Yaşam

Okaliptüs Nedir? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Okaliptüs, Tazmanya’ya özgü uzun boylu, yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Tüm ağaçların yaklaşık %75’ini oluşturan Avustralya ormanlarında bulunan en önemli ağaç cinsidir. Bugün, ticari olarak yetiştirilen ağaçların çoğu Akdeniz ve İspanya ve Fas dahil subtropikal bölgelerde yetişmektedir. Okaliptüs bitkisinin yaprakları ve yağı uzun süredir tıbbi amaçlar için kullanılmaktadır.

Okaliptüs yağı, okaliptüs bitkisinin taze yapraklarından ve dal üstlerinden damıtılmış uçucu yağdan oluşur. Birkaç okaliptüs türü vardır. Ancak tıbbi olarak kullanılan birincil globulus türüdür. Bazıları süs çalılarının büyüklüğünde olan türlerdir ve bazıları muazzam ağaçlar olarak büyür. En sık tıbbi olarak kullanılan okaliptüs tipine mavi sakız ya da Avustralya ateş ağacı denir. 70 metreye kadar büyüyebilir. Koyu yeşil ve parlak 10 – 30 cm büyüklüğünde yapraklara sahiptir.

okaliptus 1

Dış mavi-gri kabuğu, iç krem ​​rengi bir kabuğu ortaya çıkarmak için soyulur. Okaliptüs yağı içeren topikal merhemler, geleneksel Aborjin tıbbında yara iyileşmesini desteklemek için kullanılmıştır. Okaliptüsün çeşitli kullanımları, geçtiğimiz yüzyıllarda dünyadaki diğer geleneksel sistemlere yayılmıştır.

Fransız hükümeti 1857 senesinde Cezayir’e bu ağaçtan dikmiştir. Sadece beş yıl içinde ağaçlar ekildikleri bir zamanlar bataklık bir araziyi daha kuru bir bölgeye dönüştürdüler ve bu da okaliptüse “ateş ağacı” adını verdi. Ağaçlar başka alanlara da dikildi. İngiltere’de 19. yüzyılda, okaliptüs yağı hastanelerde idrar sondalarını temizlemek için kullanıldı. Birçok çalışma daha sonra bu bitki yağının mikrobiyal özelliklere sahip maddeler içerdiğini ve İngilizlerin temizlik maddesi olarak kullanıldığını doğruladı.

Okaliptus Ağacı Ne İçin Kullanılır?

Yapılan araştırmalar, okaliptüs yağının solunum yollarında normal balgam çıkarmayı desteklediğini ve sağlıklı mikrobiyal dengeyi desteklediğini bulunmuştur. Yaprakların ayrıca normal iltihap seviyelerini desteklemeye ve ateş sırasında vücudu desteklemeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Oral kullanıma ek olarak, topikal merhemler genellikle okaliptüs yağı bırakır ve ara sıra tıkanıklık zamanlarında destek için burun ve göğse uygulanır.

Okaliptusun Faydaları Nelerdir?

1-) Güçlü Antiseptiktir.

Bu bitki genellikle güçlü bir antimikrobiyal ajandır. Cilt yüzeyinden ve cansız nesnelerden mikroplardan kurtulabilir. Bu, okaliptüs yağının neden aranan bir yara temizleyici olduğunu açıklar. Açık bir yaranın etrafındaki bakteri ve mantarları yok edebilir. Sonunda, bir yaranın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir.

Ayrıca, açık hava yarasına hava maruziyetinden kaynaklanan tahrişe karşı koruma sağlar. Bu fayda nedeniyle Türk Araştırmacılar, yara iyileşme sürecini sabitlemek istediğinizde bu yağın kullanımını desteklemektedir. Cansız yüzey temizliği ile ilgili olarak, mutfak tezgahlarını, banyo zeminlerini ve diğer yüzeyleri temizlemek için okaliptüsün spreyini kullanabilirsiniz.

okaliptus 2

Ağrı ve Enflamasyon Karşıtıdır

Okaliptüs yağı vücuda uygulandığında, eklem ağrısı ve kızarıklığı, kas ağrısını ve genel vücut şişmesini kolaylaştırdığı bilinmektedir. Ayrıca, ağrıyı hafifletmek için okaliptüs yağının solunabileceği önerileri de vardır. Bu nedenle, bu avantajdan yararlanmak için yalnızca topikal olarak uygulamanız gerekmez. Eklem veya kas ağrısı ve iltihaplanma ile karakterize fiziksel bir yaralanmaya maruz kaldıysanız bu daha önemlidir.

Baş Ağrılarını Hafifletir

Sinüs üzerine basınç uygulandığında bir baş ağrısı oluşur. Bu aslında okaliptüsün hedeflediği kısımdır. Bu kısmı gerginliğini serbest bırakmak için canlandırabilir. Sonunda, bu baş ağrısını hafifletmeye son derece yardımcı olur. Rastgele bir araştırmaya göre, baş ağrısı olduğunda başlarında okaliptüs yağı teneffüs eden ve kullanan hastalar, ağrı kesiciler kullanmadan bile hızlı rahatlama eğilimindedir.

Saç Sağlığını Teşvik Eder

Çoğu saç ürününü keskin bir şekilde gözlemlerseniz, okaliptüsü ana bileşenlerden biri olarak tanımlarsınız. Saç köklerine güçlü antimikrobiyal etkiler gösterdiği bilinmektedir. Rapor, okaliptüs yağının saç folikülleri etrafında patojen birikmesini önleyebildiğini göstermektedir. Böylece, baş biti, kepek ve kafa derisi tahrişinden korunabilirsiniz. Aslında, bunu desteklemek için okaliptüs yağını doğrudan kafa derinize uygulayabilirsiniz.

Beyin Aktivitesini Teşvik Eder

Bazen beynin aktivitesi stres, yorgunluk veya zihinsel bir durumla yavaşlatılabilir. Tüm bu durumlarda, okaliptüs yağı yardımcı olabilir. Örneğin, zihinsel halsiz hissettiğinizde sinirlerinizi sakinleştirmeye ve beyne kan akışını arttırmaya yardımcı olabilir. Bu beyninizi harekete geçirir ve daha uyanık olursunuz.

Ayrıca, gelişmiş beyin beslemesinin daha fazla beyin gücü anlamına geldiğini de belirtmek gerekir. Bu durumda, beyninizin performansı çok gelişir. Bu nedenle bu yağ aromaterapide kullanılır. Böyle bir uygulamada, konsantrasyonunuzu ve tutumunuzu artırmaya yardımcı olur. Bir öğrenci için, bu bitki kaynaklı aromaterapi sonucu genel sınıf performansı artar.

okaliptus 3

Solunum Durumlarını Yönetir

Yıllar boyunca, dünyanın dört bir yanındaki insanlar farklı solunum koşullarını yönetmek için okaliptüs yağı kullanmışlardır. Araştırmalar, bu yağın burnunuz tıkandığında ve kötü bir öksürük veya soğuk algınlığınız olduğunda nefes almanızı kolaylaştırdığını göstermektedir. Bu nedenle bu bitki doğal bir balgam söktürücü ve burun dekonjestanı olarak kullanılabilir.

2014 senesinde yapılan bir araştırmaya göre, bu yağ bronşit ile ilişkili semptomları azaltmak için de kullanılabilir. Yağ bronşiti tedavi etmese de semptomlarını maskeleyebilir. Temel olarak, bronşit yönetilebilir bir seviyeye getirilir. Okaliptol ile yönetilebilen diğer durumlar arasında sinüzit ve astım bulunur.

Okaliptüs ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu