Sağlıklı Yaşam

Ms Hastalığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Ms hastalığı, bağışıklık sistemindeki bozuklular sebebiyle omurilik ve beyinde plaklar oluşmasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Genellikle 20 ve 40 yaş arası yetişkin bireylerde görülür.

Ms hastalığı kendini birçok atakla belli eder. Fakat herkeste farklı bulgular ortaya çıkabiliyor. Ms, bazılarında kalıcı bir rahatsızlık haline dönüşebilirken bazılarında ise geçici olabiliyor.

Ms hastalığının başlıca belirtileri nelerdir? Gelin birlikte öğrenelim.

Görme Problemleri

ms hastalarinda gorme poblemleri yasanir

Ms hastalığının en yaygın belirtileri görme ile ilgili yaşanan problemlerdir. Çünkü ms hastalığı sebebiyle yaşanan ateş sinirleri etkileyerek görme merkezinde sorunlar oluşturur.

Gözle ilgili yaşanan problemler bulanık görmeden başlayarak çift görme hatta görme kaybı gibi ciddi sorunlara kadar gidebiliyor. Genelde yavaş yavaş ortaya çıkan bu belirtiler arasında renk körlüğü, gözlerde ağrı ve istemsiz göz hareketleri gibi sorunlar da vardır.

Karıncalanma ve Uyuşma

ellerde omuzlarda ve dirseklerde uyusma olabilir

MS hastalığı, beyindeki sinirleri ve omuriliği etkiler ve bütün vücutta elektriklenme hissi oluşturabilir. Bu his genelde dirseklerde, omuzlarda, parmaklarda ve kollarda meydana gelir. Eğer böyle bir uyuşukluk hissi yaşıyorsanız doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

Ağrı ve Spazm

agri ve spazmlar ms hastaligiin en yaygin belirtilerindendir

Ms hastalığı, genel ağrı ve spazmlarla da kendini gösterebilir. Hatta yapılan bir araştırma ms hastalarının yarıdan fazlasının kronik ağrılar çektiğini göstermiştir. Kas tutulması ve spazmları da ms hastalığının belirtilerindendir.

Yorgunluk ve Güçsüzlük

ms hastalari yorgunluk ve gucsuzluk ceker

Ulusal MS Derneği’nin yaptığı çalışmalar, MS hastalarının yüzde 80’inin ortak açıklanamaz yorgunluk ve güçsüzlük problemi yaşadığını göstermiştir. Bu yorgunluk hissi bilinç bulanıklığı olarak da ortaya çıkabiliyor.

Denge Problemleri ve Baş Dönmesi

ms hastaliginin en buyuk sorunlarindan bitanesi bas dönmesidir

Ms hastalığının en çok sorun yaratan belirtilerinden biri de baş dönmesi ve bununla birlikte vücut koordinasyonu ve denge kurmakta zorluk çekmektir. Bu durum hastalarının kendilerini sürekli sersem halde hissetmesine sebep olacağı için yaşam kalitelerini düşürür.

İdrar ve Bağırsakta Fonksiyon Bozukluğu

bagirsak problemleri ms hastaliginin yaygin belirtilerindendir

MS hastalarının pek çoğu sık idrar yapma, idrar yaparken zorlanma ve aynı zamanda idrarı tutamama gibi sorunlar yaşıyor. Ayrıca kabızlık ve ishal de ms hastalığının belirtilerindendir.

Bilişsel Sorunlar

ms hastalari bilissel sorunlar yasarlar

Ms hastalığı, hafızayı ve konsantrasyon becerilerini de etkiler. Ms hastaları, dikkat verme, düşünme, öğrenme ve planlama gibi konularda sorun yaşarlar. Bu yüzden ms hastaları iletişim sorunları yaşayabilirler.

Duygusal Değişimler ve Depresyon

ms hastalari ani duygusal degisimler yasarlar

Ms hastalarının en büyük sorunlarından biri de Majör depresif bozukluktur. MS hastalarının yaşadığı en büyük sorunların başında geliyor. Ms hastalığı olan kişiler ani duygu değişimleri yaşayabiliyorlar. Bu da genel yaşantılarını olumsuz etkiliyor.

Eğer siz de bu belirtilerden bazılarını yaşıyorsanız bir uzmana danışmakta gecikmeyin.

 

Kaynak
iyihisset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu