İnternet ve Web

NFT Nedir? Galatasaray NFT Ne Zaman Çıkacak?

instagram takipçi hilesi

NFT, değiştirilemez token anlamına gelir. İngilizce adı Non-Fungible Token’dır. İk olarak 2015 senesinde ortaya çıktı. Bu muhtemelen pek bir şey ifade etmiyordur. Bu aşamada “değişebilir” kelimesi özellikle yaygın değil. Ancak, esasen bir şeyin değiştirilebilir olduğu anlamına gelir.

Örnek vermek gerekirse, ekonomide para, takas edilebilir bir varlıktır. Birimleri vardır ve değer kaybetmeden ya da değer kazanmadan kolayca değiştirilebilir Örneğin, 20 doları iki 166,76 ₺ ile değiştirmek gibi. Değiştirilebilir varlıklar ayrıca altın, kripto para birimi ve hisse gibi şeyleri de içerir.

nft nedir 1

Kripto para birimi açık adımımızı keşfederken, değiştirilebilir bir varlık, bir sürü farklı şekilde bölünebilen bir şeydir ve bunun sonsuz bir arzı olabilir. Ödemeler ya da değer depolamak gibi sayısız şekilde kullanılabilirler.

NFT’ler, bir blockchain dijital defterinde depolanan veri birimleridir. Değiştirilemez her bir token, bir dijital varlığın benzersiz olduğunu ve değiştirilemez olduğunu gösteren bir tür özgünlük sertifikası görevi görür. Blok zincirini benzersiz kılan kriptografi ilkeleri sayesinde bir NFT asla değiştirilemez ve asla çalınamaz.

NFT ve Kripto Para Birimleri Arasındaki Fark

Kripto para birimi ile NFT’ler arasındaki ayrımı ana hatlarıyla belirtmek önemlidir. Her ikisi de blok zincir teknolojisine dayanmasına rağmen, temel farklılıklar NFT’lerin nasıl çalıştığını anlamamıza yardımcı olabilir.

Temel fark, kripto para biriminin değiştirilebilir olmasına geri döner. Örneğin, bir Bitcoin’i başka bir kripto para ile değiştirebilirsiniz. Ancak, bunu bir NFT için yapamazsınız. Takas edilemez bir token belirli bir dijital varlığa bağlıdır ve değiştirilemez.

nft nedir 2

Galatasaray’dan Bir İlk

Galatasaray’dan NFT’ler için ilk açıklama yapıldı. Kripto para dünyasının önemli bir parçası olan NFT dünyasına katılan Galatasaray, Ali Sami Yen NFT serisinden başlayarak sezon boyunca kulüp tarihindeki önemli olayları öne çıkaracak bir dizi koleksiyon yayınlamaya hazırlanıyor. 1 Ekim’de ilk NFT serisinin lansmanını takiben, sezon boyunca kulüplerle ilgili önemli tarihlerde altı seri daha yayınlanacak.

NFT serisi, Galatasaray Futbol Kulübü’nün tarihini öne çıkaracak ve kulüp tarihindeki dönüm noktalarına ve kupalara odaklanacak. Bu koleksiyonlar ile Galatasaray Kulübü mirasına ortak olabilir ve kulübe katkı sağlayabilirsiniz. Ali Sami Yen NFT Koleksiyonu’nda ilk bölüm 1 Ekim’de taraftar ile buluşacak. Legendary, Mythical ve Iconic bölümlerden oluşan her NFT’nin arkasında ilgili resimler ve özel video içerikleri bulunacak ve içeriği kişiden kişiye değişiklik gösterecek. Her drop, nadirliğine göre farklı bir değeri olacaktır.

Koleksiyonlar şu tarihlerde çıkacak;

  • Legendary: 1 Ekim 2021
  • Mythical: 8 Ekim 2021
  • Iconic: 15 Ekim 2021

nft nedir 3

NFT ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=XSzFS-OOCps

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu