Bilim ve KeşifOtomobil

Hibrit Motor Teknolojisi Nedir? Nasıl Çalışır? Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Hibrit motor teknolojisi, iki ayrı çalışma modeli ile melez tipi motorlara verilen isimdir. Bu tür motorlarda yakırran tasarruf sağlamak için benzin ile birlikte elektrikte kullanılır. Hibrit motor egzoz dumanlarında yayılan karbondioksit salınımının aksine yakıt tasarrufu içinde üretilmiş ve geliştirilmiş bir motor sistemidir.

Bu motor sistemlerinde benzin ile beraber elektrik enerjisi (KWh) de kullanılır. Yani çift çalışma yapısı barındıran hibrit teknolojisi istenildiği zaman benzin istenildiği zaman da elektrik enerjisi ile çalışabilmektedir.

hibrit motor 1

Hibrit Motor Nasıl Çalışır?

Hibrit teknolojisine sahip olan otomobiller ne benzinli otomobiller gibi ne de elektrikli otomobiller gibi çalışmaktadır. Çalışma mantığı elektrikli araçlara daha yakın olsa da iki motor arasında çeşitli aksamlarında farklılıklar vardır. Örnek vermek gerekir ise benzinli bir aracın yakıtı bittiğinde yola devam edemezken hibrit motor teknolojisine sahip araçlarda elektrik enerjisi bittiğinde benzin ile devam edilebilmektedir. Benzin bu motor tipinde bir nevi powerbank görevi görmektedir.

Hibrit motorlu araçların, elektrikli araçlara kıyasla şarj edilme zorunluluğu yoktur. Hibrit araçlarda elektrik gücü yine araç tarafından kendi kendine üretilebilmektedir. Hibrit araçlar, kullanım sırasında benzinli ve diğer motora sahip araçların kalkış ve yoğun trafik gibi durumlarda kaybettiği yakıtın önüne geçer. Buna benzer durumlarda elektrik motorunu devreye sokarak aracın hem performansını hem de yakıt tüketimi konusunda çeşitli avantajlara sağlar.

Hibrit araç teknolojisinin de avantajları olduğu gibi dezavantajları da mevcuttur. Şimdi avantaj ve dezavantajlara daha yakından bakalım…

hibrit motor 2

Avantajlar

 • Hibrit motorlar sürücülere yüksek performans sağlamasına rağmen düşük yakıt tüketmesi başta olmak üzere pek çok avantaj sağlamaktadır.
 • Vites geçişleri gürültüsüzdür ve performans kaybına neden olmamaktadır.
 • Şarj edilme zorunlulukları yoktur.
 • Sürüş sırasında kendi kendilerini sarj etme özellikleri vardır.
 • Araç üzerinde priz gibi herhangi bir aksesuar bulunmamaktadır.
 • Frene dokunulduğu anda kendini şarj edebilir.
 • Kırmızı ışıktan sonra yapılan ani kalkışlarda fazla yakıt tüketmezler.
 • Motorlarından herhangi bir gürültü gelmez.
 • En önemlisi de yok denecek kadar az gaz salınımı yaparlar.

Dezavantajlar

Hibrit motor teknolojisine sahip otomobillerin avantajları olduğu kadar bazı dezavantajları da mevcuttur. Bunlar şunlardır;

 • Diğer motora sahip araçlara göre oldukça maliyetlidirler.
 • Hibrit motor teknolojisinin daha çok yeni olması nedeniyle her hangi bir arıza anında parçalarının ve tamirinin ücreti oldukça yüksektir.
 • Hibrit araçlar her ne kadar şehir içi trafikte kullanımı rahat olsa da, hız tutkunu kullanıcıların veya hızlanmak isteyen kullanıcıların beklentilerini karşılıyamayabilirler.

hibrit motor 3

Hibrit Motor Teknolojisi ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu