Yerli Erkek Ünlüler

Mustafa Varank Kimdir?

instagram takipçi hilesi

mustafa varank 1
Tam adı: Mustafa Varank
Doğum tarihi: 1 Ocak 1976
Doğum yeri: Of, Trabzon / Türkiye
Boyu:
Ailesi: Ali Haydar Varank (Babası), İlhan Varank (Ağabeyi)
Eşi: Esra Varank
Çocuk (ları): Elif Reyhan Varank, İlhan Yahya Varank
Mesleği: Mühendis, Bakan
Aktif Yılları: 2005 yılından bu yana
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Mustafa Varank Kimdir? Mustafa Varank 1976 senesinde Trabzon’un Of ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlk ve ortaöğretim eğitimini Yedikulu İlkokulu‘nda, lise eğitimini ise İstanbul İmam Hatip Lisesi‘nde tamamlamıştır. İmam Hatip Lisesi’nden mezun olduktan sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’ye Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’ne giremeye hak kazanmıştır. Üniversite’den 1999 senesinde mezun olmuştur.

Mustafa Varank, üniversite eğitimini tamamladıktan sonra eğitim hayatına devam etmek için ABD‘ye gitmiştir. Florida Tallahassee Community College Üniversitesi‘nde  Ağ Teknolojisi üzerine eğitim görmüştür. Eğitim hayatı devam ederken Florida State Üniversitesi‘nde araştırmacı olarak görev almıştır. Yüksek Lisans’ını ise Indiana Üniversitesi‘nde Bilgisayar Bilimleri üzerine yapmıştır. Yüksek Lisans eğitimini sürdürürken aynı üniversite’de sistem yöneticisi olarak çalışmıştır.

İlginizi çekebilir: Recep Tayyip Erdoğan Kimdir?

2005 yılında yurt dışındaki eğitim ve iş hayatını bitiren Varank, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı‘nda çalışmaya başladı. 2011 senesinde ise Başbakan Başdanışmanlığı görevine atandı. O zamanlar Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan‘ın en yakınındaki adamlardan biri oldu. Recep Tayyip Erdoğan‘ın 2014 seçimlerinde Cumhurbaşkanı olması vasıtasıyla Cumhurbaşkanı Başdanışmanı oldu.

Mustafa Varank, Erdoğan’a düzenlenen böcek kumpasının ayyuka çıkmasında büyük rol oynadı. 17-25 Aralık olayları ve FETÖ/PYD mensuplarının hedef aldığı isimler arasında yer aldı. 15 Temmuz 2016 gecesi başlatılan ve başarısız olan kanlı darbe girişiminde kilit rol oynayan Özel Kuvvetler Komutanlığı‘ndaki darbecilerin odalarında Varank’ın adı ve ikametgah adresleri bulundu.

Mustafa Varank‘ın ağabeyi olan Profesör İlhan Varank, 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sırasında şehit oldu. Darbe girişimini duyar duymaz Vatan Caddesi’ne giden İlhan Varank, burada askerlerin teslim olmasıyla soluğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde aldı. İlhan Varank, darbecilerin halka rastgele ateş etmesi sonucu şehit oldu. İlhan Varank, Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim teknolojileri Bölüm Başkanlığı görevini icra ediyordu.

2016 senesinde Mustafa Varank’a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Büyükelçi ünvanı verilmiştir. İyi derece İngilizce bilen Varank, aynı zamanda TÜRKSAT Yönetim Kurulu Üyesidir.

Mustafa Varank, Esra Varank ile evlidir. Bu evliliğinde iki evladı dünyaya gelmiştir.

Varank, Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 9 Temmuz 2018 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı görevine getirildi.

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
Biyografi.İnfo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu