Alternatif TıpYaşamYemek Tarifleri

Moringa Bitkisi Nedir Faydaları Nelerdir?

Dünyanın En Faydalı Bitkisi

instagram takipçi hilesi

70896

Moringa Bitkisi Nedir?

Oldukça ufak bir ağaç olan Moringa Pakistan, Hindistan, Nepal  ve bazı doğu ülkelerinde yetiişen dğer adı Drumstick veya yaban turbu olarak bilinen bir bitkidir. Ağacın sadece yaprakları değil herşeyi ile kereste bile yapılabilen bir ağaç olarak kullanılabilmektedir.

Moringa Nasıl Elde Edilir?

Yapraklarının toz haline getirilmesi ile bitki öğütülüp her alana uygun olarak kullanılmaktadır. Yaşlanmanın önüne geçen ve süper besin olarak nitelendirilen moringa yüksek C vitamini içeriği ile birçok sebze ve meyvenin önüne geçebilecek niteliktedir. Muzdaki potayum miktarının moringada 3 kat daha fazla olduğu bilinmektedir. Muz sevmeyenler içinde çay olarak tüketebileceğiniz moringa ile potasyum eksikliğini böylelikle karşılamış oluyorsunuz.

istock 611985704

Moringa Nasıl Kullanılır?

Morniga bitkisi turba benzeyen tüketimde olduğu gibi yenilebiliyor. Salatalarda yapraklarını kullanabileceğiniz ve yemeğinin bile yapıldığı moringa ile kullanım seçeneğiniz oldukça geniş bir alana sahip. Yapraklarının toz haline getirilip kullanılabildiği moringa yoğurt içine katılıp yenilebilir. Bayanların güzelliklerine düşkün olduğu bilinir bazı maskelerde moringa tozu hazırlanarak bu bitkinin kullanımı ile genç ve canlı bir cilde kavuşabilirsiniz. Özelikle çay olarak tüketilen moringa oldukça sağlıklı ve şifa sunan bir bitki olarak kullanılmaktadır.

Moringa tohumları suyun içinde bekletilip içilebilir artık birçok sitede ürünlerini bulabileceğiniz moringa sağlık açısından fayda sağlamaktadır. Günümüzde oldukça kolay bulunabilen moiringayı bulmak eskiden bir hayli zordu şifası bilindikçe birçok ülkede ismini duyurarak artık dünyanın her bir tarafında bulabileceğiniz hale gelmiştir.

moringa oleifera trees

Moringanın Faydaları Nelerdir?

Moringa bitkisinde A vitamini oldukça yüksek miktarda bulunur. Göz sağlığı için bu önemlidir. Göz bozukluklarını gidererek görmeyi daha iyi kalitede sağlamada yardımcı olur. Moringanın bilinen bazı faydaları şunlardır;

  • Yüksek minerale sahip olan bitki vücuttaki mineral eksikliği çözümü için birebirdir.
  • İçinde antioksidan özelliği bulunur. Maske yapımında kullanılırsa cilt sorunları ile mücadele eder ve kırışıklık problemini aza indirir. Cildin canlı ve genç görünmesini sağlar.
  • İçeriğinde yüksek lif bulunmaktadır. Sindirimi kolaylaştıran özelliğe sahiptir. Hazımsızlık ve kabızlığa iyi gelir.
  • Karbonhidrat ve yağ az bulunduğundan moringa bitkisi zayıflamak isteyenlere oldukça yardımcıdır. Tokluk hissi vererek bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde yardımcı olur.
  • Mide ve bağırsak hareketlerini düzenlediği için ülser hastalığında kullanılan bir bitkidir.
  • Protein içeren bitki sağlığınız için oldukça faydalıdır. Spor yaparken protein ihtiyacının karşılanmasını destekler.
  • İçeriğinde oldukça vitamin ve mineral içeren bitki anne sütünün kalitesini artırarak süt verimi için fayda sağlar.

Sağlığınızda her derde deva olan moringa tozu ya da bitkisi taze olarak tüketilip kullanılmalıdır.

Moringa Bitkisi Nedir Faydaları Nelerdir? ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu