Yerli Kadın Ünlüler

Nez Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Nez
Tam adı: 
Nezihe Kalkan (Bilinen adı: Nez)
Doğum tarihi: 15 Nisan 1979
Doğum yeri: İzmir, Türkiye
Boyu: 1,7 m
Burcu: Koç
Ailesi: Mehmet Yazıcı (Babası), Hülya Yazıcı (Annesi)
Eşi: Berna Nuri Suer (2007 – 2008), Yasin Kaya (2011), Eylem Server Ünüvar (2017)
Çocuk (ları): 
Mesleği: Dansçı, Şarkıcı
Aktif Yılları: 1990’lı yıllardan bu yana
imdb-logo
youtube-chanelyoutube musicdeezer logo mbApple Music'de dinleSpotify'den dinle
Sosyal Medyada
instagram-hesabi  twitter-hesabi

Hakkında

Nez Kimdir? Nez, dansçı ve şarkıcıdır.

Nez, 15 Nisan 1979 senesinde İzmir’de dünyaya gözlerini açtı. Babası Mehmet Yazıcı, maden-iş sendikasında görevli, annesi Hülya Yazıcı ise pedagogtur.

O bir yaşındayken ailesi Londra’ya taşındı. İngiltere’deki komşu arkadaşları adını doğru telaffuz edemedikleri için adını Nez olarak söyledi. Sekiz yaşındayken, aynı yıl İngiltere’de müzikallerde rol aldı. O dönemde anne ve babası ayrıldı. Ortaokulu İngiltere’de babasıyla bitirdikten sonra annesinin peşinden Türkiye’ye geldi ve liseyi İstanbul’da Adnan Menderes Anadolu Lisesi’nde okudu. Liseden sonra babasının yanına döndü ve Canterbury Sanat Okulu’nda psikodrama okumaya başladı. Ancak okul bitmeden bir yıl önce okulu bıraktı. Şarkıcı olmaya karar verdi ve Türkiye’ye geldi.

Bir süre Serdar Ortaç ve Işın Karaca‘nın arkasında şarkı söyledi. Harem grubu ile çalıştı. En çok “Turkish Delight” ile ün kazandı. FOX TV’de yayınlanan “Sıkı Dostlar” adlı sitcom’da Haluk Bilginer, Özkan Uğur ve Seray Sever ile birlikte sahne aldı.

Müziğini tekno, New Age altyapısında Türkçe perküsyon ve İngilizce vokal olarak nitelendiren Nez, 2002 yılında ilk albümünü piyasaya sürdü ve büyük ilgi gördü. Tabii ki dansı ve seksi görüntüsünün bunda sesinden daha büyük etkisi var.

Bu albümden “Sakın Ha” ve “Her Şey Boş” gibi şarkıları çok beğenildi. 3 yıl sonra 2006’da ikinci albümü “%100 Nez”i, 4 yıl sonra da “Ne Zamanı” adında maxi bir single çıkardı. Nisan 2013’te olgun bir proje olarak nitelendirdiği “Nez Retro Turca” albümünü çıkardı.

Nezihe Kalkan, yerli ve yabancı şirketlere danışmanlık hizmeti veren Biz İletişim’in Yönetim Kurulu Başkanı Berna Nuri Süer ile 31 Mart 2007 tarihinde dünya evine girmiştir. Şubat 2008’de boşandılar. Ağustos 2011’de model Yasin Kaya ile evlendi. Bir süre sonra boşandı. 2016 senesinde Eylem Server Ünüvar ile evlendi. 2017’de ayrıldı.

Nez, Rebel Moves grubunda konuk solist olarak yer aldı. 2016 senesinde Fatih Boğalar’ın “TE ma Etmaje” isimli şarkısının klibinde rol aldı.

Son günlerde yaptığı orgazm itirafları ile gündemde. Yaptığı itiraflar arasında açık ilişki yaşayabileceği de yer alıyordu. Pek çok takipçisi itiraflarını şaşkınlık içinde takip etti.

Nez Layık Görüldüğü Ödülleri

  • 2002 – Kral TV Video Müzik Ödülleri – En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçı

Albümleri:

  1. 2002 – Nez
  2. 2006 – %100 Nez
  3. 2011 – NeZamanı
  4. 2013 – Nez Retro Turca

Filmleri ve Dizileri

  1. 2014 – Gölgedekiler (TV Dizisi)
  2. 2013 – Aldırma Gönül (TV Dizisi)
  3. 2010 – Yasemince (Kendisi) (TV Dizisi)
  4. 2009 – Zoraki Başkan (Kendisi) (TV Dizisi)
  5. 2009 – Sıkı Dostlar (Şahika) (TV Dizisi)

Videoları

Fotoğrafları

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu