Nesrin Sipahi Kimdir?

instagram takipçi hilesi

nesrin sipahi 2
Tam adı: Nesrin Sipahi / Nesrin Akçan
Doğum tarihi: 29 Kasım 1934
Doğum yeri: Yeşilköy, İstanbul / Türkiye
Ailesi: Yunus Akçan, Adile Akçan,  Nihat Akçan, Çetin Akçan
Eşi: Hasan Aldemir Sipahi
Çocuk (ları): Yunus Emre Sipahi, Candemir Sipahi
Mesleği: Şarkıcı
Aktif Yılları: 1952 yılından 2009’a kadar
imdb-logo
youtube-chanelyoutube musicdeezer logo mbApple Music'de dinleSpotify'den dinle

Hakkında

Nesrin Sipahi kimdir? Nesrin Sipahi, 29 Kasım 1934‘te İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Asıl adı Zehra Nesrin Akçan’dır. Kırım kökenli bir ailenin üç çocuğundan biridir. Abisi ve kardeşi, Nihat Akçan ve Çetin Akçan‘da tiyatro sanatçısıdır. Eğitimini Yeşilköy İlkokulu ve Bakırköy Ortaokulu’nda bitirmiştir. Ardında Sanat Okulu’nun Moda ve Biçki-Dikiş Kursu’na devam eden Sipahi, İngilizce’sini geliştirmek için Amerikan okuluna gitmiştir.

Müzik alanında yeteneğinin farkına genç yaşta varan sanatçı, İstanbul Belediyesi Konservatuvarı’nda eğitim almaya başlamıştır. Aynı zamanda Şerif İçli’den Harbiye’de ders almaya başlamıştır. Batı müziği ile ilgilenirken Ahmet Nuri Canaydın’ın teşvik etmesiyle TRT1’de İstanbul Radyosu’na stajyer olarak girmiştir. 1953 yılında  Ankara Radyosu’na kadrolu sanatçı olarak dahil olmuştur.

1957 yılında Odeon Plak Şirketi’nden ilk plağını çıkartmıştır. 1959 yılında Ankara’daki Büyük Sinema’da üç bölümden oluşan bir konser veriştir. Ardından Anadolu’da birkaç turne sonra Ankara Göl Gazinosu’nda çalışmaya başlamıştır.

1960’da Ankara Radyosu’ndan ayrılmıştır. Vecihe Daryal, Tarık Kip, Sadi Işılay, Burhanettin Ökte, İzzettin Ökte,  Akın Özkan, Cahit Ünyaylar, Ferit Sıdal, Orhan Özgediz, Yücel Aşan, Seyfettin Sığmaz, Şekip Ayhan Özışık gibi isimlerden oluşan seçkin saz ekibiyle, Türkiye’nin birçok şehrinde takdirler toplayan konserler vermiştir.

Amerika’da 5 konser veren Sipahi, Fransa’da bir albüm çıkartmıştır. 1971’de Sovyetler Birliği’ne bağlı olan ülkelerde uzun bir turneye çıkmıştır. Bu turnede Rusça, Azerice, Ermenice şarkılar da söylemiştir. Bunun haricinde birçok ülkede konser vermiştir.

1998’de Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı unvanı almıştır. Bugüne kadar sayısız ödüle sahip olan Sipahi’nin 400’ü aşkın plâğı vardır. Türk müziğinde bugün halen dinlenen önemli eserler ortaya koymuştur. Şarkıcılığının yanı sıra iki filmde ve dizide oynamıştır.

Albümleri

  1. 2009: Nesrin Sipahi’den Türküler
  2. 2006: Türk Sanat Müziği Serisi – Nesrin Sipahi
  3. 2000: Nesrin Sipahi 1
  4. 2000: Nesrin Sipahi 2
  5. 1992: Sharki
  6. 1983: Aşk Mevsime Bakmaz

Dizi ve Filmleri

  1. Kalbimdeki Serseri (Başrol, 1965)
  2. Taş Plaktan Bugüne (Kendisi, 1989)

Videoları

https://www.youtube.com/watch?v=FcWqcTOzIYk

Fotoğrafları

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu