Ömür Gedik

instagram takipçi hilesi

gedik 12

Tam adı: Ömür Gedik
Doğum tarihi: 22.12.1970
Boyu: 1,64 m
Ailesi: Abdullah Timur Ülker (Babası)
Eşi: Soner Gedik (1991 – 2010)
Çocukları: Tayga Gedik
Mesleği: Yazar, Şarkıcı, Gazeteci
Aktif Yılları: 1993 yılından bu yana.

imdb-logo

youtube-chanel listen-on-apple-music-logospotify-connect-compatibility-logo-
Sosyal Medyada

instagram-hesabi  twitter-hesabi
Başlıklar

Hakkında

Hayvan hakları savunucusu, sunucu, gazeteci, sinema eleştirmeni, köşe yazarı ve şarkıcıdır.

Ömür Gedik, 22 Aralık 1970 tarihinde dünyaya gözlerini açmıştır. Ortaokul yıllarından itibaren şan ve piyano dersleri almıştır. Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Filolojisi Bölümü‘nden 1992 yılında mezun olmuştur.

Bölümün seçmeli olarak vermiş olduğu sinema derslerinde de yer aldı. Sınırlı sayıda öğrencinin katılım gösterebildiği creative writing derslerinde beş dönem süresince senaryo ve öykü yazımı üzerine çalışmalar gerçekleştirdi.

Altı yıl boyunca çok sesli rock mik yapmış “Mavi Topluluk” ile çalışmış ve hem okul içi hem de okul dışı birçok konser verdi. Müzik ile beraber sinemaya olan ilgisi üniversite döneminde devam etmiştir.

Üniversiteden mezun olduktan bir süre sonra Sabah Dergi Grubu‘nda muhabir olarak çalışma yaşamına başlamıştır.  1993 yılında Hürriyet gazetesine geçerek gazetenin ek sayfalarında muhabirliği sürdürmüştür. Hürriyet Dergi Grubu’na ait olan Focus Dergisi‘nin yazı kurulunda görev almıştır.

Marmara Üniversitesi’nde İngilizce Öğretmenliği formasyonu alarak bir yıl Boğaziçi Üniversitesi Hazırlık Bölümü’nde okutmanlık yapmıştır.

Ömür Gedik, 1999 yılında Hürriyet Kültür Sanat Servisi’ne geçerek görevini bu serviste sürdürdü. Bir süre sonra da Londra’ya giderek çeşitli sinema kurslarına katıldı. Londra’dan döndükten sonra gazetenin magazin sayfalarını hazırlamaya başladı. Hürriyet Kelebek’te sinema yazılarına ağırlık verdiği bir köşesi vardır.

Birçok yerli oyuncu, yönetmen ve yapımcı ile röportajlar gerçekleştirdi. Röportaj yaptığı yabancı isimler arasında Clive Owen, Gerard Depardieu, David Carradine, Harvey Keitel, Adam Brody, Woody Harrelson, Doug Liman, Akive Goldsman, Oliver Stone ve Kevin Costner gibi isimler de yer  almaktadır.

Atatürk Kültür Merkezi’nde Devlet Senfoni Orkestrası ile birlikte konsere çıkmıştır. Müzik çalışmalarına Ladies and Gentleman ve AG34 Akapella Korosuile devam etmiştir. Televizyonculuğa ilk adımını ise 2004 yılında TV8 ekranlarında 1 yıl süre ile hazırlayıp sunduğu sinema programı ile atmıştır.

2005 yılından itibaren Kanal D’de ekranlara gelen ve o dönem ekranların en çok izlenen sinema programı unvanını elinde bulunduran “Cinemania”yı hazırlayıp sunmuştur.

Hürriyet Kelebek ekinde Salı ile Perşembe günleri popüler kültür üzerine, Keyif ekinde ise Cumartesi ve Pazar Günleri sinema yazıları yazmaktadır. Sinema kadar hayvan hakları hakkında kaleme almış olduğu yazıları da zaman zaman gündem oluşturmakta.

HAYTAP ile ortak olarak gerçekleştirmiş olduğu organizasyonlarda hayvan hakları ile ilgili birçok soruna değinmeye devam etmektedir.

Bir dönem ramazan ayında bir iftar çadırının önünden geçtiği sırada “sokak hayvanları için neden böyle çadırlar olmasın” çıkışında bulunarak gündeme oturmayı başarmıştır.

2012 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali‘nin açılışını kendisi yapmıştır.

Ömür Gedik 1991 yılında henüz 21 yaşındayken ilk evliliğini Doğan Holding İcra Kurulu Üyesi Soner Gedik ile yapmıştır. Sonrasında 2010 yılında boşanan çiftin “Tayga” adında bir kızları vardır.

Ömür Gedik, 2008 yılından bu yana şarkıcı Ferhat Göçer ile birliktelik yaşamaktadır.

Videoları

Ömür Gedik – Güneş Seninle Doğar

İlker Aksum – Meral Zeren – Ömür Gedik Cinemania 2012

Söz Sende – 27 Aralık 2018 (Ömür Gedik)

Ömür Gedik | Röportaj

Fotoğrafları

Kaynak
biyografiinfo.comgoogle.com

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu