Mental Sağlık

Monachopsis: Ait Olamama Hastalığı

instagram takipçi hilesi

Bulunduğunuz yerden memnun olmadığınız, ne yapacağınızı bilmediğiniz ve sadece başka bir yere gitmek istediğiniz bir hayatınızı hayal edin. Ama gideceğin yerin neresi olduğunu bilmiyorsun. Amacınız yolda olmak, oraya varmak değil, çünkü gittiğiniz yere ait olduğunuzu hissedip hissetmeyeceğiniz belli değil. Biraz komik gelebilir, ancak monachopsis tam olarak bahsettiğimiz durumun paradoksudur.

monachopsis ait olamama hastaligi4

Doğumla başlayıp ölümle biten hayatımız boyunca sürekli arayış içerisindeyiz. Belki çoğu zaman farkında değiliz ama bir şeyler öğrenmeye, yeni yerler keşfetmeye, farklı insanlarla tanışmaya, yaşamadığımız şeylerin peşinden giderek kendimize bir şeyler katmaya devam ediyoruz. Ancak yaşadıklarımıza ayak uyduramıyoruz, kendimizi rahat hissetmiyoruz veya bir şekilde uyum sağlayamıyoruz ve maalesef yaptığımız işten zevk alamıyoruz. Bu durumda çemberin dışında olduğumuzu hissedebiliriz.

Bilmediğiniz bir ortama ilk girdiğinizde böyle hissedersiniz. Böyle anlarda, ortama uyum sağlama çabalarımıza rağmen, ilk girdiğimizde kendimizi rahat hissetmemiz imkansız. Konfor alanımızın dışında olduğumuz için yeni ortamımızda nasıl karşılanacağımızı bilmiyoruz. Böyle zamanlarda gergin, stresli veya heyecanlı hissetmek normaldir.

Ancak bu işlemin 5-10 dakika değil, tüm hayatınız boyunca sürdüğünü göz önünde bulundurun. Aynı örnekten devam edelim. Bulunduğunuz ortamı sevmediğinizi varsayalım. Aradan birkaç saat geçmesine rağmen hala alışamadınız ve alışamıyorsunuz. Bu durumda, hala orada olmanız gerekiyorsa, sadece birkaç saat olduğunun farkına vararak orada kalırsınız ve sonra şu düşünce gelir: “Her neyse, birkaç saat içinde olmayacağım.”

monachopsis ait olamama hastaligi3

Ya da kalmak için bir nedeniniz yoksa kalkıp gitmeye başlayabilirsiniz. Bu duygunun hayatınıza yayıldığını hayal edin. Sürekli olarak ilerlemeye odaklandığınızı hayal edin ve her zaman nerede olduğunuzun veya yaptığınız şeyin geçici olduğunu düşünün. Bu durumda, hayatınızın anın tadını çıkarmanız imkansızdır.

Şimdiki anı sadece geçici bir süreç olarak düşündüğünüz için bir an önce geçmesini isteyeceksiniz, yapmanız gereken tek şey bir dahaki sefere sizi bekleyene odaklanmak ve daha önce yaşadığınız dönemi tekrar yaşayacaksınız. Bu tam olarak monachopsis’in hissettiği ve deneyimlediği şeydir. Sürekli olarak geçmişin gölgesinde kalıp anı yaşayamıyor olmak, gelecekten de zevk almaya büyük bir engeldir.

monachopsis ait olamama hastaligi1

Aynı şekilde gelecek için de sürekli endişeli olmak kişiye zarar verir. Yaşamın tam olarak ”şuan” dan ibaret olduğunu kişinin mutlaka bilmesi gerekiyor. Anı yaşayarak, geleceği ve geçmişi bırakarak yaşamanın keyfini aldığında asıl doğru olanın bu olduğunu anlayacaktır. Monachopsis rahatsızlığı genelde teşhis olarak koyulmaz. Kişi kendi içinde bu durumu çözebilir.

Monachopsis İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu