapları da uzun ömürlüdür ve 30’a kadar çiçek üretir. Özellikle bembeyaz çiçekleri ile etkileyici bir görünüm yaratmayı başarıyor.

Cymbidium Orkide

orkide cesitleri nelerdir2

Bu orkide diğer orkide çeşitlerine göre daha küçük çiçeklere sahiptir ancak sivri uçlu yaprakları ile göz doldurur. Özellikle orkide bakımına yeni başlayanlar için ideal bir çeşittir. Sarı, kırmızı ve pembe yapraklar en yaygın renk aralıklarıdır.

Brassavola Orkide

orkide cesitleri nelerdir3 768x576 1

Orkide türlerinin en popülerlerinden biri olan bu orkideler, dar yaprak yapısına, beyaz ve yeşil çiçeklere ve hoş bir kokuya sahiptir. Parfüm benzeri bir koku ile baş döndürücü bir koku yayan bu orkideyi yetiştirmek için iyi bir seçim olacaktır.

Encyclia Orkide

orkide cesitleri nelerdir4 768x576 1

Bu çeşit, özellikle küçük çiçekleriyle dikkat çeken kokusuz orkide çeşitlerinden biridir. Ancak çiçeğin küçük boyutu, bolca çiçek açtığı için ona zarif bir görünüm vermeyi başarır.

Ludisia Orkide

orkide cesitleri nelerdir5

Bu orkideler, kadifemsi çiçek dokusuyla etkileyici bir görünüm oluşturan büyüme yapıları sayesinde orkidelerin en göz kamaştıran çeşitlerinden biridir. Özellikle yetiştirilmesi çok kolay olduğu için bakım için tercih edilen türlerden biridir.

Cattleya Orkide

orkide cesitleri nelerdir6

Çilli yapraklar, farklı renkleri ve zarif görünümleriyle dikkat çekiyor. Özellikle hoş kokusu nedeniyle ortamda görüntülenmek için mükemmeldir. Bu orkide zarif görünümü nedeniyle iyi bir seçim olabilir.

Katasetum Orkide

orkide cesitleri nelerdir7 304x405 1

Aslında bu tür içinde epeyce orkide çeşidi vardır. En dikkat çekici özelliği mumsu çiçekleridir. Görünüş olarak farklılık gösterseler de bu orkidenin ortak özelliği etkileyici yapraklarıdır.

Orkide Çeşitleri İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu