Otomobil

Motosiklet Çeşitleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Motosiklet Çeşitleri Nelerdir?

Motosiklet çeşitleri, farklı amaçlar ve kullanım alanları için tasarlanmış olan motorlu taşıtlardır. Bu çeşitler arasında şehir içi kullanım için tasarlanmış olan şehir motosikletleri, uzun yolculuklar için ideal olan touring motosikletleri, yarışlarda kullanılan spor motosikletler, arazide rahatlıkla sürüş yapabilen enduro motosikletler, dağlık ve zorlu bölgelerde kullanılan dağ motosikletleri ve daha birçok tür bulunmaktadır.

Commuter Motosiklet: Başlangıç Motoru

Banliyö motor tipi, bisikletçinin başlangıç ​​motoru olarak tanımlanır. Genellikle hafif ve dayanıklıdır. Motorunun hacmi küçüktür ve gücü 250 cc’nin altındadır.

Motosiklet Çeşitleri Nelerdir?

Küçük motor boyutlarından dolayı düşük yakıt tüketimine sahiptirler ve kullanımları ekonomiktir. Ekonomik olduğu için genellikle kuryeler tarafından tercih edilir, bu nedenle bu motora “ekspres motor” da denir.

Farklı özellikleri ile öne çıkan banliyö motosiklet modellerine tek tıkla ulaşabilirsiniz. Asıl amacı şehir içi kısa mesafelerde hızlı ulaşım sağlamaktır. Hafif ve esnek yapıları sayesinde trafikte rahat hareket etme imkanı bulabilirsiniz.

Kullanımı kolay ve yeni başlayan bisikletçiler için mükemmel. Vites geçişleri manuel olarak yapılır. Yarı otomatik şanzımanlı modelleri de vardır, bunlara CUB denir. Motor hafif, duyarlı ve kullanımı iyi olmakla birlikte, küçük boyutu sayesinde sizi aşırı devirden korur.

Scooter Motosiklet

Scooter Motosiklet

Scooter modeli motosiklet tipi ve işlevi, kullanımı oldukça kolay ve rahattır. Ayaklar için düz bir platform ile oturma kısmı rahattır. Kullanım alanı kentsel alan içerisindedir. Tam otomatiktir. Vites konsepti yok, sadece fren ve gaz yönetimi var, bu yüzden kullanımı çok kolay.

Manevra kabiliyeti yüksektir, bu nedenle trafikte ve şehir içinde rahatlıkla kullanılabilir. Düşük bakım maliyetleri ve yakıt tüketimi nedeniyle ekonomik bir araçtır.

Şehir içinde kısa sürüş deneyimi yaşamak isteyen kullanıcılar için önerilen scooter, motosiklet tutkunu olanlar için uygun bir seçim değil. Koltuğun altında bagaj var. Genel olarak düşük motor hacmi nedeniyle, hız yapmak için yetersiz eğimler olabilir.

Touring: Tur Motosikleti

motosiklet cesitleri nelerdir3 780x378 1

Seyahat motoru, uzun mesafeli seyahat için tasarlanmıştır. Asıl amacı uzun mesafeleri konforlu bir şekilde katetmek olduğu için daha donanımlıdır. Ağır motosikletlerdir.

Motor hacmi belli bir seviyenin üzerinde olup uzun yollarda rahatlıkla kullanılabilir. Modelin doluluk durumuna göre rüzgarlık, içi boş koltuklar, ikinci yolcu için sırtlık platformu ve klima gibi eklentiler bulunuyor. Manevra kabiliyeti zayıf modellerdir ve ağırlıkları nedeniyle hantal modeller olarak bilinirler, bu nedenle yeni kullanıcıların kullanması zor olabilir.

Yan cepleri ve arka cepleri vardır, olmasa bile asmak için yerleri vardır, bu sayede rahatlıkla taşınabilir. Honda Goldwing, Honda Pan European, BMW R 1200 RT, BMW K 1600 GTL ünlü otomobillerden bazılarıdır.

Naked Motosiklet

Naked Motosiklet

Naked motor modeli, rüzgarı engellemek ve motosikleti darbelerden korumak için ek kaporta olmadığından çıplak bir görünüme sahiptir. Bu yüzden buna çıplaklık denir. Tarla kullanımına uygun değildir, asfalt kullanımına uygundur. İyi manevra kabiliyeti ve üstün performans. Performans odaklı yapısından dolayı yakıt tüketimi nispeten yüksektir. Ducati Monster ve Yamaha Mt serisi öne çıkan modellerden bazılarıdır.

Enduro Motosiklet: Arazi ve Asfalt Motosikleti

motosiklet cesitleri nelerdir5

Yerden daha yüksek bir motosiklet modelidir. Asfalt ve hafif engebeli arazilerde rahat kullanım için üretilmiştir. Çamur ve suya dayanıklıdır. Doğa ile iç içe olmayı seviyorsanız tercih edebileceğiniz otomobildir. Büyük çekiş. 125 cc ile 1000 cc arası motor hacimleri görülebilmektedir.

Cruiser/Custom/Chopper Motosiklet

diyarbakir ucak bileti 1

Cruiser, Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkan bir motosiklet modelidir. Tasarım gereği, ayaklar bileklerin önünde ve kollar dirseklerden bükülü olarak oturma pozisyonu hakimdir. Oturma pozisyonundan dolayı uzun süre oturduktan sonra rahatsızlık hissi oluşur. Cruiser, fabrikadan seri olarak üretilen bu motor modellerinin genel adıdır.

Supersport: Yarış Motosikletleri

Supersport Yaris Motosikletleri

Motor hacmi 600 cc ile 1000 cc arasındadır. Yarış için üretilmiş ve daha sonra insan kullanımı için modifiye edilmiştir. Oturma pozisyonu rahatsızdır ve tüm vücut öne doğru eğilmek zorundadır. Yüksek performansları nedeniyle ayrıca çok fazla yakıt tüketirler. Viraj alma kabiliyeti mükemmeldir. Hızlanma ve fren sistemleri iyi çalışıyor. Bir yarış modeli seçebilir, motosiklet kullanıcılarının sevdiği eşsiz motor sesini hissedebilir ve havalı bir motora sahip olabilirsiniz. Yamaha R serisi, Honda Cbr serisinin öne çıkan özelliklerini içerir.

Cup Motosiklet

Cup Motosiklet

Scooter modelleri ile birlikte şehirdeki en popüler motor tiplerinden biridir. Motor hacmi 100 cc’nin altındaydı, bu yüzden fazla hızlanamadı. 100cc’den daha az motor hacmine sahip cup motor modelleri vergisizdir*, bu da kullanıcıların onları tercih etme sebeplerinden biridir. Bu, çok fazla yakıt tasarrufu sağladığı için bütçe dostu bir modeldir.

Elektrikli Motosiklet

Elektrikli Motosiklet

Moped olarak da bilinen elektrikli motosiklet, yakıt tüketmeyen ve pilden yani tam dolu bir pilden elde edilen enerji ile çalışan ekolojik bir motordur. Son zamanlarda otomobillerde dahi kullanılmaya başlanan sistem çevreci ve nispeten ucuz. Bazı piller, lityum polimer ve lityum iyon gibi bileşenler kullanır, bu nedenle evde bile şarj edilebilirler.

Motosiklet Çeşitleri İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu