Yerli Erkek Ünlüler

Murat Eken Kimdir?

Survivor 2023 ünlüler takımında yer alan Murat Eken kimdir?

instagram takipçi hilesi

Murat Eken
Tam adı: Murat Eken
Doğum tarihi: 7 Ağustos 1980
Doğum yeri: İstanbul / Türkiye
Boyu: 1.75
Kilosu: 70
Burcu: Aslan
Ailesi: Burcu Biricik (Kuzeni)
Eşi: Gizem Önen (2016-2020)
Mesleği: Oyuncu
Aktif Yılları: 2006’dan beri
imdb-logo
Sosyal Medyada
instagram-hesabi  twitter-hesabi

Hakkında

Çok Güzel Hareketler Bunlar ilk kuşaktan tanıdığımız Murat Eken kimdir? Oyunculuk hayatına Bir Demet Tiyatro dizisi ile başlayan Murat Eken, şimdilerde bugün yayın hayatına başlayacak olan Survivor 2023 Ünlüler kadrosunda yer alıyor. Bakalım hepimizin tanıdığı Murat Eken kimmiş?

Murat Eken, 7 Ağustos 1980 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Ünlü ve başarılı oyuncu şu an 42 yaşında. Çok yaramaz ve afacan bir çocukluk geçirdiğinden söz ediyor. 17 yaşında babasını kaybetti. Hayatının dönüm noktası olarak da babasının vefatından söz ediyor. Babası iş adamıydı ve oğlunun da kendi yolundan gitmesini istiyordu.

Murat Eken Eğitim

Murat Eken, ilkokul ve ortaokul hayatını memleketi olan İstanbul’da tamamladı. Lise hayatına ise Koç Özel Lisesi’nde devam etti. Koç Özel Lisesi’nden mezun olan Eken, üniversite hayatı için New York’a gitti. 11 yaşında tiyatroyla tanıştığından bahseden oyuncu, babasının isteği üzerine New York Rensselaer Politeknik Enstitüsü’nde Makine Mühendisliği bölümüne başladı.

Makine Mühendisliği okumak istemeyen Eken 3.sınıfta bölümü bıraktı. Hem şirket işleri hem de babasının vefatı sebebiyle Türkiye’ye dönen başarılı oyuncu, bir süre sonra şirketle ilişiğini kesip Müjdat Gezen Sanat Merkezi Konservatuar Tiyatro Bölümü’nde eğitim aldı. Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nden 2006 yılında mezun oldu.

Murat Eken Kariyer

Oyunculuk hayali 11 yaşında başlayan Murat Eken’in kariyeri de bir hayli zorlu basamaklardan geçmiş. İlkokulda 11 yaşında iken Shakespeare’ın ‘Bir Yaz Gecesi Rüyası’nı oynayarak başladı. Bu oyunu oynayan herkesin severek yapması üzerine öğretmenleri “Bu bir okul geleneği haline gelsin her sene oynayın.” demişler. Bunun üzerine de üst sınıflar Eken’e “Gel seni oyuna alalım.” diyerek çağırmışlar.

Oyuncu olmasını istemeyen ve ağır iş makineleri üzerine bir şirketi olan babası, oğluna şirket kurduğunu söyleyerek oyuncu olma hayaline engel koymuştur. Bunun üzerine hayali bir süreliğine ertelenmiş. Babasının vasiyet üzerine başladığı makine mühendisliği bölümünü 3.sınıfta yarıda bıraktığından bahsetmiştik. Sonrasında ise Miami’de yaşamaya başlamış.

Babasının vefatı sebebi ile Türkiye’ye dönen Murat Eken bir süre şirketle ilgilenip ilişiğini kesmiştir. Sonraları hayallerine geri dönmek istemiş. Böylelikle de Müjdat Gezen Sanat Merkezi Konservatuar Tiyatro Bölümü’nde eğitim aldı. Eğitim almadan önce bile öğrencilik hayatında farklı kişilerden farklı oyunculuk teklifleri aldı fakat eğitimi olmaması sebebi ile reddetti.

Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nden 2006 yılında mezun olan Murat Eken, ilk işlerine konuk oyunculuk yaparak başlamıştır. Başrollerinde Demet Akbağ ve Yılmaz Erdoğan‘ın bulunduğu ‘Bir Demet Tiyatro’ dizisi ilk işi oldu. Aynı yıl başrollerinde Beren Saat ve Cansel Elçin‘in bulunduğu Türkiye’de sevilerek izlenen ve yakın tarihimizi anlatan Hatırla Sevgili dizisine konuk oldu.

2007 yılında yapımcılığını Nesim Şahin’in yaptığı, başrollerinde Deniz Uğur ve Gökhan Atalay’ın bulunduğu “Ertelenmiş Hayatlar” dizisine konuk oldu. 2008 yılında oyuncu kadrosunda Serkan Altunorak, Şerif Sezer, Ülkü Duru, Civan Civanova, Mine Tugay gibi isimlerin yer aldığı BKM yapımı “Sınıf” dizisine konuk oldu.

2008 yılında konuk oyunculukları ile Yılmaz Erdoğan’ın dikkatini çekmeyi başardı. Ünlü ve başarılı oyuncu, böylelikle 2008-2011 yılları arasında Çok Güzel Hareketler Bunlar birinci kuşakta hem skeç yazdı hem de rol aldı. Bu süreçte birçok izleyenin gönlünü kazanmayı başardı. Ayrıca başarılı oyunculuğu ile kendine hayran bıraktı. Çok Güzel Hareketler Bunlar ile popülerliğinin en tepesine çıktı.

2011 yılında Büşra PekinBülent Emrah Parlak, Şahin Irmak, Gülhan Tekin ile birlikte ATV’de yayınlanan “Aşağı Yukarı Yemişliler” dizisinde başrol olarak rol aldı. Aşağı Yukarı Yemişliler dizisinin BKM mutfak oyuncuları tarafından senaristliği yapıldı. 2011 yılından itibaren çeşitli dizilerde başrol ve yan oyuncu olarak rol aldı. Aynı zamanda sinema oyunculuğu ve dublaj için seslendirme görevi de yaptı.

Murat Eken Dizileri

 1. Aşağı Yukarı Yemişliler (2011) – Serhat
 2. Düşman Kardeşler (2012) – Ahmet
 3. Salih Kuşu (2013) – Somuray
 4. Galip Derviş (2013) – Niyazi Durna
 5. Eğlendirme Dairesi (2015)
 6. Kadim Dostum (2017)

Murat Eken Filmleri

 1. Kutsal Damacana (2007) – Sarp
 2. Neşeli Hayat (2009)
 3. Çok Filim Hareketler Bunlar (2010)
 4. Müthiş Bir Film (2016) – Vahi
 5. Ben de Seni Görüyorum Baba (2023

Murat Eken Dublaj

 1. Yenilmezler (2012)
 2. Yenilmezler: Ultron Çağı (2015)
 3. Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı (2016)
 4. Avengers: Endgame (2019)

Çeşitli dizi ve filmlerde rol alan, özellikle Çok Güzel Hareketler Bunlar ile tanıdığımız Murat Eken, bugün yayınlanmaya başlayacak olan Ümit ErdimSeçkin PirilerBerdan Mardini gibi isimlerin bulunduğu Survivor 2023 ünlüler takımı kadrosunda yer alıyor. Sevdiğimiz başarılı ve yakışıklı oyuncuya başarılar dileriz.

Videoları

Fotoğrafları

Şevval Naz Aktaş

Fizyoterapist, yazar, bazen de öğretmen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu