Nelson Göz Bandını Hangi Gözüne Takardı?

instagram takipçi hilesi

İngiliz sömürge zamanı yasaları içinden Denizcilik Yasalarını çiğneyen Amerikan gemilerine el koyması ile bilinen Ünlü İngiliz Amiral İngiliz üst düzey yetkililerinden tepki alan bir liderdir. 

Nelson Göz Bandını Hangi Gözüne Takardı?

Hiçbirine. Nelson asla göz bandı kullanmadı.

Hasarlı sağ gözü için hiçbir şey kullanmadı; gerçi sağlam sol gözünü güneşten korumak için şapkasının içine bir siper koymuştu.

nelson 3

Nelson ’ın “kör” bir gözü yoktu. Sağ gözü, 1794’te Corsica’daki Calvi kuşatmasında fena halde hasar görmüştü (ancak kör değildi). Bir Fransız güllesi gözüne kum ve moloz atmıştı, ama hala normal görünüyordu. Hatta o kadar normaldi ki Kraliyet Donanmasını maluliyet maaşı için uygun olduğuna ikna ederken zorluk yaşamıştı.

Trafalgar Meydanı

Günümüzde Nelson’ın göz bandı takarken yapılmış bir portresi yok ve çoğu insanın gördüğünün aksine, Trafalgar Meydanındaki sütun; onu göz bandı olmadan gösterir. Ancak ölümünden kısa süre sonra göz bandı, tablolarda acındırma duygusu eklemek için kullanıldı.

nelson 7

İlgili İçerikler

Hasarlı gözünü yararına kullandı. 1801’deki Kopenhag savaşından sonra, üstü Amiral Sir Hyde Parker’ın geri dönüş çağrısını görmezden geldi. Danimarkalıların kaçmakta olduğunu görmek için Parker’dan çok daha iyi bir pozisyonda olan Nelson, sancak kaptanına “Biliyor musun Foley, yalnızca tek gözüm var, zaman zaman kör olma hakkım var,” dedi.

Ardından teleskopu kör gözüne tutup “Sinyali gerçekten de göremiyorum!” dedi. Bu genelde “Hiç gemi görmüyorum” şeklinde alıntılanır.

Kahraman, Kibirli Ve Zalim

nelson 1

Nelson harika bir taktikçi, karizmatik bir lider ve inkar edilemez derecede cesur biriydi -şu an yaşıyor olsaydı en az üç kahramanlık nişanına layık görülürdü- ama aynı zamanda kibirli ve zalimdi.

1784’te İngiliz Kraliyet Gemisi Boreas’ın kaptanı olarak, 122 denizcisinin 54’ünü ve 20 deniz piyadesinin 12’sini kırbaçlattı. Haziran 1799’da Napoli Savaşında, İngiliz garnizon komutam güvende olduklarını garanti ettikten sonra 99 mahkumu haince idam etti.

nelson 2

Napoli’deyken İngiliz Büyükelçisi’nin eşi Lady Emma Hamilton’la ilişkiye başladı. Sir William’la evlenmeden önce babası nalbant ve kendisi de genç bir hayat kadınıydı. Aşırı derecede şişmandı ve Lancashire aksanı vardı. Nelson’ın bir başka hayranı ise Napoli Kralı, Nelson’a Bronte Dükü yetkisi verdikten sonra soyadını Bronte’ye çeviren İrlanda, kökenli Yorkshire papazı Patrick Brunty’ydi. Böyle yapmamış olsaydı, ünlü kızları Charlotte, Emily ve Anne Brunty olurdu.

nelson 4

Nelson’ın ölüm haberinin halk arasında üzüntüyle karşılanmasına karşın, Earl St Vincent ve Kraliyet Donanmasından diğer on sekiz amiral cenazesine katılmayı reddetti.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu