Kişisel GelişimMental SağlıkYaşam

Neden Erken Kalkmalıyız?

instagram takipçi hilesi

Neden Erken Kalkmalıyız? sorusu bir çok insan tarafından merak ediliyor. Bazen yapmanız gereken tek şey, uzun bir günün ardından biraz ihtiyaç duyulan kapalı göze sahip olmaktır. Hafta sonunu geldiğinde, uyumak uzun bir hafta çalıştıktan sonra harika hissettiriyor.

Ancak, şu anda erken kalkan biri değilseniz, sabah alışkanlıklarınızı değiştirmek isteyebilirsiniz. Her sabah sabah 7’de uyandığınızda size başarı için önemli iki şey olan sağlık ve üretkenlik kazandırabilen inanılmaz faydaları var. Bu yazımızda sizlere, erken kalkmanın altı faydasından bahsedeceğiz.

erken kalkmak 1

Zihninizi ve Vücudunuzu Zamanlayın

Genel sağlık ve sıhhatimizin uyku düzenine sahip olması önemlidir. Vücudunuz ne zaman dinleneceğini bildiğinde, uykuya dalmak daha kolay olabilir. Vücudunuz ne zaman uyanacağını bildiğinde, daha etkili bir şekilde çalışabilirsiniz. Zihninizi ve bedeninizi bir zamanlamayla senkronize edebilirsiniz.

Her gün saat 07:00’de uyanırsanız, vücudunuzun sabahları uyanmaya ve önceki gece uyuya daha rahat dalmanıza izin verir. Bir süre sonra, vücudunuzun uyanma zamanının ne olduğunu bilecek ve sabah rutininiz için daha fazla enerjiye sahip olmanızı sağlayacak olan kendi dahili çalar saatinize sahip olacaktır.

Planlama için Ekstra Süre

Haftalık planlamanızı yapmanın ve işteki uzun bir günün ardından akşamları organize olmanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz. 07:00 ‘de uyanmak, kendinizi organize etmek ve ertesi günü planlamak için ekstra zaman ayırmanıza izin verir. Bu, gün boyunca ekstra üretken olmanıza izin verir ve sizi başarmanız gereken görevlere hazırlar. Bunu yapmak için acele etmeyeceksiniz.

Zamanlamanızı ve bunların nasıl uygun hale getirileceğini gerçekten düşünmek için zamanınız olacak. Yemek planı yaparsanız, bunu hafta boyunca halledebilirsiniz. Sınavlarınız veya ödevleriniz varsa, bunları yapmak için biraz zaman ayırabilirsiniz. Hatta belki biraz daha fazla çalışma zamanı edinebilirsiniz!

erken kalkmak 2

Sabah Egzersizi

Sabah 7:00‘da uyanırsanız, bu size genel kondisyonunuzla ilgili daha fazla zaman kazandırır. Sağlığınız aktivite seviyenize bağlıdır ve sağlıklı bir yaşam tarzı için egzersiz önemlidir. Gece evdeyken buna uymanın zor olabileceğini biliyoruz.

Ancak, sabahları uyanıp kendinize zaman verirseniz, ne kadar egzersiz yapabileceğinize şaşıracaksınız. Yürüyüşe çıkabilir, spor salonuna gidebilir veya köpeğinizle yürümek için zamanınız olabilir. Her ne ise, erken kalkmak onu sizin daha zinde olmanıza izin verebilir.

Huzur ve Sessizlik

Evin geri kalanından önce uyanmak, size yalnızca birkaç saat ihtiyaç duyabileceğiniz bir zaman sağlayabilir. Tek başına zaman verim ve sağlığınıza birçok yönden yardımcı olan odak noktanız için iyidir. Çayınızı içebilir ve belki de huzur içinde bir kitap okuyabilir ya da kesintisiz bir şekilde tamamlanması gereken bir projede çalışabilirsiniz.

Bu zaman dilimi, yatmadan önceki akşam bir taneden daha kolay olabilir. Sabah 5‘de yaşadığınız anlarda zevk alın ve güneşin doğuşunu izleyin, koşuya çıkın veya gazete okuyun. Sadece rahatla ve birkaç dakika nefes al.

Daha Fazla Zaman

Verimlilik söz konusu olduğunda, güne daha fazla zaman ayırmanın daha iyi bir yolu yoktur. Uyurken harcadığınız her saat, sabahları başka bir şey için kullanabileceğiniz bir saattir. Ancak uyku önemlidir. Aşırı uyku sizi kısa sürede halsiz bırakabilir.

Sabah 7’de uyanmak, yoğun gün ve akşam yaklaşımlarından önce yapılması gerekenleri yapmanız için birkaç saat daha izin verir. Bu size akşamları daha fazla aile ya da işten sonra rahatlamak için daha fazla zaman kazandırabilir.

erken kalkmak 3

Hazırlanın!

Sabah erkenden kalkmak sizi gününüze hazırlamak için etkili olabilir. Bu size, çok geç olmadan bir sorunu çözmek için çok zaman kazandırır. Bugün ödenecek bir faturanız var mı? Erken uyanmak, buna hazırlıklı olmanızı ve işi halletmenizi sağlar. Kıyafetlerinizi seçerek, iyi bir kahvaltı yaparak ya da aracınızı yıkayarak geçirerek güne hazırlık yapmak, daha sonra ortaya çıkabilecek sorunları gidermenizi sağlar.

Erken kalkmak ile ilgili farklı sebepler arıyorsanız “Sabahları 6’da Uyanmak İçin Sizi Muhteşem Kılacak 6 Sebep!” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Erken Kalkmak ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu