Nikotin Nedir, Vücudumuzdaki Nikotin Nasıl Temizlenir?

Nikotini Temizleyen Besinler Nelerdir ?

Bu yazımda nikotini vücudumuzdan temizleyen besinler nelerdir ? bu konuya değineceğim. Fakat bunlardan önce nedir bu nikotin onu bir anlayalım.

nikotin-sigara Nikotin Nedir, Vücudumuzdaki Nikotin Nasıl Temizlenir?

Yıllardır herkesin ağzından duyarız nikotin sağlığımız için kötüdür, sigara içenler özellikle bu cümleyi çok kez duymuştur. Bağımlılık yapan bu madde ağırlıklı olarak tütün ve tütün ürünlerinde bulunmaktadır. Doğada ise renksiz ve sıvı haldedir bu madde. Eğer gerçekten nikotin bağımlısıysanız bırakabilmek için epey bir zaman harcamalısınız. Tabi ki uzmanlardan bu konuda yardım alabilirsiniz. Amerikan Kalp Derneği’ne göre “Nikotin bağımlılığı tarih boyunca yenilmesi en zor bağımlılıktır.” Buna rağmen nikotin kullanımı konusunda gün geçtikçe ciddi bir artış söz konusu.

Nikotinin ana 2 maddesi vardır. Kafein ve Striknin. Nikotin zehirli, sarı renkte ve yağlı bir maddedir.  Ve insanın cildine çok çabuk karışabilen bir maddedir. Gelelim şimdi asıl konumuza. Bu nikotini vücudumuzdan atmak için tüketilmesi önerilen bazı besinler vardır. Bu besinleri tüketerek tamamen olmasa bile en azından büyük bir kısmını vücudumuzdan atabiliriz. Ayrıca bu besinlerin bir çoğu nikotini vücudumuzdan atmakla kalmıyor, insan sağlığına da birçok faydası vardır.

HAVUÇ

havuç Nikotin Nedir, Vücudumuzdaki Nikotin Nasıl Temizlenir?

Havuç nikotini temizleyen maddelerin başında yer almaktadır. Cilt düşmanı olan nikotinin zararlarından kurtulmak için havuç suyu tüketilmelidir. Havuç içerisinde bulunan vitamin ve minareller sayesinde hem nikotini vücudumuzdan atmış oluruz, hem de cildiniz yenilenir ve daha güzel bir cilde sahip olabiliriz.

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

ZENCEFİL

 

zencefil3 Nikotin Nedir, Vücudumuzdaki Nikotin Nasıl Temizlenir?

Antioksidan özelliği olan zencefilde bir diğer besin. Zencefil çayı özellikle tüketilirken akciğerleri de temizler. Zencefil çayını kullanmak istemeyenler, normal bitkisini de tüketebilir.

ISIRGAN OTU

isirgan-otu Nikotin Nedir, Vücudumuzdaki Nikotin Nasıl Temizlenir?

Isırgan otu da diğer bir alternetifimiz bu konuda.  Isırgan otunun içerisinde bolca demir vardır. Bu sayede ısırgan otu dezenfektan etkisi yaratır.

KİVİ

kivi Nikotin Nedir, Vücudumuzdaki Nikotin Nasıl Temizlenir?

 

Kivi ise bu konuya alternatif olan bir meyvedir.  İnsana verdiği enerjinin yanı sıra içerdiği bolca vitamin ile de nikotinin vücuttan atılmasını kolaylaştırır.

SU

suyun-onemi Nikotin Nedir, Vücudumuzdaki Nikotin Nasıl Temizlenir?

Sigarayı bırakan kişilerin en büyük sorunlarından birisi de metabolizmanın yavaşlamasıdır. Çok duyarız sigarayı bırakanlar birden kilo almaya başlar cümlesini. Bunun için metabolizmamızın normal seyrinde çalışması için günde 2-3 litre su içmemiz gerekmektedir.

Ayrıca daha hafif sağlığımıza zararı olmayan yiyecekler tüketmeliyiz. Sigara içilen dönemde sigaranın yanında çay / kahve tüketenler sigarayı bıraktıktan sonra bu içecekleri de azalttıklarının fark edeceklerdir. Az önce de dediğim gibi zararlı maddelerin vücudumuzdan atılması için SU çok büyük önem taşımaktadır. Bunun için günde en az 2 – 3 litre su tüketmeliyiz. Sadece sigarayı bırakma evresinde değil bunu sürekli kendi sağlığımız için tekrarlamalıyız.

su-icin Nikotin Nedir, Vücudumuzdaki Nikotin Nasıl Temizlenir?

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

7 Yorum

  1. Makaleniz gerçekten çok bilgilendirici ve güncel içeriklerle dolu, emeğinize teşekkürler.

  2. Makaleniz gerçekten çok bilgilendirici ve güncel içeriklerle dolu, emeğinize teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu