Beslenme ve Diyet

Nar ve 4 Şaşırtıcı Zararı

instagram takipçi hilesi

Nar, en çok sevilen meyveler arasında ilk sırlarda yer alıyor. Öyle olacak ki onun hakkında bilmeceler bile türetilmiş. Maalesef bu meyvenin de bazı zararları olabilir. Şok edici değil mi? En lezzetli meyvelerden birinin nasıl olumsuz etkileri olabilir? Narlar genellikle güvenli ve son derece besleyici olsalar da, bazı kişiler bazı istenmeyen etkilerle karşılaşabilir. Bu yazımızda ele alacağımız şey bu konu. Okumaya devam etmelisiniz.

nar 1

Nar ve 4 Yan Etkisi

Alerjiye Neden Olabilir

Narın tüm yan etkilerinden en ciddi olanı budur. Nadir olmasına rağmen, nar alerjileri hayatı tehdit edici olabilir. Lütfen herhangi bir alerjinin işaretini ciddiye alın.

Bu alerjilerin belirtileri kaşıntı, şişme, boğazda tahriş, mide ağrısı ve kurdeşendir. Ciddi durumlarda, nefes darlığı, nefes darlığı, boğaz ve dil şişmesi ve hatta anafilaktik şok yaşanabilir.

Bir çalışmada, hasta kulak şişmesi, eritem (cildin kızarması) ve narın içilmesinden sadece 10 dakika sonra kaşıntı geliştirmişti. Daha ileri araştırmalar elma ve huş polenine alerjisi olduğunu buldu.

Bazı İlaçlar ile Etkileşim Olabilir

Bu başka bir ciddi yan etkidir. Nar, belirli ilaçlar ile etkileşime girebilir ve istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Bunlar aşağıdakileri içerir;

  • İlaçlar, amitriptilin (Elavil), desipramin (Norpramin), fluoksetin (Prozak), ondansetron (Zofran), tramadol (Ultram), rosuvastatin (Crestor), vb. gibi ilaçlar,
  • ACE inhibitörleri (Capoten, Vasotec, Prinivil, Altace, Zestril, vb.) Ve antihipertansif ilaçlar (Diovan, Cozaar, Cardizem, Lasix, vb.) Gibi yüksek tansiyon ilaçları.

Yukarıda saydığımız bazı ilaçlar ile ilgili kesin somut kanıtlar mevcut değildir. Doktorunuza danışmadan ilacınızı bırakmayınız veya yeni bir ilaca başlamayınız.

nar 2

Harvard Tıp Fakültesinde yayınlanan raporlar ayrıca narın ilaç metabolizması için önemli bir enzimin etkisini engelleyebileceğini göstermektedir.

Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, nar tüketip tüketemeyeceğinizi lütfen doktorunuza danışın. Bu, özellikle yüksek tansiyon için ilaç kullanıyorsanız önemlidir. Kemotarapi tedavisi göre hastalar içinde nar tüketmeleri yasaklanır.

Kan Basıncını Çok Fazla Düşürebilir

Yapılan çalışmalar narların tansiyon seviyelerini düşürdüğünü göstermektedir. Bu çoğu insan için iyi bir haberdir. Ancak tansiyon düşüklüğü veya tansiyon seviyesindeki kontrolsüz dalgalanmalara sahip bireylerin narlardan uzak durmaları gerekir.

Narın ameliyat sırasında da sorunlara neden olmasının bir nedenidir. Bu nedenle, planlanmış bir ameliyattan en az iki hafta önce nar alımını durdurun.

nar 3

Gebelikte Alerjiye Neden Olabilir

Bu konuda yetersiz bilgi var. Meyve suyu güvenli olabilse de, diğer nar şekillerinin güvenliği konusunda yeterli araştırma yoktur. Herhangi bir alerjik reaksiyon öykünüz varsa, doktorunuzla veya ebe ile temastan kaçının veya kontrol edin.

Narın ameliyat sırasında da sorunlara neden olmasının bir nedeni. Bu nedenle, planlanmış bir ameliyattan en az iki hafta önce nar alımını durdurun.

Alerjileriniz Varsa Ne Yapmalısınız?

Öncelikle bu  meyveyi yemeyi bırakmalısınız. Tıbbi bakım bir zorunluluktur. Ancak doktoru ziyaret edene kadar, bazı hızlı ilaçlardan yararlanabilirsiniz.

Eğer semptomlarınız cilt rahatsızlığı içeriyorsa, bölgeyi ovalamayın veya çizmeyin. Ayrıca, bölgeyi daha fazla tahriş edeceğinden sabun veya suyla uzun süre yıkamayın. Nazikçe cilt losyonu veya merhem sürün, bu da cildin nemini korumaya yardımcı olur. Ayrıca bol kıyafetleri de değiştirin.

Başka şiddetli reaksiyon durumunda, lütfen hemen doktora başvurun. Göğüs ağrısı, uyuşukluk, konfüzyon, bayılma ve hırıltılı gibi diğer semptomlara dikkat edin.

nar 4

Nar ile ilgili videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu