Nükleer Saldırı Karşısında Nasıl Hayatta Kalınır?

Google News

nükleer 11

Gerçekleşmesi muhtemel bir nükleer patlamanın etkisinden kurtulabilen insanlar patlamanın sonrasında ortaya çıkan radyoaktif serpintilerden oldukça fazla etkilenmektedir. Kapalı bir ortamda maruz kalınan radyasyon seviyesini etkili bir acil durum planı sayesinde azaltabilirsiniz. Yaşadığınız şehirde veya yakın çevrenizde bir nükleer saldırı, patlama ya da kaza gerçekleştiği taktirde ne tür önlemler alabileceğinizi dair bilgileri “Federal Acil Durum Yönetim Kurumu (FEMA) ve AFAD’dan edinebilirsiniz. İşte olası bir nükleer bomba saldırı sonrasında alınacak önlemlerin listesi.

1-) Bir Galon Su

nükleer 6

Nükleer saldırı sonrasında en az süreyle üç gün yetecek oranda su bulundurulmalıdır. Ailede yer alan her bir bireyin günlük olarak en az bir galon suya ihtiyacı olacaktır.

2-) Gaz Maskesi

nükleer 4

Saldırı sırasında ve sonrasında kullanılması gerekli olan birincil ihtiyaç olarak nitlendirilebilir.

3-) Radyo

nükleer 2

Olası bir nükleer saldırı sırasında bulunduğunuz ortamdan, bölgeden, şehirden, ülkeden haber alabilmek için pille çalışan bir radyo bulundurulması oldukça önemlidir. Yapılan hazırlık sırasında yanınızda bulundurulacaklar listesinin içinde muhakkak olmalıdır.

4-) İlk Yardım Çantası

nükleer 9

Saldırı esnasında hayatta kalanları birçok farklı tehlike beklemektedir. Başınıza gelebilecek her türden hastalık ya da yaralanmalara karşın etkili olabilecek bir yardım çantası bulundurmak hayat kurtaracaktır. Söz konusu çantanın içinde ateş düşürücü, ağrı kesici vb. ilaçların yer alması ve son tüketim tarihinin henüz gelmediğinden emin olunması gerekmektedir.

5-) Harita

nükleer 5

Bölgesel bilgilerin yer aldığı bir harita ihtiyaç listesi için oldukça önemlidir. Harekete geçmeniz gereken zamanda elinizde önemli bir yardımcı hüvviyetine bürünecektir.

6-) Kuru Gıda

nükleer 13

Saldırı sırasında korunacağınız yerde sizi üç gün süreyle enerjik bir şekilde tutacak gıda stokunuz bulunmalıdır. Stokun olmasının yanı sıra besin maddelerinin dayanıklılığı da çok önemlidir. Bu ve benzeri durumlarda bakliyat içerikli besinler tercih edilmelidir.

7-) El Feneri

nükleer 10

Saldırı esnasında elektriklerin kesileceği ya da sığınakta yön bulabilmek adında kullanılabilecek önemli bir araç gereçtir.

😎 Islak Havlu

nükleer 7

Kalabalık ortamlarda hijyenin sağlanması çok önemlidir. Saldırı sırasında ve sonrasında nerede ve hangi durumda olacağını kimse tahmin edemez. Bu nedenle de mikroplardan ve hastalıklardan korunmanın en önemli ve basit yolu ıslak havludur.

9-) Konserve Açacağı

nükleer 8

Kuru gıdaların uygun şartlarda ve koşullarda saklanabildiği konserveleri açabilmenin önemli araç gereçlerinden birisidir. Zor şartlar altında yaşayan insanların gıdalarına kolay ulaşabilmeleri de oldukça önemlidir.

10-) Düdük

nükleer 1

Saldırı esnasında ve sonrasında çevrenizdeki insanlar ile haberleşmeniz güçleşecektir. Olası bir saldırı sırasında tanıdık tanımadık pek ok insana gereksinim duyabilirsiniz. Yanınızda taşıyacağınız düdük ile yardım çağrısında bulunabilirsiniz.

Kaynak
neoldu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir