Yemek Tarifleri

Muhteşem Bir Kek Pişirmek İçin Püf Noktaları

instagram takipçi hilesi

enfes kek tarifi

Ev yapımı keklere bayılıyorsunuz. Çikolatalısı, portakallısı, cevizlisi derken her biri birbirinden güzel olan bu lezzeti kendiniz yapmak istiyorsunuz fakat her seferinde hüsrana uğruyorsunuz. Üzülmeyin, anlatacağımız püf noktalarını uyguladıktan sonra siz de muhteşem keklere imza atacaksınız.

Güzel kabarmış pamuk gibi kekler pişirmek her kadının hayalidir. Temelinde un, yumurta, şeker olan kek, esasında basittir. Fakat doğru işlemler uygulamazsanız hayalinizdeki keke ulaşmanız biraz zor.

çikolatalı kek sunumu

Çünkü her tarifin olduğu gibi kekin de kendine has bazı püf noktaları vardır. Bunları uygularsanız enfes bir kek pişirmeniz için hiçbir engel yok. Sunum ve servis ise tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmıştır. Farklı süslemeler ve sunumlarla adeta bir görsel şölen yaşatabilirsiniz.

Nedir Bu Püf Noktaları?

Kekin olmazsa olmazlarını tanıyarak işe başlayın.

kek malzemeleri

Kekin temel maddelerinin un, şeker ve yumurta olduğunu söylemiştik. Yumurta ve şeker kekinizin yumuşacık ve kabarık olmasını sağlayan malzemelerdir. Yumurta beyazını ve sarısını ayrı ayrı kaplarda şekerle karıştırır köpürene kadar çırparsanız kekiniz doğal bir şekilde kabaracaktır.

Un ise kekinize kıvamını veren malzemedir. Bu nedenle unu katarken dikkatli olmanızda fayda vardır.

Bu malzemeleri kullanırken dikkat etmeniz gereken bir diğer püf noktası ise oda sıcaklığında olmalarıdır. Kullanacağınız malzemeleri kek yapmaya başlamadan en az 15 dk önce dolaptan çıkarmayı ihmal etmeyin.

Malzemeleri tarifinizdeki ölçülere uygun olarak kullanın.

kek yaparken ölçülere dikkat edin

İlk defa kek yapacaksanız sizi çok uğraştırmayacak az malzemeli sade bir kek tercih etmeniz sizin yararınıza olacak. Daha sonra kendinizi geliştirdikçe farklı tarifler deneyebilirsiniz.

Kek yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer püf nokta malzemeleri verilen ölçüye uygun olarak kullanmaktır. İmkanınız varsa minik bir mutfak tartısı alabilirsiniz.

Unutmayın, ölçülere uymazsanız kekinizin kıvamını tutturmak zorlaşacaktır.

Fırını önceden ısıtın.

fırını önceden ısıtın 1

Kekinizi fırına atmadan önce fırınınızın klasik bir kek pişirme derecesi olan 180 derecede ısınmış olmasına dikkat edin. Bunun nedeni önceden ısıtılmış fırında pişirilen keklerin daha kabarık ve güzel kekler olmasıdır.

Şeker ve yumurtayı iyice çırptığınızdan emin olun.

şeker ve yumurtayı iyice çırpın

Kekinizin güzel kabarması şeker ve yumurtaya bağlıdır. Bu iki malzemeyi ne kadar iyi çırparsanız kekiniz o kadar güzel kabaracaktır. Şeker iyice eriyene kadar çırpma işlemine devam etmelisiniz.

Kekinize ilerleyen aşamalarda şeker ilavesi kesinlikle yapmayın. Çünkü sonradan eklenen şekr erimeyecek ve kötü bir görüntüye sebep olacaktır.

Unu muhakkak eleyerek kullanın.

elenmiş un kullanın

Şeker ve yumurtayı iyice çırptıktan sonraki işlem diğer sıvı malzemeleri katmak olacaktır. Süt ve sıvı yağı kattıktan sonra sıra en önemli aşamaya gelir.

Kekimizin hem kabarık hem tok olmasını istiyorsak unu mutlaka eleyerek kullanmalısınız. Çünkü elenerek havalanan un diğer malzemelerle daha kolay bütünleşir. Hatta mümkünse iki kez bile eleyebilirsiniz.

Kuru malzemelerden sonra çırpmayın, karıştırın.

keki spatuyla karıştırın

Unu kattıktan sonra artık çırpıcınızı bir kenara bırakmanız gerekiyor. Bir spatula yardımıyla kekinizi alttan üste doğru hareketlerle hiç topak kalmayacak şekilde karıştırın. Bu sayede kekinizin dokusu daha güzel olacaktır.

Geldik kekimizin kalıba yapışmadan kolayca çıkabilmesi için uygulanacak püf noktalarına.

yağlanmış ve unlanmış kek kalıbı kullanın

Kekinizi hazırladınız. Fırınınızı ısıttınız ve kekinizi fırına verdiniz. Buraya kadar her şey yolunda gittiyse geldik en önemli kısma. Keki kalıba yapışmadan nasıl çıkaracağız?

Kekinizin kalıptan yara almadan çıkmasını istiyorsanız margarin ya da tereyağıyla kalıbınızı iyice yağlayın. Yağlanmamış hiçbir kısım bırakmayın ve üstüne biraz un serpin.

Eğer kalıbınızın türü müsaitse pişirme kağıdı da kullanabilirsiniz. Bu işlemleri uyguladığınız taktirde kekinizi kalıptan başarıyla çıkartabilirsiniz.

Keki kürdanla kontrol edin.

pişen keki kürdanla kontrol etmelisiniz

Kekinizin boyutlarına ve fırınınızın özelliğine bağlı olarak yaklaşık 25-35 dk arasında kekiniz pişecektir. Fırının kapağını sürekli açık kapatmayın. Pişmesine yakın bir anda bir ya da iki kez açarak çatal ya da bıçakla değil kürdanla pişip pişmediğini kontrol edin.

Eğer kürdan temiz çıkarsa kekiniz pişmiş demektir.

Pişen keki oda sıcaklığında dinlendirin.

keki piştikten sonra dinlendirin

Evet. Özenerek yaptığınız kekiniz pişti ve siz yemek için sabırsızlanıyorsunuz. Fakat acele etmeyin. Fırından aldığınız keki oda sıcaklığında 15-20 dk kadar bekletin. İlk sıcaklığı gittikten sonra dikkatlice kalıptan çıkartın.

çikolatalı muhteşem kek

Biraz daha soğumasını bekledikten sonra dilimleyin ve servise hazır hale getirin. Afiyet olsun.

 

 

Kaynak
yemek.com

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu