Yaşam

Hamilelikte Hijyen ve Bakım Nasıl Olmalıdır?

Hamilelik Sürecinde Hijyen ve Bakım

instagram takipçi hilesi

Bir kadın için hamilelik hayatının en önemli dönemlerinden birisidir. Bu dönemi sağlıklı ve rahat bir biçimde atlatabilmek her anne adayının hayalidir. Bunu sağlamanın yolların bir tanesi de bebek bekleyen anne adaylarının hamilelik süresinde hijyen ve bakımına dikkat etmesidir.

Hamile olan bir kadının vücudunda birçok değişiklik meydana gelir ve bu nedenledir ki anne adayının vücudu bazı enfeksiyonlara karşı daha hassas bir hal alır. İşte bu enfeksiyonlara maruz kalmamak ve huzurlu bir hamilelik süreci geçirmek için anne adaylarının hijyen ve bakımına önem vermesi gerekmektedir. “Peki ama hamileliğim boyunca bakımımı nasıl yapmalıyım?” diye soruyorsanız işte bu yazım sizin için sevgili anne adayları!

IMG 2D81C4 CB2547 CAF585 E8365A 582EC4 F4FA26

SIK SIK BANYO YAPMAYI İHMAL ETMEYİN!

Banyo yapmak her bireyin temizliği için gereklidir; ancak bir anne adayı için çok daha önemli bir husustur. Sık sık banyo yapmanız sizi mikrop ve enfeksiyonlardan arındırır. Hamilelik süresinde oluşan kötü kokuların da gitmesini sağlar ve kendinizi daha tazelenmiş hissedersiniz. Ayrıca banyo yapmak kan dolaşımınızı hızlandırır. Kendinizi daha dinç hissetmenizi sağlayarak sizi günlük ve hamilelik sürecinde oluşan streslerden uzaklaştırır. Hamile kişilerin duşa girerken dikkat etmesi gereken şeyler vardır.

Banyo yapacağınız su ne çok sıcak ne de çok fazla soğuk olmalıdır. Ilık olması sizin için daha iyi olacaktır. Ayrıca banyo kaygan bir yapıya sahip olduğu için altı tırtıklı kaydırmayan terlikler terlik etmenizde fayda var. Duşta kalma süreniz yaklaşık 10 – 15 dakika olmalıdır. Aksi taktirde kanamalar meydana gelebileceği için duşa çabuk girip çıkmayı tercih etmelisiniz.

14999 img 2

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINIZA ÖZEN GÖSTERİN!

Hamilelik sürecinde anne adayının vücudunda değişimler meydana gelir. Bunlardan bir tanesi de dişlerdir. Hamilelikte bireyin kalsiyum alma ihtiyacında bir artış meydana gelir. Eğer anne adayı bu kalsiyum miktarını tamamlayamazsa vücut kalsiyum ihtiyacını kemiklerden ve özellikle dişlerden almaya başlar. Bu da dişlerin güçsüzleşmesine ve diş etlerinin enfekte olmasına neden olabilir.

Böylece birçok anne adayında diş kayıpları görülür. Bu nedenle öncelikle kalsiyum ihtiyacınızı karşılayacak besinler tüketin. Dişlerini fırçalamayı ihmal etmeyin ve diş ipi kullanın. Bu süreçte çok fazla yapay şeker bulunan ürünleri yiyip içmemeye özen gösterin. Ayda bir sıklıkla dişçinize ağız ve diş bakımınızı kontrol ettirmeyi ihmal etmeyin.

SYF 75

CİLT BAKIMINIZI YAPMAYI İHMAL ETMEYİN!

Cilt bakımı her kadın için çok önemlidir; fakat söz konusu hamile bir kadın ise bu konu çok daha fazla önem taşır. Bebek bekleyen bir anne adayının cildinin nefes alması ve gözeneklerinin açık olması sağlığı için gereklidir. Bu nedenle hamileliğiniz boyunca cildinizi temiz tutmaya özen gösterin. Çok fazla makyaj malzemesi kullanmamaya gayret edin veya yaptıysanız bile yatmadan önce mutlaka makyajınızı güzel bir şekilde temizleyin. Doğal arındırıcı tonikler kullanabilirsiniz.

Bu cildinizin ferahlamasını sağlayabilir. Yüzünüz için buhar banyosunu gözeneklerin açılmasına iyi gelebilir. Bunun yanında doğal cilt maskeleri de hem kendinizi iyi hissettirir hem de cildiniz için iyi bir etki bırakır. Bu dönemde el, ayak ve tırnak bakımınıza da özen gösteriniz. Koruyucu ve besleyici kremler kullanabilirsiniz.

cilt bakim 1

Hamilelik Sürecinde Hijyen ve Bakım ile ilgili videolar

Kaynak
halkinsesikibris

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu