Yemek Tarifleri

Murtağa Tarifi, Nasıl Yapılır?

instagram takipçi hilesi

Murtağa, Van bölgesine ait olan yöresel bir yemektir. Bu yemeğin farklı bir özelliği de eğer ki tuz yerine bal koyarsanız sabah kahvaltılarında tüketebilirsiniz. Bu yemek Osmanlı saray mutfağından günümüze kadar ulaşan tarifler arasında yer almaktadır. Az malzemesi olduğu olduğu çok kısa sürede hazırlanmaktadır.

Murtağa, 10 Kasım özel bölümünde MasterChef Türkiye isimli yemek programında yarışmacılara verildi. Ülkemizin 7 farklı bölgesine ait 7 farklı yemek yapıldı. Bu yemeklerden bir tanesi de Murtağa idi. Programı seyreden pek çok insan da bu yöresel yemeğin tarifini hemen araştırmaya başladı. Biz de bu yazımızda sizlere Murtağa tarifi ve malzeme listesini paylaşacağız.

Murtağa

Aşağıda ki bölümde Murtağa tarifi ve malzeme listesini sizlere aktarırken, hemen alt kısımda yer alan menü vasıtası ile dilediğiniz bölüme geçiş yapabilirsiniz! Ayrıca sitemizde yer alan ve sizler için hazırladığımız diğer yiyecek ve içecek tariflerimize de ulaşmak için TIKLAYABİLİRSİNİZ..!

Malzemeler

  • Sıvıyağ
  • Un
  • Yumurta
  • Süzme bal

Murtağa

Hazırlanışı

1) Yukarıda da belirttiğimiz gibi malzeme sayısı çok az olduğu için yapılışı da çok kısa sürmektedir. İlk olarak yağ ve unu orta sıcaklıkta bir ateşte pembeleşinceye kadar karıştırarak pişirin.

2) Sıcak iken üstüne çırpılmış yumurtayı ekleyin. Parçalamadan yavaş yavaş karıştırın.

3) Bir tabağa alın ve üstüne kaşık yardımı ile bal gezdirin.

AFİYET OLSUN..!

Bilgilendirme: Yukarı belirtmiştik fakat yeniden belirtmekte fayda var. Eğer bu yemekte bal yerine tuz kullanırsanız tuzlu bir yemek, bal kullanırsanız da bir tatlı yapmış olursunuz. Bu yüzden yemeğin kısa süre içerisinde tatlıdan tuzluya ya da tuzludan tatlıya çevirebilirsiniz.

Murtağa

Tarif Videosu

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu