Yaşam

Okul Korkusu İle Nasıl Başa Çıkarılır? Okula Gitme Korkusu

instagram takipçi hilesi

Günümüzde okula gitmeyi red etmek çocukların kaygı ve depresyon gibi problemler sebebi ile okula gitmek istememesi ve devam edememesi olarak tanımlanır. Yaşanan bu duygusal problemlerin altında yatan birden fazla neden olabilir.

cocuklarda okul korkusu

Çocukların Okula Gitmeyi İstememesinin Nedenleri Nelerdir?

Çocuğun anne ve baba ile olan güvensiz bağı nedeni ile, anne ve baban ayrıldığı zaman bir daha kavuşamama korkusu. Bu korkunun nedeni yanlış anne ve baba davranışlarıdır.

Aynı şekimde bağımlı anne çocuk ilişkisi ve mesafeli baba tiplemelerinin olduğu aileler.

Çocuğunda ayrılmayı göze alamayan ve her an başına bir şey gelebilecek korkusu yaşayan anne ve babalar.

Bunlar aslında hatalı anne ve baba tutumları ile ilişkilidir. Çocukların en önemli ihtiyacı olan güven duygusu sağlanamadığı zaman çocuklarda okul korkusu gibi birden fazla semptom görülebilir. Bunun için ilk olarak çocuk ile sağlıklı ve güven temeline dayalı olan bir ilişki kurulması gerekmektedir.

cocuklarda okul korkusu 2

Çocuklarda Okula Gitmeyi İstemiyorsa Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

Her gün çocuk ile birlikte okula gitmek, derse girmek ya da kapıda beklemek.

Pazarlık yapmayın. “Eğer okula gidersen sana istediğin oyuncağı alırım” gibi pazarlık içeren tutumlar ile bir süre çocuğun sizi kullanmasına sebep olur.

Çıkışta seni almaya geleceğim diyerek, gitmemek. Çocuğun bu önemli süreçteki ihtiyacı olan güven duygusunu zedeler. Söz vermiş olduğunuz saatte gelemiyor olmanı bile çocuğun temel ihtiyacı olan güven duygusunu sarmaya neden olur.

Kıyaslamalar yapmanız çocuğun kendi değersiz ve yetersiz hissetmesine neden olur.

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda; okula uyum sorunu ve okula gitmeyi red etmek çoğunlukla ailesel problemler sebebi ile meydana gelmektedir. Bu yüzden ilk olarak anne ve baba tutumları ile ilgili uzman desteği almanız gerekmektedir.

Bunların dışında çocuğunuzu en iyi tanıyan sizsiniz. Sorunun nedeni belirleyebilir ve öneriler doğrultusunda çözüme kavuşabilirsiniz. Fakat sorun uzun bir süredir devam ediyorsa uzmandan destek almanız gerekecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu