Neden Aynı Şarkıyı Arka Arkaya Dinleriz?

instagram takipçi hilesi

Neden Aynı Şarkıyı Arka Arkaya Dinleriz? Çoğumuzun bıkmadan usanmadan ve defalarca dinlediği şarkılar vardır. Aslında dinlediğimiz müziklerin %90’ı daha önce duyduğumuz müzik tarzlarıyla aynı. Her yıl yüzbinlerce şarkı çıksa da aynı şarkıları tekrar tekrar dinlemeyi tercih ediyoruz. Peki bunun nedeni nedir hiç düşündünüz mü? Gelin bir daha derine inelim…

Neden Aynı Şarkıyı Arka Arkaya Dinleriz?

Neden Aynı Şarkıyı Arka Arkaya Dinleriz?

Bu sorunun aslında net bir cevap yok. Ama hepimiz biliyoruz ki, bazı müzikler bize belirli duyguları hissettirir ya da bizi zamanda geriye götüren belirli anıları ortaya çıkarır. Bazen bir şarkı sadece akılda kalıcıdır. Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, katılımcıların yarısından fazlası en sevdikleri parçaları arka arkaya en az dört kez dinleyebileceklerini görülmüştür.

Daha sonra, bu kadar bağlı oldukları şarkıların çoğunlukla bir anıya atıfta bulunduğu da fark edilmiştir. Görüldüğü gibi, müzik geçmişimize, anılarımıza ve kişiliklerimize bağlı olarak bir dereceye kadar takıntılı dinleyiciler olabiliriz. Yani bir şarkıyı onlarca hatta yüzlerce kez dinlemek biz fark etmesek de bize başla şeyleri ya da bir anı hatırlatmasıdır.

Aynı Şarkıyı Defalarca Dinlemek Nasıl Stresi Azaltmaya Yardımcı Olur?

neden ayni sarkiyi defalarca dinleriz 1

Aynı şarkıyı uzun süre dinlemek büyük bir stres giderici olabilir. Aslında stresli olduğunuzda sıradan, tekrarlayan işler bile sizi sakinleştirici bir etkiye sahip olabilir. Aynı şarkıyı tekrar tekrar dinlemek ya da sürekli olarak mırıldanmak, bize kontrolümüz dışındaki durumlar üzerinde kontrol hissi verir. Aynı şarkıyı tekrar tekrar dinleme eylemi, işler kontrolümüz dışında hissettiğinde bizi rahatlatma gücüne sahiptir.

Şarkının belirli kısımlarını yapmak, stres atma durumunuzu güçlendirmede çok etkili olabilir. Göreceli olarak göze batmayan, somut bir rutine odaklanmak, dikkatinizi yapıcı bir şekilde odaklayabilir ve endişeli düşüncelerden kaçınabilir.

Bu nedenle, bir dahaki sefere stresli hissettiğinizde, kısa bir müzik molası verin, ister tartışmaları tahmin etmekle ilgili olsun, ister zorlu proje son teslim tarihleriyle ilgili olsun. Beyninizi geçici olarak kapatmak ve aynı şarkıyı tekrar tekrar dinlemek gibi tekrar eden şeyler yapmak hem sizin hem de ruh sağlığınız için daha iyi olacaktır.

Aklımıza Takılan Bu Melodilerden Kurtulmak Mümkün mü?

neden ayni sarkiyi defalarca dinleriz 3

Bu arada, bu konu ile ilgili pek çok kişinin merak ettiği ikinci soru bu. Bir şarkı kafanıza takılırsa, ondan kurtulmanın birden fazla yolu olduğu söylenir. Tabii bunun başında bulmaca veya problem çözme gibi beyni meşgul eden şeyler var.

Beyninizi meşgul edemiyorsanız fiziksel aktivite de işe yarayabilir. Ayrıca başka bir şarkıyı dinlemek, önceki şarkının etkilerini kaldırabilir. İlginç bir şekilde 2015 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre sakız çiğnemek de takılıp kalmış şarkılardan kurtulmaya yardımcı oluyormuş.

neden ayni sarkiyi defalarca dinleriz 4

İnsanlık hala aklının ve ruhunun tüm karmaşasını korurken, bu karmaşayı çözmeye çalışan bilim adamları, bizi derinden etkileyebilecek değerleri anlamaya çalışıyorlar. Bu noktada müzik ve insan ruhu arasındaki ilişki daha fazla araştırmaya konu olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Neden Aynı Şarkıyı Arka Arkaya Dinleriz? İle İlgili Videolar

 

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu