Amigurumi Nedir? Nasıl Yapılır?

instagram takipçi hilesi

amigurumi sevimli oyuncaklar

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz amigurumi , tığ örgü yöntemi ile yapılan bir oyuncak çeşididir. Yapımı kimilerine göre oldukça zordur. Özellikle hiç örgü örmemiş insanlar için biraz daha fazla marifet isteyebilir.

Amigurumi Nedir?

amigurumi salyangoz

Amigurumi sözcüğü Japonca kökenlidir. Ami (örülmüş) ve nuigirimi (doldurulmuş oyuncak) kelimeleri birleştirilerek türetilmiştir.

Amigurumiyi diğer oyuncaklardan ayıran en temel özelliği sağlıklı olmasıdır. Çocuğunuz bu oyuncaklarla hiçbir tehlikeye maruz kalmadan oynayabilir. Diğer oyuncaklarla ilgili zaman zaman kanserojen madde içerdiklerine dair çıkan haberler ebeveynlerin örgü oyuncaklara daha çok ilgi göstermesine neden olmuştur.

amigurumi

Amigurumi, örgü severler için mükemmel bir seçenek olmuştur. Amigurumiyle uğraşarak hem kendinize hobi edinebilir hem de para kazanabilirsiniz. Aynı zamanda kendi çocuklarınız için de el emeği göz nuru oyuncaklar yapabilirsiniz.

Hem keyifli hem kolay öğrenilen hem de dekoratif olma özelliğinden dolayı her yaştan bir çok insan hobi olarak amigurumi yapmaktadır.

Amigurumi Nasıl Yapılır?

amigurumi nasıl yapılır

Amigurumi, örgü tığı kullanılarak sık iğne tekniğiyle yapılan oyuncak yapma sanatıdır. İstediğiniz her türlü iple amigurumi yapabilirsiniz. Fakat oyuncağınızın kalitesini kullanacağınız ipin kalitesi belirler. Bu nedenle ip konusunda doğru tercih yapmanız önemlidir.

Burada dikkat etmeniz gereken nokta kullanacağınız ipin çok ince olmaması ve zamanla tüylenme yapmayacak bir türden bir yün olmasıdır. Dışarıda bebe yünü adı altında satılan yumuşak tüysüz pamuklu ipler amigurumi yapmak için ideal iplerdir.

Aynı zamanda kullanacağınız ipin kolay kopmayacak türden bir ip olması da yapacağınız oyuncağın ömrünü uzatacaktır. Zevkinize göre seçeceğiniz her türlü renkte iplikle amigurumi yapabilirsiniz.

Amigurumi İçin Gerekli Malzemeler

amigurumi malzemeleri

Amigurumi yapmak istiyorsanız öncelikle gerekli örgü malzemelerini edinmelisiniz. Ucu çok kalın olmayan alüminyum tığlar ve amigurumi için uygun ipler almalısınız. Seçeceğiniz yün tipine göre tığ almaya dikkat etmelisiniz. Sürekli ilmek saymanız gerekeceği için bir ilmek işaretleyicisi almanız da iyi olacaktır.

Oyuncağınızı süslemek için gözler, içini doldurmak için elyaf, detaylar için ince iğne ve iplik ( oyuncak bittikten sonra kaş, göz, burun vb işlemek için nakış iğnesi ve iplik ), bunun yanında yapacağınız oyun şekline göre değişik ek ürünlere ( plastik göz, keçe vb. ) ihtiyaç duyabilirsiniz. Oyuncağınızı doldurmak için anti bakretiyel silikon elyaf kullanmanızı öneririz.

Amigurumi bir sanattır ve yaratıcılığınıza bağlı olarak değişik şekillerde oyuncaklar yapabilirsiniz.

Amigurumi Nasıl Yapılır?

amigurumi oyuncak yapımı

Amigurumi yapmak için öncelikle sık iğne tekniğini bilmeniz gerekmekte. Bu tekniği öğrendikten sonra gerekli yerlerde ilmek arttırıp azaltarak yapacağınız oyuncağın tarifine bakarak oyuncağınızı şekillendirebilirsiniz. İnternette bununla ilgili birçok video bulabilirsiniz.

Aşağıdaki videolarımızdan da faydalanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Kaynak
haberturkatolye.hobium

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu