Beslenme ve Diyet

Migren Ağrısına İyi Gelen 4 Gıda

instagram takipçi hilesi

Migren genel anlamda bilindiği gibi sadece basit bir baş ağrısı değildir. Sinir sisteminden kaynaklı bir hastalıktır. Migren atakları sırasında sinir sisteminindeki damar-sindirim-dolaşım geçici aksar.
Baş ağrısı, kusma, bulantı başlıca belirtileridir.

Fakat migreni vücudumuzdan uzak tutmak o kadar da zor değil. Aşağıda yazılı olan 4 gıdayı uygun bir şekilde tüketerek migreni sizde kendinizden uzak tutabilirsiniz. Şimdi gelelim bu gıdalara…

1-) Balık
sibas-s-ovoshhami

Özellikle somon gibi omega-3 değeri fazla olan balıklar migrenden kaynaklı baş ağrısını azaltabilir. Yurtdışında bir üniversitenin yaptığı araştırmaya göre 1 – 2 ay arasında omega-3 takviyesi alan hastalarda migren ağrılarının şiddetinde çok ciddi anlamda düşüşler/azalmalar meydana geldiği görülmüştür.

2-) Kahve
maxresdefault

Kahve bazı kişilerde bağ ağrısını tetikleyebilir fakat migren ağrısı hemen başladığında içilecek birkaç fincan kahve bu ağrının ciddi anlamda azalmasına etki ediyor. Çünkü kahve içerisinde bulunan kafein beyinde şişen damarların küçülüp büzülmesine yol açıyor ve bu sayede ağrılar hafifleyebiliyor. Hatta çoğu migren ilaçların ana maddesi kafeindir.

3-) Zencefil
toz-zencefil

Zencefil de diğer gıdalar gibi migren ağrısının azalmasında etkilidir. Prostaglandin gibi enzimlere müdale ederek ağrının hafiflemesine yol açıyor. Migren ağrılarına yardımcı olup olmadığı hala bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da genelde migrene eşlik eden mide bulantısını hafifletmeye kesinlikle yardımcı olacaktır.

4-) Keten Tohumu
kahve-tohumu

Migren gibi özellikle bazı baş ağrıları enflamasyondan kaynaklanır ki bu omega-3 yüklü gıdalar tüketerek azaltılabilibir. Keten tohumu yoğun omega-3 içeren besin kaynaklarından birisi. Bu sayede migren ağrıları başladığı anda diğer gıdalar gibi keten tohumunu tüketerek de ağrıların şiddetini azaltabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu