Film & Dizi ÖnerisiListeler

Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi Aksiyon Film Serileri

instagram takipçi hilesi

Sinema tarihine adlarını efsane olarak yazdıran, mutlaka izlenmesi gereken aksiyon türündeki ‘En İyi Film Serileri’ listesini sizler için hazırladık.

İşte izlemezseniz çok şey kaçırabileceğiniz aksiyon türünün en iyi seri filmleri!

1- Batman / The Dark Knight

aksiyon film

Sinema tarihinde pek çok örneğini görebileceğimiz gibi uzun yıllar boyu bir karakteri canlandıran birçok isme şahit olmuşuzdur. Batman filmleri ve karakteri de bunlardan birisidir. Uzun soluklu film serilerinden biri olan Batman’ı bugüne kadar Adam West, George Clooney ve Ben Affleck gibi pek çok ünlü isim canlandırdı. Ancak bu serilerden en popülerlerinden biri The Dark Knight ismiyle bilinen Christian Bale’lı Kara Şövalye olmuştur. Christopher Nolan yönetmenliğinde çekilen Batman serisinin The Dark Knight adıyla sunulan filmin popülerliğinin en büyük etkenlerinden biri de HeathLedger’ın can verdiği Joker karakteridir.

2- Kill Bill Serisi

aksiyon film serileri

Dünyaca ünlü efsane yönetmen Quentin Tarantino’nun filmi Kill Bill, bu listenin olmazsa olmazlarındandır. 2003 yapımı Kill Bill serisi, olağanüstü dövüş sahneleri, kan, vahşetle tüm aksiyon öğelerini doyurucu bir şekilde izleyicisine başarıyla veren filmlerden biridir. Filmleriyle olduğu kadar müzikleriyle de efsaneler arasına giren serinin başrollerinde Uma Thurman, David Carradine, Lucy Liu, Daryl Hannah, Michael Madsen ve Vivia A. Fox yer alır.

3- James Bond Serisi

aksiyon film seri 3 685x411

Batman gibi uzun soluklu olan filmlerden ve karakterlerden bir diğeri ise James Bond’dur. 1952 yılında Ian Fleming tarafından kurgulanan İngiliz gizli ajanı 007 James Bond karakteri 1960’lardan beri bitmeyen bir macerayla izleyicisini aksiyona doyurur. İlk olarak Sean Connery tarafından canlandırılan Bond, Timothy Dalton ve Pierce Brosnan gibi pek çok başarılı aktör tarafından oynanmıştır. 2006 yılında başlayan serisinde ise James Bond artık Daniel Craig’e emanet edilmişti. Sinemanın en başarılı aksiyon film serilerinden biri olan James Bond mutlaka izlenmesi gerekenler arasında rahatlıkla yer alır.

4- Mission Impossible Serisi

aksiyon film seri

Görevimiz Tehlike serisi önceleri tv dizisi olarak izleyici kitlesini toplamış olsada 1996 yılında yapılan Tom Cruise’lu Mission: Impossible adını unutulmaz seriler arasına yazdırmıştır. Tom Cruise önce başrol olarak izleyici karşısına geçtiği bu filmde sonradan yapımcısı olarakta devam etmiştir. Vurdusu kırdısı eksik olmayan her film üzerine daha da katarak hayranlarını heyecanlandıran serinin 2018 itibarıyla 6 filmi bulunmaktadır. Tom Cruise istediği sürece devamının geleceğine şüphe yoktur.

5- Rocky Serisi

aksiyon film serisi

Oscar ödüllü film serisi Rocky, dram ve spor türünde olsa da aksiyon filmleri arasında izlenmesi gereken en önemli film serileri içinde yer alır. Rocky Balboa’ya hayat veren Sylvester Stallone, tam olarak bir efsane yaratmaktadır. İlk 1976 yılında yayınlanan serinin toplam 7 tane filmi bulunmaktadır. Azimle çalışmanın en güzel örneği olabilecek bu film serisi bir sinema tutkununun zaten kaçırmaması gerek bir film serisidir. Serinin son film 2018 yılında Creed 2 olarak yayınlanmıştır.

6- Hızlı ve Öfkeli Serisi

aksiyon film

Aksiyon film serileri içerisinde gerçekten tam anlamıyla aksiyonun hakkını verebilenlerden biriside Hızlı ve Öfkeli film serisidir. Efsanevi serilerden olan The Fast and the Furious ilk başlarda kemik bir hayran kitlesine sahipken her yeni filmde üzerine kattıklarıyla bambaşka bir yöne evrilmiştir. Uçan arabalar, deniz altıları, tanklar ve hiç bitmeyen bir yarış hali… Her seferinde izleyicilerinin aklında bu sefer nasıl bir macera olabilir sorusunu en başarılı şekilde tatmin edebiliyorlar. Zaten muhteşem bir kadrosu bulunan seride son iki filmde Jason Statham, Charlize Theron isimleri de bünyesine katmıştır.

Paul Walker gibi başarılı bir oyuncuyu 7. film çekildikten sonra üzücü bir trafik kazasıyla kaybetmemize rağmen anısını en iyi şekilde her filmde yaşatmaktadırlar. Aksiyona doymak isteyenler ve birazda araba tutkunu olanların izlerken çok büyük zevk alacağı bir film serisidir. Şu an 8 filmi bulunan serinin 2020’de 9. filmi vizyona girecektir. Seri, 10. filmde sona erecektir.

7- Rambo Serisi

aksiyon film serisi
Sylvester Stalone in “Rambo: First Blood”

Bu efsane serinin başlangıcı 1982 yılının Aralık’ında İlk Kan filmiyle olmuştur. Aksiyon filmlerinin yıldızı Sylvester Stallone’un Rocky serisi gibi vazgeçilmezler filmlerinin arasında yer almaktadır. Yönetmen koltuğunda Ted Kotcheff’in oturduğu seri vizyona girdiği andan itibaren sinema tarihinde rekorlara imza atmıştır. Toplamda 5 filmden oluşan Rambo serisinin son filmi Rambo: Last Blood ismiyle 2019’da vizyona girmiştir. Film serisi tam olarak aksiyon severler için adeta biçilmiş kaftandır.

8- Zor Ölüm Serisi

aksiyon film serisi

1988 yapımı Die Hard / Zor Ölüm filminin yıldızı olarak Bruce Willis’i hayatımıza katan en güzel filmlerden biridir. Aksiyon filmlerinin vazgeçilmez aktörlerinden olacak bu film serisinde yer alan Willis, harikalar yaratmıştır. Film aslında Roderick Thorp’un, Nothing Lasts Forever isimli romanından ortaya çıkmıştır.

Toplamda 5 film bulunan seride aksiyon hiç durmamaktadır. Bruce Willis harikalığının yanında gerçekten güzel bir iş izlemek isterseniz sizi buraya alalım.

9- Bourne Serisi

aksiyon film

Aksiyon denildiğinde kesinlikle listede yer alması gereken 2002 ve 2016 yılları arasında yapılan en başarılı film serileri nden Jason Bourne serisidir. Hatta serinin ilk filmi Geçmişi Olmayan Adam (Bourne Identity), gelmiş geçmiş en iyi aksiyon ve gerilim filmlerinden biri olarak gösterilmiştir. Adeta bir ölüm makinesi olan ancak olaylardan sonra hafızasını kaybeden birisinin hayatını anlatır. Toplamda 5 filmden oluşan serinin başrolünde Can Dostum ve Er Ryan’ı Kurtarmak filmlerinin yıldızı Matt Damon yer almaktadır. Film ABD, Almanya ve Çek Cumhuriyeti ortak yapımıdır. Sadece aksiyonlu olmasıyla kalmayıp zekice yapılan ve gerilim türündede başarılı bir örnek olan Bourne serisi mutlaka izlenmesi gereken kaliteli filmlerden biridir.

10- Cehennem Melekleri / The Expendables

aksiyon film serisi

Yine aksiyon denildiğinde yolların Sylvester Stallone’a çıktığı bir film serisi daha. Tabii bu kez yanında Jason Statham, Dolph Lundgren, Arnold Schwarzenegger ve Bruce Willis daha pek çok isimle bir arada bulunur. Tam anlamıyla şampiyonlar ligi olarak adlandırabilecek bir durum aslında. Yaşlandı diyenlere inat olarak dimdik ve en başarılı halleriyle karşımıza gelen Sylvester Stallone, tüm bunların yanında filmin yönetmen koltuğunda da oturmaktadır. Sadece filme dışardan bakıldığında zaten ‘gel beni izle’ diye bağıran bir havası varken, bu 3 filmden oluşan seriyi izlememek için hiçbir sebep yok.

BONUS

Indiana Jones Serisi

bonus aksiyon film

Bond, Rambo’ların olduğu seriye Indiana Jones’u almamak yakışmazdı. Tüm dünyanın klasikler arasında benimsediği Indiana Jones serisi, 1981 yılında yapılmıştır.  Steven Spielberg ve George Lucas tarafından yaratılan bu muhteşem dünya tamamen macera ve aksiyon türündedir. Seride toplam dört film bulunmaktadır. Seride bütün filmlerin efsane Indiana Jones’unu Harrison Ford canlandırmaktadır. Ayrıca serinin tüm filmlerinde yönetmen koltuğu efsane yönetmen Steven Spielberg’e emanet edilmiştir.

https://www.youtube.com/watch?v=goCBcqFq7cI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu