Yerli Kadın Ünlüler

Mine Kırıkkanat Kimdir?

instagram takipçi hilesi

mine 1
Tam adı: Mine Gökçe Kırıkkanat
Doğum tarihi:01.12.1951
Doğum yeri: Ankara
Burcu: Yay
Boyu:
Ailesi: Şadiye Kırıkkanat (Annesi), Kazım Kırıkkanat (Babası)
Çocukları: Gökçe Asova
Mesleği: Gazeteci, Yazar,
Aktif Yılları: 1980 yılından bu yana
imdb-logo
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Mine Kırıkkanat kimdir? Mine Kırıkkanat, Aralık 1951 yılında Ankara’da dünyaya gözlerini açmıştır. Tam adı Mine Gökçe Kırıkkanat’tır.  Doğma büyüme İstanbul’ludur. Annesi Şadiye Kırıkkanat, babası Kazım Kırıkkanat Subaylık yapmaktaydı. Amcası teğmen pilot iken uçağının Kadifekale’de yere çakılınca soyadlarını Kırıkkanat olarak değiştirmişlerdir. Ablası vardır.

Ankara’da Fevzi Atlıoğlu İlkokulunda ilkokulu okudu. İstanbul Harbiye’de yer alan “Notre Dame de Sion Fransız Lisesi”nden başarı ile mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümünden başarı ile mezun oldu.

Gazetecilik yaşamına başlamadan önce bir süre roman çevirileri yaptı, yine kısa bir süre Renault’ta genel müdür sekreterliği görevini üstlendi, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’nda kültür ve sanat yönetmeni olarak görev aldı. 1,5 içinde iki kez doğum yaptı diye işten çıkarıldı. O dönem başında Çetin Emeç’in olduğu Çarşaf Dergisi bir yarışma açtı. Üç fıkra yazarak gönderdi ve bunun sonucunda birincilik mansiyonu kazandı. Çetin Emeç’ten aldığı teklif ile Çarşaf Dergisi’nde çalışmaya başladı.

Çetin Altan ile bu sayede tanıştı. Ardından Cumhuriyet Gazatesinin Ciddiyet sayfasında görev aldı. Mizah ile pek uyum sağlayamadığı için işi bıraktı. 10 yıl boyunca Babıali eşrafından kimse ile görüşmedi. Bu 10 yıllık sürede Fransız Konsolosluğu’na bağlı olan Pierre Loti ilkokulunda öğretmen olarak çalışmıştır.

İlginizi çekebilir: Esra Ronabar

1981 yılında dünya evine girdiği Fransız eşi ile 1983 yılına dek İstanbul’da yaşadılar. Ardından eşinin tayini çıkınca birlikte İspanya’ya gittiler. İki yıl hiç bir işte çalışmadı. Sonrasında bir hasret yazısı yazıp Cumhuriyet Gazetesine gönderdi, bu yazı basıldı. Derken bu durum bir süre daha devam etti. 1986 yılında Cumhuriyet Gazetesi’nin İspanya muhabirliği görevine başladı.

Sonrasında Fransız eşinden ayrılınca tekrar İstanbul’a döndü. Dönüşünde yine işsiz kaldı bir süre bekledikten sonra bu kez Cumhuriyet Gazetesi’nin Fransa temsilciliği görevini üstlendi. 1992 yılında Milliyet Gazetesi’ne geçtikten 4 yıl sonra Milliyet Fransa muhabirliğine ardından da Radikal Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmıştır.

2005-2010 yıllarında Vatan Gazetesi’nde köşe yazarlığı görevini üstlenmiştir. 2010 yılının son bölümüne doğru Cumhuriyet Gazetesi’ne geri dönen Kırıkkanat, yazılarına burada devam etmektedir.

24 Temmuz 2013 yılında yazmış olduğu bir köşe yazısından dolayı 2014 yılında Adnan Oktar ve Fethullah Gülen’e hakaretten yargılanmış ve beraat emiştir.

İyi derecede İspanyolca, İngilizce ve Fransızca bilmektedir. MGK medya adında bir internet sitesinin kuruculuğunu üstlenmiştir. Fransa’da TV5, Monde kanalının yabancı gazetecilerinden birisidir.

Adalet Ve Kalkınma Partisi Milletvekili ve bir dönem Avrupa Birliği Bakanı olarak görev yapan Volkan Bozkır’ın kuzenidir.

Mine Kırıkkanat Kitapları:

 1. 2014 – Gülün Öteki Adı
 2. 2014 – Bir Hristiyan Masalı
 3. 2011 – Aşk Varmış, Aşk Yokmuş
 4. 2011 – Umudun Kırık Kanatlarında
 5. 2011 – Örtülü Özgürlük
 6. 2008 – Sinek Sarayı
 7. 2008 – Bir Gün, Gece
 8. 2008 – Destina
 9. 2007 – Amerika, Amerika
 10. 2007 – Pandispanya
 11. 2007 – Allah Allah Bizim Kontesi Kim Sevdi
 12. 2006 -Yalnız Kalem Unutmaz
 13. 2006 – Her Şeye Rağmen

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
biyografiinfogoogle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu