Yaşam

Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Muhabbet Kuşunu Ele Alıştırma ve Konuşturma Eğitimi

instagram takipçi hilesi

Muhabbet kuşu, evde bakılabilen en uysal ve sevimli canlılar arasında yer alır. Bakımı oldukça kolay olan bu kuş türü, ilgi ile birlikte tüm marifetlerini ortaya koyar. Fakat ilgilenilmediği takdirde yabanileşerek asla kendine yaklaştırmaz. Muhabbet kuşu bakımı yapılırken birçok noktaya dikkat edilmesi gerekir. Düzenli olarak ilgi ve sevgi gösterilen kuşlar, kısa sürede ailenin sevilen bir bireyi haline gelecektir.

1- Muhabbet Kuşunu Ele Alıştırma

muhabbet kusu 4 600x800

Yeni bir muhabbet kuşu sahiplenecekseniz, seçeceğiniz kuşun yavru olmasına dikkat edin. Yavru bir muhabbet kuşu hayatı sizinle birlikte öğreneceği için size daima daha sıcak davranır. Yavru muhabbet kuşunuz eve geldiği ilk birkaç gün  elinize almaya çalışmamanızı öneririz. Çünkü ilk günler muhabbet kuşları için etrafı tanıma süreci ile geçer. Size alışması için onu kafesten sevmeniz ve konuşmanız gerekir. Birkaç gün geçtikten sonra elinizi kafesten içeri sokun ve öylece bekleyin. İlk birkaç saat kuşunuz korkuya uçar. Fakat zamanla elinize alışır. Elinize biraz yem koyarak elinize daha kolay gelmesini sağlayabilirsiniz.

2- Her Gün İlgilenin

muhabbetkusu 800x450

Muhabbet kuşunuz ile mutlaka her gün ilgilenmeniz gerekir. Karanlık bir odada bıraktığınız kuşunuz ile arada bir ilgilenirseniz size asla alışmayacaktır. Her gün minimum 1 saatinizi kuşunuz ile konuşmaya ayırmanız gerekir.

3- Konuşma Eğitimi Verin

muhabbet kusu 9 800x800

Kuşunuz ile her gün konuşun. Fakat anlamsız sözcükler yerine kuşunuzun söylemesini istediğiniz kelimeleri öğretin. Başlangıç için “annecim, babacım, aşkım, cici kuş” gibi kelimeleri öğrenmesi yeterlidir.

4- Evde Olmadığınız Zamanlarda Televizyon İzletin

muhabbet kusu 8 800x753

Evde olmadığınız zamanlarda kuşunuz çok sıkılır ve giderek sessiz hale bürünür. Bunun için evde yokken kuşunuzu televizyonun karşısına bırakın. Ancak televizyonda haber ya da dizi gibi yetişkin içerikleri değil de, bebekler için uygun bir program açın. Bir süre sonra kuşunuzun orada öğrendiği kelimeleri de söylediğini görürsünüz.

5- Avcunuza Almayın

muhabbet kusu 7 800x800

Muhabbet kuşlarının en nefret ettiği şey elleriniz ile tamamen kavrayarak tutmanızdır. Böyle bir tutuş sergilemeniz kuşunuzun sizden korkmasına da sebep olacaktır. Onun yerine parmağınızı kuşunuzun karnına koyun ve bekleyin. Eğer kuşunuz kendisi gelmek isterse gelir.

6- Kuşunuza Kızmayın

muhabbet kusu 6 800x800

Kuşunuz hassastır. Kimi zaman korktuğunda sizi ısırabilir. Fakat kuş sizi ısırdığında bağırmak, kızmak ya da vurmak yerine sabırla bekleyin. Asla ani tepkiler göstermeyin. Özellikle korktuğunuzu asla belli etmeyin. Korktuğunuzu hisseden muhabbet kuşunuz, istemediği bir durumla karşı karşıya geldiğinde sizi ısırarak korkutmaya çalışacaktır.

7- Ayna Takın

muhabbet kusu 10 640x800

Bazı veterinerler kafese ayna takılmasını, bazıları da takılmamasını önerir. Eğer kuşunuz yalnızsa kafese bir adet ayna takmanızda sakınca yoktur. Aksine kuşunuz yalnızlık çekmeyecektir. Ayrıca kuş şeklindeki minik objeler de koyabilirsiniz.

8- Ballı Kraker Koyun

muhabbet kusu 5 605x800

Muhabbet kuşunun en sevdiği şeylerden bir tanesi de ballı krakerdir. Kafese astığınız ballı kraker, kuşunuz için tam bir ödül maması niteliğindedir.

9- Müzik Dinletin

muhabbet kusu 3 692x800

Muhabbet kuşları şarkı dinlemeyi çok severler. Özellikle bazı şarkılara karşı, ileri geri yürüyerek mutluluğunu belli eder. Her gün birkaç saat şarkı dinletmenizde kesinlikle fayda vardır.

10- Suyuna Vitamin Koyun

muhabbet kusu sevimli 800x500

Kuşların ihtiyaçlarına göre sularına vitamin koymanız gerekir. Eğer dışkısını çok sıvı yapıyorsa suyuna katacağınız vitamin kuşunuz için oldukça faydalıdır. Ancak her gün suya vitamin katmanız oldukça yanlıştır. Vücudunun yağlanmasına ve kuşun uçamamasına sebep olabilir. Bu nedenle veteriner hekim kontrolünde doğru miktarda vitamin katmanız gerekir.

https://www.youtube.com/watch?v=ZxDYBzWcBJw

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu