Yaşam

Modern Dünyanın Çocuklardan Aldığı Şeyler Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Dünyanın teknolojisi çok daha hızlı iletişim ve herkesin parmaklarının ucunda bilgi sağlamaya yardımcı olduğundan, günümüz çocuklarının bazı avantajları var. Ayrıca eğlence zenginliği de var. Ancak günümüz çocukları da çok şey kaybediyor. Dünya daha az güvenilir bir yer haline geldikçe ve teknoloji işleri yapma şeklimizi değiştirdikçe, çocukken doğal karşıladığımız pek çok şey sonsuza dek ortadan kaybolabilir. İşte bunlardan bazıları;

Modern Dünyanın Çocuklardan Aldığı Şeyler

Karlı Günler

modern dunyada cocuklardan alinan 1

Çoğu yetişkin kar günleri hakkında nostaljiktir ve onları sevgiyle düşünür. Bir okul günü yerde kalın bir kar tabakasıyla uyanmak ve televizyondan okula gitmek zorunda olmadığınızın onaylanması ve koca bir gün boyunca karda oynama özgürlüğünün olması gibisi yoktur. Elbette, belki aklının bir köşesinde bir yerlerde bunu daha sonra telafi etmen gerektiğini biliyorsundur ama çocukken uzun vadeyi pek sezemezsin ve bir gün için her şey mutluluktan başka bir şey değildir.

Ne yazık ki, uzaktan eğitim lehine kar günleri yavaş yavaş ortadan kalkıyor gibi görünüyor. Deneyler başlarken, pandemi okulların beklediği tekme gibi görünüyordu ve okul bölgelerinin %39’u artık kar günleri yerine bir tür uzaktan eğitim kullanıyor. Bazı yerler ya uzaktan eğitimin yeterince iyi olmayacağı korkusuyla ya da sırf nostaljiyle direnirken, eğitimin sürekliliğine en çok ihtiyaç duyan daha karlı bölgeler, kar günlerini en hızlı şekilde aşamalı olarak kaldırıyor.

Hortumdan Su İçmek

modern dunyada cocuklardan alinan 2

Yaz nostaljisi kokan şeylerden biri de hortumdan su içmek. Pek çok çocuk bunu yıllar boyunca herhangi bir yan etki görmeden yaptı ve bu deneyimi sevgiyle hatırlıyor. Bu, birçok çocuğun grup olarak yapacağı bir şey, böylece içeride dolanıp annelerin evini temizlerken komşu anneleri rahatsız etmeden hep birlikte dışarıda oynayabilirler. Mikropları paylaşmaktan kaçınmak için çocuklar metalin kendisinden değil, hortumdan gelen dereden içerlerdi.

Ancak, öyle görünüyor ki, ebeveynler artık çocuklarına bu uygulamanın tehlikeli olduğunu öğretiyor ve buna karşı teşvik etmek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Oyundaki sorun temelde mikroplardır ve gerçekten başka bir şey değildir. İnternet parmaklarının ucundayken, modern dünyanın ebeveynleri, onlara hortumların bakteri ve virüsler için bir petri kabı olduğunu söyleyen bilgilere tam erişime sahipler.

Ayrıca, su içtiğiniz hortumunun içine muhtemelen yuva yapan böcekler sorunu da var. Daha da kötüsü, hortumlar içme amaçlı olmadığından içme suyu yasalarını karşılamaları gerekmez. Bu, bağlantı parçalarının genellikle kurşun içerebileceği veya dışarı sızabileceği anlamına gelir.

Pokemon Kartları

modern dunyada cocuklardan alinan 3

Pokemon kartları, ilk zamanlarda bile koleksiyonerler arasında her zaman popüler olmuştur. 90’ların çocukları, bir Charizard‘ın ilk çıktığında bile ne kadar popüler olabileceğini ve insanların ilk baskı için ne kadar çok şey verebileceğini çok iyi hatırlıyor. Bununla birlikte, yıllar geçtikçe, olay daha da büyük bir sorun haline geldi ve çocukların kendileri için ve gerçekten de yalnızca onlar için olan bir şeyden tamamen mahrum kaldıkları bir durumla sonuçlandı.

Şimdi, bir yetişkinin Pokemon‘u sevemeyeceğini veya eski kartları toplamaktan zevk alamayacağını söylemiyoruz, ancak çocuklara haksızlık ettiğiniz bir nokta var. Logan Paul kısa bir süre önce 300.000$‘a minimum koşullu ilk sürüm Charizard‘ı satın aldı ve bu da spekülasyon piyasasını daha da artırmaya yardımcı oldu. Pandemi ile birlikte bu spekülasyon, yetişkinlerin ilgisinin yenilenmesine yol açtı ve bu da sadece eski kartlarda değil, yeni kartlarda da fiyatların fırlamasına neden oldu.

Çocuklar almasın diye yetişkinler tüm kartları almaya başladı, bu yüzden Target bir seferde kaç tane alabileceğinize dair sınırlar koydu. Sonra bir otoparkta silahlı bir olay oldu ve güvenlik için silahların satışını tamamen durdurdular. Yine, bir yetişkinin Pokemon‘u sevemeyeceğini söylemiyoruz, ancak hobiniz küçük çocuklara yönelik tüm oyuncakları satın almayı içeriyorsa ve silahlı çatışmalarla sonuçlanıyorsa, burada çok yanlış bir şeyler var demektir.

Modern Dünyanın Çocuklardan Aldığı Şeyler ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu