Oraletli Pasta Tarifi, Nasıl Yapılır? (Videolu)

instagram takipçi hilesi

Sizi hem hafif hem de unutulmaz bir lezzetle tanıştırmak istiyoruz. 90’lı yılların en sevilen tatlılarından olan oraletli pasta, kısa zamanda lezzeti elde etmek isteyen kişilere hitap ediyor. Oraletli pasta yaparken az malzemeyle mükemmeli yakalayabilirsiniz. Neredeyse başarısız olma oranının 0 olduğu bu tarif, aniden gelen misafirlerinizin de damaklarını tatlandıracak. Oraletli pasta tarifi genellikle portakallı yapılır. Ancak isteğinize göre farklı lezzetleri de deneyebilirsiniz.

Şimdiden deneyecek kişilere afiyet olsun.

Oraletli Pasta Tarifi için Malzemeler

Oraletli pasta tarifi

  • 1ya da 2 paket sade pötibör bisküvi
  • 1 ya da 1 buçuk çay bardağı kadar portakallı oralet
  • 1çay bardağından yaklaşık serçe parmağı kalınlığından az nişasta
  • 1 çay bardağı kadar toz şeker
  • 5 ya da 6 çay bardağı (kıvama göre ayarlanır) su
  • 5 çay bardağı kadar süt
  • 1 çay bardağı toz şeker
  • 1 çay bardağı kadar nişasta.

Hazırlanışı

oraletli pasta

1) Tarifin hazırlanışını iki kısımda anlatma istiyoruz. İlk olarak tatlının muhallebi kısmının yapılması gerekiyor. Muhallebi soğurken, oralet sosunu yapabilirsiniz.

2) Muhallebi hazırlamak için 5 çay bardağı sütü ocağın üzerine alın. Ocağın altının kısık olmasına dikkat edin. Üzerine 1 çay bardağı kadar toz şeker ve nişastayı ilave edin.

3) İyice karıştırın. Muhallebinin dibini almaması ve lezzetini koruması için iyice karıştırmanız gerekir. Karıştırma işlemini tahta kaşıkla yapmanız oldukça önemlidir. Muhallebinin kıvamı koyu olmalıdır. Ancak aşırı koyu olmasına gerek yoktur. Kaynamaya başladıktan sonra 2 dakika kadar bekleyebilir, altını kapatabilirsiniz.

4) Ocağın altını kapattıktan sonra bir süre soğumasını bekleyebilirsiniz. Soğuma süresinde oraletli kısmı hazırlayarak zaman kazanabilirsiniz.

5) Oraletli kısmı hazırlamak için 1 çay bardağı oraleti tencereye koyun. Ardından üzerine 1 çay bardağı nişasta ilave edin. 1 çay bardağı kadar toz şekeri de ekledikten sonra su koymaya başlayabilirsiniz. Genellikle 5 çay bardağı su yeterli kıvam alması için idealdir. Ancak aşırı katı ya da sıvı kıvamda olmamasını tavsiye ediyoruz. Yavaş yavaş su eklemeniz ideal kıvamı elde etmek için önerilir.

6) Tüm karışımı ekledikten sonra ocağın altını açın ve karıştırmaya başlayın. Ocağın yine kısık ateşte olmasına dikkat edin. Oralet katılaştıktan sonra ocağın altını kapatın.

7) Sıra geldi en keyifli kısma. İlk olarak bir borcama muhallebiyi dökün. Bir spatula yardımıyla dikkatle düzeltin. Ardından pötibör bisküvileri yerleştirmeye başlayın. Yerleştirirken hiçbir yerde boşluk kalmamasına dikkat edin. Tek kat bisküvi yerleştirmeniz yeterlidir.

8) Üzerine oraleti ilave edin. Ancak tüm bu hazırlama işlemini derhal yapmanız tavsiye edilir. Özellikle oraletin katılaşması, görünümün olumsuz olmasına yol açar.

9) Hazırladığınız pastanın üzerini streçle kapatın. En az 2 saat buzdolabında dinlenmeye bırakın.

10) Bekleme süresinin sonuna geldiğinizde üzerine minik portakal dilimleri ya da hindistan cevizi ekleyerek süsleme yapabilirsiniz.

Oraletli Pasta Tarifi Videosu

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu