Kişisel Gelişim

Ölmeden Önce Okunması Gereken 7 Kitap

Peter Boxall'ın hazırladığı ölmeden önce okunması gereken kitaplar listesine göre seçilmiş 10 kitap ve konuları nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Ölmeden önce okunması gereken kitaplar ya da filmler birçok insan tarafından merak edilir. Özellikle insan hayatında önemli bir yer elde edileceğine inanılan kitaplar Peter Boxall tarafından özenle hazırlanmıştır. 146 tane kitaptan oluşan listedeki birçok eser yazın dünyasında önemli bir yere sahiptir.

Peter Boxall ise İngiliz akademisyen ve yazardır. Ayrıca Boxall, İngilizce bölümünde profesördür. İşte ölmeden önce okunması gereken 7 kitap:

1- Genç Werther’ın Acıları – Goethe

ölmeden önce okunması gereken kitaplar

Goethe’nin 25 yaşındayken yazdığı bu eser, karşılıksız aşkın en trajik halidir. Roman kahramanının yaşadığı platonik ilişki sonrası yaşadığı acıyı ve nasıl intihara sürüklendiğini başarı ile anlatır. Kitap yaklaşık 168 sayfadan oluşur. Birkaç saatte rahatlıkla bitirebilirsiniz. Fakat, etkilerinden kurtulmanız seneler alacaktır. Bu nedenle ölmeden önce okunması gereken kitaplar listesinde mutlaka bu kitap yer alır.

2- Goriot Baba- Honoro de Balzac

ölmeden önce okunması gereken kitaplar

Bu kitabın listede olmaması Balzac’a yapılan büyük bir ayıp olurdu. Balzac’ın en sevilen eserlerinden bir tanesi olan Goriot baba, bir babanın kızları için gösterdiği yoğun çabayı resmeder. Goriot babanın, kızlarının isteklerine yetişebilmek için harcadığı çabayı maddi ve manevi açıdan resmeder.

Romanı okuduğunuzda akıcı dil sizi sürüklerken, kendinizi Goriot’un yerinde gibi hissedeceksiniz. Goriot Baba kitabı yaklaşık 300 sayfadır.

3- Madam Bovary- Gustave Flaubert

ölmeden önce okunması gereken kitaplar

19. yüzyılda yaşamış kadınların iç dünyasını betimleyen Madam Bovary, okuyucusu ile aradaki perdeyi kaldıran bir romandır. Kadın dünyasını ele alan kitap, aynı zamanda erkekleri de anlatır. Sıkıcı bir evlilik yapan roman kahramanının aşkı arama çabasına tanık olacaksınız. Madam Bovary ölmeden önce okunması gereken kitaplar listesindedir ve 400 küsür sayfadır.

4- İki Şehrin Hikayesi – Charles Dickens

ölmeden önce okunması gereken kitaplar

Roman kahramanını yıllar sonra hapisten çıkarak çocuğuna kavuşmasını anlatan İki Şehrin Hikayesi, Paris’teki devrimi de anlatır. Tarihi açıdan bakıldığında da önemli olan roman, ışık tutan roman iki şehre birçok açıdan ışık tutar. Yaklaşık 464 sayfalık kitabı okurken zamanın nasıl geçtiğiniz anlayamayacaksınız.

5- Suç ve Ceza – Dostoyevski

ölmeden önce okunması gereken kitaplar

Kuşkusuz dünya edebiyatının  en mükemmel eserlerinden bir tanesidir Suç ve Ceza. Geçtiğimiz günlerde Tarih Profesörü İlber Ortaylı da “Suç ve Ceza okumadan kitap okudum demeyin” diyerek romanın önemine vurgu yapmıştır. Roman, bir hukuk öğrencisinin güzel bir gelecek kurmak için hırsızlık yapma planı ile başlar. Kitap yaklaşık 700 sayfa olmasına rağmen her okuyan çok çabuk bittiğini düşünür.

6- Nana- Emile Zola

ölmeden önce okunması gereken kitaplar

Emile Zola’nın eserlerindeki cesur anlatım ölmeden önce okunması gereken kitaplar listesinde yer alması için önemli bir sebeptir. Nana kitabı, bir hayat kadınını anlatır. Başlangıçta tiyatro oyuncusu olan karakter yükselerek fakat zamanla değer kaybederek fahişe olur.Kitap yaklaşık 550 sayfadır.

7- Anna Karenina – Lev Tolstoy

edebiyat

Ölmeden önce okunması gereken kitaplar listesinde önemli bir yere sahip olan roman, birçok konuyu ele alır. Özellikle yazıldığı döneme ışık tutan kitap, geleceğe de ayna tutar. Anna Karanine, psikolojik tahlilleri ile de bir başyapıttır.

Kaynak
Can yayınları

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu