Sanat TarihiTarih

Notre Dame Katedrali Nerededir? Katedralin Tarihi Nedir?

instagram takipçi hilesi

Dünyayı şoka uğratan ve önemli bir tarihin yok olma aşamasına geldiği yangın ile dünya gündemine oturan Notre Dame Katedrali hakkında birkaç bilgimiz var.

notre dame 12

850 yıllık bir geçmişe sahip olan katedral tarih boyunca Napolyon’dan Vıctor Hugo’ya kadar pek çok ünlü bünyesinde barındırmış olan ve her yıl milyonlarca insanın ziyaret ettiği muhteşem katedral hakkındaki dikkat çekici bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Paris’in Kalbinde

notre dame 11

“İle de la Cite”, “Cite Adası” olarak bilinen Paris turizminin kalbi olarak adlandırılan iki adadan birisidir. Pek çok tarihi yapıyı ve Notre Dame Katedralini de Seine Nehri ve Cite Adası’nın yanı başında yer almaktadır.

Genel itibari ile gotik mimarisinin en önemli örneği olarak bilinse de Roma-Gotik tarzının izlerini barındırmakta olan katedral, vitrayları, muhteşem manzaralı pencereleri, gösterişli süslemeleri ve içinde barındırdığı sanatsal yapıtları ile Avrupa’nın en önemli tarihi yapılarından birisi olma özelliğini taşımaktadır.

notre dame 2

Aynı anda dokuz bin kişinin birlikte ibadet edebildiği dini mekan olan Notre Dame Katedrali; 75 sütun ve 37 şapelden oluşmaktadır. Bu büyük yapı yaklaşık olarak 130 metrelik genişliğe sahiptir. Adının anlamı Fransızca’da “Meryem Anamız” ya da “Kutsal Bakire” olan Notre Dame Katedrali, tarihi kimliği ile tüm dünyanın ilgisini çekmektedir.

Katedral, Bir Şapelinin Yıkılmasından Ardından İnşa Ediliyor

Katedral’in ilgi odağı olmasının nedeni 80 yıllık bir tarihe sahip olması değil. Katedral, kendisinden önce başka önemli bir dini yapının üzerine inşa edildiğinden ötürü ziyaret edenlerin ilgisi bir kat daha artmaktadır. Bu tarihi kilisenin konumlandığı yerde M.S. 4. yy’da yapıldığı tahmin edilen bir Roma Şapeli yer alıyordu.

notre dame 8

1160 yılında Paris katedrali “Avrupa krallarının bölge kilisesi” olarak  belirlendikten sonra Piskopos Maurice de Sully kilisinenin bitmiş halini rüyasında görmüş ve kilisenin dışına da bu gördüğü rüyayı çizmiştir. Kilisenin yapımı sırasında malzemelerin taşınabilmesi için yeni bir yol yaptırmış ve çok sayıda evi yıktırmıştır.

1163 yılında Kral VII. Louis’in hükümdarlığı zamanında start alan inşaatın temel taşını Papa Alexander III’ün mü yoksa Maurice de Sully’nin mi koyduğu hala büyük tartışma konusudur ancak ikisinin de açılış seremonisinde hazır bulunduğu bilinmektedir.

notre dame 7

1163 yılında başlayan büyük ve detaylı inşaatın yapımı 171 yıl sürmüştür. Bugünün koşullarında uzun gibi gözükse de o dönemin koşulları göze alındığında oldukça normal bir süre olarak belirtilmektedir.

1334 yılında Gotik mimarinin en önemli örneklerinden birisi olarak tamamlanan kilise, De Gaulle’ün cenaze törenine, Napolyon’un taç giyme törenine ve Jeanne D’arc’ın yargılanmasına ev sahipliği yapmış ve övgü dolu cümlelerin tarihin tozlu sayfalarına yazılmasına neden olmuştur.

notre dame 6

Fransız İhtilali Sonrası Unutulan Dini Merkez

notre dame 4

Notre Dame Katedrali Fransız Devriminin ardından unutulmuş bir yapıdır. Zaman karşı yenilmek üzereyken ünlü yazar Victor Hugo’nun sayesinde yeniden yaşama tutunmuş tabiri yanlış olmaz. Victor Hugo’nun Notre Dame’ın Kamburu adlı romanının 1831 yılında yayınlanmasının ardından 23 yıl sürecek olan bir restorasyona girmiş ve 1887 yılında yeniden açılmıştır.

İşte Paris’in en önemli sembollerinden biri; Notre Dame Katedrali

Notre Dame’ndan geriye kalanlar – DW Türkçe

Kaynak
listelist.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu