Yaşam

Neem Ağacı Nedir? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Neem Ağacı, ‘Azadirachta indica’ olarak da bilinir. Hindistan’a özgü bir ağaçtır. Sanskritçe’de neem, arista, yani kusursuz ve eksiksiz bir şey olarak tanımlanır. Sadece yaprakları değil, ağacın tohumları, kökleri ve kabukları da birçok tıbbi ve güzellik özelliğine sahip önemli bileşikler içerir.

Neem ağacı yaprağı en iyi yaşlanma karşıtı özellikleri ile bilinir. Antioksidan özellikleri nedeniyle, neem cildi zararlı UV ışınlarından, kirlilikten ve diğer çevresel faktörlerden korur. Neem içindeki vitaminler ve yağ asitleri cildin elastikiyetini arttırır ve korur, kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltır. Bu sizi ve cildinizi gençleşmiş ve genç gösterir.

Neem ayrıca mantar enfeksiyonuna karşı mücadelede faydalıdır. Mantar ve mantar önleyici özellikleri zararlı bakteri ve mantarları uzak tutar. Böylece cildi korur ve cilt ile ilgili hastalıkları uzak tutar.

Tedavi ve ilaç için doğal yolları izleyen Ayurveda, sağlık ve refah için, neem ağacının özlerini ana bileşen olarak kullanıyor. İşte bitkisel ilaçların bazıları, sağlık yararları ve neem’in büyülü özellikleri arasındadır.

neem ağacı 1

Neem Ağacı Faydaları

Bir Ağaç Eczanesidir

Neem ağacı özütleri sadece Ayurveda ilaçlarında değil, Hintlilerin eskiden beri takip ettiği birçok iç hukuk yolunun bir parçası olmuştur. Saç ve cilt sorunlarını tedavi etmek için neem kullanıyoruz.

Anti-mantar ve Anti-bakteriyeldir

Neem yaprakları mantar ve bakteri enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Su çiçeği yanı sıra siğilleri tedavi etmek için de kullanılırlar. Macun etkilenen bölgeye uygulanır veya neem suyunda yıkanması için kişiye uygulanır. Ayrıca ayak mantarlarını da tedavi edebilir.

neem ağacı 2

Böcek İlacı Görevi Görür

Neem yapraklarını batırılmış pamuk arasında pencerelerinize yakın koyabilirsiniz veya böcekleri engellemek için neem yaprakları kullanabilirsiniz. Son derece etkilidir ve sivrisinek tehdidi ile mücadelede kullanılır.

Bağışıklık Artırır

Birçok Ayurveda uzmanı günlük olarak neem kapsülü alımını önermektedir. Neem çayı ayrıca ateşi, özellikle de sıtmayı azaltmak için yaygın olarak reçete edilir. Neem acı bir tadı olduğundan, çay da benzer bir tat alır.

Doğal Diş Fırçasıdır

Diş temizliği ve bakımı için neem ağacı yaprağı çiğnemek asırlık bir Hint geleneğidir. Hint hanelerinde insanlar neem kullanarak dişlerini fırçalarlardı. Bugünlerde diş sağlığını korumak için neem bazlı diş macunu piyasada mevcuttur. Antibakteriyel, antienflamatuar ve antifungal özelliklerinden dolayı her türlü diş enfeksiyonlarını ve hastalıklarını uzak tutar.

neem ağacı 3

Güçlü ve Uzun Saç Yapısını Destekler

Neem ayrıca saç kalitesini güçlendirmeye yardımcı olur ve saçın büyümesini destekler. Neem macunu saç kremi olarak da kullanılır. Antibakteriyel, antifungal ve antienflamatuar özellikleri nedeniyle neem kepeklenmeyi engellemenin mükemmel bir yoludur. Bu, saç köklerinin daha güçlü olmasını sağlar, böylece saç büyümesini de teşvik eder. Köklere gerekli beslenmeyi ve şartlandırmayı sağlar. Onları daha güçlü ve parlak hale getirir.

Cilt Bozukluğu Tedavi Eder

Ayurveda’da cilt sorunlarını tedavi etmek için kullanılan birçok formülasyon vardır. Detoksifiye edici özelliğine sahip olmasıdır. Sczema ve diğer cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır.

Tedavi Edicidir

Neem çirkin izleri bırakmadan yaraları iyileştirebilir. Ayrıca septik enfeksiyonları önler. Neem, antiseptik özellikleri nedeniyle yaraları iyileştirmek için yaygın olarak kullanılır. Günlük yaralara ve yara izlerine az miktarda neem yağı uygulayın. Neem Yağı ayrıca yaranın iyileşmesini sağlayan ve cildinizi sağlıklı kılan gerekli yağ asitlerini içerir.

neem ağacı 4

Neem Ağacı ile ilgili videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu