Sağlıklı Yaşam

Nomofobi Nedir? Nomofobi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Nomofobi, en kısa tanımıyla cep telefonuyla bağlantının kaybedilmesi korkusudur. Aslında çağımızın en büyük hastalığı olduğunu söyleyebiliriz. Teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan birçok hastalık ve psikolojik sorunlar görülmektedir. Bunlardan en yaygın olanlarından birisi ise ‘Nomofobidir.’

nomofobi

Nomofobi Kelimesi Nasıl Hayatımıza Girmiştir?

Kişilerde cep telefonundan ayrı bir şekilde, ondan mahrum kalma korkusuna Nomofobi ismi verilmiştir. Nomofobi terimi “no mobile phobia” olarak bir açılıma sahiptir.

Nomofobi Nasıl Keşfedildi?

Bir tür psikolojik hastalık olarak hayatımıza giren Nomofobi, Birleşik Krallık’ta YouGov adındaki bir araştırma şirketinin yaptığı çalışmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Bu çalışmalarda, cep telefonu kullanıcılarının beklenenden büyük sorunlarla ve endişelerle yaşadıkları tespit edildi.

nomofobi

Birleşik Krallık’ta telefon kullanıcısı olan %53’lük dilimin telefonunu kaybetme, şarjı bitme, telefonu çekmeme gibi konularda huzursuz olmaya eğilimli olduğu ortaya çıktı. Bu araştırmada erkeklerin %58’i, kadınların %48’lik kısmının bu fobiden acı çektiği belirlendi. Ayrıca araştırmada %9’luk bir kesim telefonunun kapalı olduğu zamanlarda huzursuz ve stresli olduğunu ifade etmiştir.

Dünya çapında artık çok sık görülen bu rahatsızlık aslında oldukça zarar vericidir. Çağın hastalığı haline gelen bu durum, dünyada son sürat yayılmaktadır. İnsanlar, cep telefonlarını hayatlarının vazgeçilmez bir parçası olarak görmeye başlamıştır. Bu yüzden onlardan ayrılmaları da gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Bu rahatsızlık genelde yeni nesilde görülmektedir.

nomofobi

Bu durum kişilerin sosyal hayatlarından uzaklaşmalarına ve ruhsal sıkıntılar yaşamalarına neden olur. Bu rahatsızlık teknoloji bağımlılığının ne boyutlara ulaştığını da açıkça gözler önüne seriyor.

Araştırmalar bu rahatsızlığın daha çok akıllı telefonların üretiminin artmasından sonra yaygınlaştığını göstermektedir. Nomofobisi olan kişiler, ulaşamama, ulaşılmama, internete girememe korkusu yaşar. Bu durum sonucunda kişide depresyon ve panik atak gibi hastalıklar ortaya çıkar.

nomofobi 2 685x685

Nomofobi’nin Belirtileri Nelerdir?

  • Baş dönmesi
  • Ani duygu değişimleri
  • Mide bulantısı, kusma
  • Göğüs sıkışması ve ağrısı
  • Heyecanlanma, kalp atışının hızlanması

Nomofobi Nasıl Tedavi Edilir?

Nomofobisi olan bireyler, kesinlikle tedaviye ihtiyacı olan psikolojik rahatsızlığı bulunan bireylerdir. Bu hastalık kişilerde tüm hayatı etkileyecek durumlara yol açar. Kişilerde Nomofobi’nin ortaya çıkışından sonra ciddi boyutlara ulaşmaması ve daha çok zarar vermemesi için erken tedavi süreci çok önemlidir. Bu rahatsızlığa sahip kişilerde tedavi olarak genellikle terapi uygulanmaktadır. Psikoterapinin yanı sıra, kas gevşetme, nefes alma verme teknikleri gibi yöntemlerde kullanılır. Bu yöntemler kişinin kontrolünü kaybetmemesi için gereklidir. Fiziksel ve duygusal olarak tepkilerinde azalma görülene kadar bu süreç uygulanır. Uzman kişilerin yardımıyla kişi bu fobiden kurtulabilir.

Nomofobi Olabilir Misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu