Yerli Erkek Ünlüler

Mümtaz Soysal Kimdir?

instagram takipçi hilesi

mümtaz 8

Tam adı: Mümtaz Soysal
Doğum tarihi: 15 Eylül 1929
Doğum yeri: Zonguldak / Türkiye
Burcu: Başak
Eşi: Sevgi Soysal
Çocukları: Defne Soysal (kızı), Funda Soysal (kızı)
Mesleği: Hukuk Adamı, Yazar, Siyasetçi
Aktif Yılları: 1970 yılından bu yana

imdb-logo

Hakkında

Mümtaz Soysal kimdir? Mümtaz Soysal, 11 Kasım 2019 tarihinde Beşiktaş’taki evinde dünyaya gözlerini yummuştur.

Mümtaz Soysal, 15 Eylül 1929 tarihinde Zonguldak’ta dünyaya gözlerini açmıştır. Galatasaray Lisesi‘nden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘ni bitirdikten sonra yine Ankara Üniversitesi’nde bu kez Siyaset Bilimi Master’i yapmıştır. Siyasal Bilgiler Fakültesi‘nde Anayasa Hukuku Profesörü olarak uzun yıllarca ders vermiştir.

Ankara Üniversitesi’nde idare Hukuku Asistanı ve Anayasa Hukuku Profesör Yardımcısı, Anayasa Hukuku Profesörü, Kurucu Meclis Üyesi, Akdeniz Toplumsal Araştırma Konseyi Başkanı, Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı, 18 Mart 1971 yılında dekan olduğu sırada Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından gözaltına alınarak tutuklanmıştır.

1968 yılından bu yana okutmuş olduğu Anayasa’ya Giriş dersi kitabında komünizm propagandası yapmakla suçlanmış ve 6 yıl 8 ay ağır hapis, 2 ay 20 gün Kuşadası emniyet müdürlüğünde emniyet gözetimi altında bulundurulmaya ve kamu haklarından ömür boyu mahrumiyete mahkum edilmiştir. Toplamda 14.5 ay süre ile Mamak Cezaevi‘ne kalmıştır.

Uluslararası Af Örgütü’nün Yürütme Kurulu Üyesi, Uluslararası Af Örgütünün Uluslararası Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı, Toplumlararası görüşmelerde Kıbrıs Türk Tarafına Anayasa Danışmanı, Ankara Milletvekili (Sosyal Demokrat Halkçı Parti), 1991 genel seçimlerinde SHP listesinden Ankara’dan kontenjan adayı olmuş ve Meclis’e girmiştir.

İlginizi çekebilir: Cumhuriyetin İlk Milletvekilleri!

Murat Karayalçın dönemindeyken Dışişleri Bakanlığı‘na getirilmiştir. Mümtaz Soysal, bakan olduğu dönemde dahi dönemin Başbakanı Tansu Çiller’ karşı politik tavrını sürdürmüştür. Tansu Çiller ve Murat Karayalçın’la olan ihtilafları derinleşince de bakanlıktan istifa etmiştir. 1974 ve 1991 yılları arasında Milliyet ve Hürriyet’te köşe yazarlığı yapmıştır.

Anayasa değişikliği çalışmaları sırasında DYP‘li Coşkun Kırca ile girmiş olduğu tartışmalar ile gündeme geldi. Seçim yasasının Anayasa Mahkemesi‘ne götürülmesi konusunda önemli bir rol oynamıştır. Solun yeni kimliğini bulabilmesi adına ciddi bir mücadele verirken CHP’den koparak DSP‘ye geçmiştir. DSP’den Zonguldak milletvekili seçilmiş ve Bülent Ecevit‘çilerle anlaşmazlığa düşmüş ve DSP’den ayrılmıştır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘nin anayasasını bizzat hazırlamıştır.Bir süre Rauf Denktaş‘ın danışmanlığı görevinde de bulunmuştur.

Mamak Cezaevi‘nde olduğu dönemdeyken 1971 yılında yazar Sevgi Soysal‘la dünya evine girmiştir. Sevgi Soysal ile olan evliliğinden Defne Soysal ve Funda Soysal adında iki çocuğu dünyaya gelmiştir.

1978 yılında UNESCO‘nun İnsan Hakları Eğitimi Konusunda vermiş olduğu ilk Uuslararası ödül olan Türk Kalkınma Vakfı ödülünü 1986 yılında almıştır. 1991 yılında Officer de I’ordire national de merite gibi ödüllerin sahibi olmuştur.

24 Temmuz 2002 tarihinde Bağımsız Cumhuriyet Partisi‘ni kurmuştur.

2013 yılında Başkent Üniversitesi Hastanesi’nde alzheiemer teşhisi konularak tedavisi başlanan Mümtaz Soysal, 11 Kasım 2019 tarihinde Beşiktaş’ta bulunan evinde yaşama gözlerini yummuştur.

Mümtaz Soysal  Eserleri:

 1. Avrupa Birliği ve Türkiye
 2. Demokratik İktisadi Planlama İçin Siyasi Mekanizma
 3. Dış Politika ve Parlamento
 4. Halkın Yönetime Etkisi
 5. Dinamik Anayasa Anlayışı
 6. 100 soruda Anayasanın Anlamı
 7. Güzel Huzursuzluk
 8. Demokrasiye Girerken
 9. Düşünceler Günlüğü
 10. İdeoloji Öldü Mü?
 11. Aklını Kıbrıs’la Bozmak
 12. Öpülesi Gemiler
 13. Anayasa’nın Püf Noktası
 14. İçgüveysinin Encamı
 15. Balinanın Böcekleri
 16. Anayasanın Anlamı

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
biyografiinfo.comgoogle.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu