Yaşam

Monolit Nedir? Ne Demek, Nasıl Oluşur?

instagram takipçi hilesi

Monolit Nedir? Ne Demek, Nasıl Oluşur? Son günlerde Romanya ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde karşılaşılmaya başlanan monolit, dağ ve dağa benzer teknolojik ya da jeolojik oluşum olarak bilinen ve büyük boyutlara sahip bir kitleye verilen addır.

Amerika Birleşik Devletlerinin eyaletlerinden iki tanesi olan Utah ve California sınırları içerisinde yer alan çorak bir arazide görülmüştür. Görülen bu kitlenin bir süre sonra kaybolduğu bilinmektedir. Büyük kayalıklardan ya da bütün taş bloklardan meydana gelen bu kitleye monolit adı verilmektedir.

monolit

Çok sert ve katı metamofrik kayalardan oluşan bu madde, genellikler erozyonlar sebebi ile ortaya çıktığı bilinmektedir. Günümüzdeki en büyük monolitler Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve Meksika’da bulunmaktadır. “Monolit” kelimesi Türkçe ve İngilizce’ye ise Fransızca bir terim olan “Monolithe” kelimesinden geçmiştir.

Romanya’da Bulunan Monolit Amerika Birleşik Devletleri’ndeki İle Aynı Mı?

Rumen yetkililere ve uzmanlara göre, Romanya’da ortaya çıkan monolitin oraya nasıl geldiği bilinmemektedir. Fakat, yapılan incelemeler sonucunda ortaya çıkan ilk rapora göre bu monolitin malzeme ve yükseklik açısından Amerika Birleşik Devletleri’ndeki monolitin aynısı olduğu belirlenmiştir.

monolit

Monolitler Nasıl Bulundu?

Amerika Birleşik Devletleri’nin Utah eyaletinde bulunan monolitin nasıl bulunduğu uzmanlara tarafından açıklandı. Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamaya göre monolit, Utah Kamu Güvenliği Departmanı çalışanları tarafından büyük boynuzlu koyunları araştırırken bulunduğu belirtilmiştir.

Yetkililer ayrıca bu kitlenin çok hızlı bir şekilde kaybolduğunu ve bir daha bulamadıklarını da belirtmişlerdir. Uzmanlar geçtiğimiz haftalar içerisinden bulunan bu kitlenin Stanley Kubrick‘in “2001: A Space Odyssey” adlı filmindeki yapılara benzemesi sebebi ile filmi izleyen kişiler tarafından da yerleştirilebileceği ihtimali üzerinde durmaktadır.

monolit

Monolit ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu