Yerli Kadın Ünlüler

Müfide İlhan

instagram takipçi hilesi

mufide ilhan 2

Tam adı: Müfide İlhan
Doğum tarihi: 19 Şubat 1911 Ölüm: 2 Şubat 1996, Bodrum
Doğum yeri: İstanbul / Türkiye
Boyu: –
Ailesi: Mehmet Nafiz Çakmak, Emine Hanım, Fevzi Çakmak (amcası)
Eşi: Faruk İlhan
Çocuk (ları): –
Mesleği: Öğretmen, siyasetçi
Aktif Yılları: 1928 – 1996

Sosyal Medyada

Başlıklar

Hakkında

Müfide İlhan kimdir? Müfide İlhan, Türkiye’nin İl Belediye Başkanı seçilen ilk kadınıdır. Aynı zamanda öğretmendir. 19 Şubat 1992 yılında İstanbul’da doğmuştur. Amcası Mareşal Fevzi Çakmak’tır. Müfide İlhan’ın çocukluk yılları işgal altında olan 1919 yıllarında İstanbul’da geçmiştir. Ardından ilkokul eğitimi için İlhan, Ankara’ya gitmiştir. 1928 yılında Muallim Mektebini bitirerek öğretmen olmuştur.

İlk görevine İstanbul’un Moda İlkokulu’nda başlamıştır. Mersinli olan, Mersin’in ilk Belediye başkanı Galip İlhan’ın oğlu Faruk İlhan’la evlenmiştir. Eşinin işinden dolayı Erzurum, Beyazıt, Kırklareli’nde öğretmenlik yapmaya devam etmiştir.

1936’da Almanya’ya giderek Almanca öğrenmiş ve Alman okullarında gözlemler yapmaya başlamıştır. Daha sonra Ankara’ya geri dönerek bir anaokulu açmış ardından mali sıkıntılar yüzünden kapatmıştır.

Türkiye ve Afganistan Hükûmetleri arasında yapılan bir iş için Kabil Tıp Fakültesi’nde görevlendirilerek gönüllü olarak Kabil’e gitmiştir. Orada Türk çocuklarının eğitimi için çabalamıştır.

1946 yılında eşiyle Mersin’e yerleşerek aktif olarak siyaset hayatına başlamıştır. 1950 yılında Demokrat Parti’den aday olarak yerel seçimlere katılmış ve Belediye Başkanı seçilmiştir. Böylelikle Türkiye’de Belediye Başkanı seçilen ilk kadın olarak tanınmaya başlamıştır.

1951’de hem görevinden hem de partisinden ayrılmıştır. Demokrat Parti’den ayrıldıktan sonra Müstakilleri Destekleme Cemiyeti isimli bir dernek kurmuştur. Eşinin atanmasıyla İzmit’e yerleşmiştir. Orada da Türk Kadınları Birliği’ni kurmuştur. 7 çocuk annesi olan Müfide İlhan, 1966’da Türk Anneler Derneği tarafından ‘Yılın Annesi’ seçilmiştir.

Eşi Faruk İlhan’ı 1967 yılında kaybetmiştir. Bu olayın ardından Almanya’da yaşayan kızının yanına gitmiştir. Uzun bir süre burada yaşamış ve Alman okullarında öğretmenlik yapmıştır. 1980’de ülkesine geri dönerek siyasette aktif olarak yer almaya devam etmiştir. Milliyetçi Demokrasi Partisi’nde çalışsa da uzun bir süre görevde kalmamıştır.

1996 yılında çocuklarıyla birlikte Bodrum’da yaşarken geçirdiği kalp krizi sonucunda vefat etmiştir. Bodrum’da toprağa verilen Müfide İlhan’ın ismi Mersin’de bir mahalle ve okula adı verilmiştir. Aynı zamanda Mersin Belediyesi tarafından heykeli dikilmiştir.

Videoları

Fotoğrafları

Eda Nurçin

12 Haziran 1997 İzmir doğumlu, Bursa'da büyüyen, İstanbul'da yaşayan, Sinema ve Televizyon mezunu bir editör. Aynı zamanda yeni ve geleneksel medya arasında arafta kalmış bir içerik üreticisi ve yönetmen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu