Hastalıklar

Mide Bulantısı Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Mide bulantısı, kişinin normal hareket, duruş ve denge algısına isyan eden bir histen kendini iyi hissetme deneyimidir. Bireylerin oruç tutmanın ilk birkaç saatinde veya hamilelik ve erken bebeklik döneminde, hamilelik ve emzirme ile ilgili tüm bedensel değişiklikleri henüz fark edemedikleri durumlarda yaygın olarak görülen bir durumdur.

mide buluantısı

En yaygın olarak bilinen neden hareket hastalığıdır. Ayrıca anemi, magnezyum eksikliği, toksisite ve serebral hipoksi gibi diğer faktörlerden de kaynaklanabilir. Kusmaya upchuck da denir.

Bulantı bir semptomdur; kendi başına bir hastalığa veya hastalığa atıfta bulunmaz. Hastalığa bağlı olabilir veya taşıt tutması gibi başka bir nedeni olabilir. Tıbbi uygulamada mide bulantısı genellikle grip, kanser kemoterapisi ve hamilelik ile bağlantılı olarak görülür.

Biyoloji ve zoolojik taksonomide bir kusturucu, onu yutan organizmalarda kusmaya neden olan bir maddedir. Bulantı, kötü kokular, hoş olmayan tatlar veya manzaralar ve hareket eden araçlar gibi uyarılardan kaynaklanan caydırıcı tepki olarak da ifade edilebilir. Mide bulantısının ilk kaydedilen tarifi, MÖ beşinci yüzyılda Hipokrat tarafından yapılmıştır.

Tatsızlığını fark etti, ancak belirli bir isim olmadan genellikle “hastalık” olarak biliniyordu. Ayrıca, Odysseus’un adamlarına denizi geçmek zorunda kaldıklarında denize bakmamalarını tavsiye ettiği Homeros’un Odyssey’sinde bahsedilmiştir.

Mide Bulantısı Tıptaki Tanımı

Mide bulantısı, tıpta şu şekilde tanımlanır: “Bulantı hissine eşlik eden, yaşamın uyaranlarına karşı bir isteksizlik tepkisinden kaynaklanan rahatsızlık hissi. Böyle bir durum, kazanılmış bir yanıttan kaynaklanır” Bu yüzyılın başından beri sinirbilimde yapılan araştırmaların büyük bir kısmı, özellikle insanlarda mide bulantısını düzenleyen sinirsel mekanizmalara odaklanmaktadır.

Tıpta mide bulantısı, genellikle yemek yedikten veya içtikten sonra mideyi hoş olmayan bir şekilde etkileyen bir his olarak tanımlanır. Genellikle “hastalık” olarak adlandırılır ve altta yatan bir tıbbi durumun belirtisi olarak tedavi edilebilir. Başka bir tıbbi durumun mevcut olup olmadığını belirlemek için tam ölçekli bir tıbbi muayene yapılmalıdır.

mide bulantısı

Bulantı, kişi tarafından tek başına veya başkaları tarafından yaşanabilir. Hastalık, uyuşturucu etkisi, duygusal stres, taşıt tutması, duygusal travma veya başka bir fiziksel durumdan kaynaklanabilir. Mide bulantısı, bulantı hissine eşlik eden, hayatın uyaranlarına karşı bir isteksizlik tepkisinden kaynaklanan bir kendini iyi hissetmeme hissidir.

Bu olumsuz duyusal deneyim, tek başına veya kusma, ishal ve baş ağrısı gibi diğer semptomlarla birlikte yaşanabilir. “Böyle bir durum, edinilmiş bir yanıttan kaynaklanır”. Bu yüzyılın başından beri sinirbilimde yapılan araştırmaların büyük bir kısmı, özellikle insanlarda mide bulantısını düzenleyen sinirsel mekanizmalara odaklanmaktadır.

Mide Bulantısı Vakaları

Bazı mide bulantısı vakaları normal kabul edilebilir ve arada bir herkes tarafından yaşanır. Bulantı genellikle “hastalık” olarak adlandırılır ve altta yatan bir tıbbi durumun belirtisi olarak tedavi edilebilir. Başka bir tıbbi durumun mevcut olup olmadığını belirlemek için tam ölçekli bir tıbbi muayene yapılmalıdır. Bulantı, kişi tarafından tek başına veya başkaları tarafından yaşanabilir.

Bulantıya taşıt tutması, uyuşturucu etkisi, duygusal stres, mesleki maruziyet ve diğer fiziksel koşullar neden olabilir. Matematikte bu terim, matematiğin temellerini incelemek için kullanılan resmi sistemler için kullanılır. Terim, 20. yüzyılın başlarında, hoşnutsuzluk veya kararsızlık anlamına gelen Latince mide bulantısından kaynaklanmıştır.

Tıbbın gelişmesiyle tanınan Yunan doktor Hipokrat (MÖ 460–MÖ 377), eserlerinde mide bulantısını “hastalık” olarak nitelendirdi. Bunu ayrıntılı olarak açıklayan ilk doktorlar arasındaydı. İnsanı hasta eden bir duyum olduğunu kaydederek, “En önde gelen duyularımızdan biri ‘hastalık’ olarak bilinen duygudur. Bazıları onu özel adıyla, bazıları ise başka bir isimle çağırır.” Daha sonra hekimler bu duyguya “açlık” (Aristoteles), “dolaşma” (Proclus) veya “üzüntü” gibi farklı isimler verdiler. Psikolojide mide bulantısı genellikle grip, kanser kemoterapisi ve hamilelik ile birlikte görülür.

mide bulantısı

Biyoloji ve zoolojik taksonomide bir kusturucu, onu yutan organizmalarda kusmaya neden olan bir maddedir. Bu ajanlar, asetik asit gibi güçlü kimyasallardan toksinler veya feromonlar gibi daha hafif doğal maddelere kadar uzanır. Bulantıya anemi, magnezyum eksikliği, toksisite ve serebral hipoksi neden olabilir. Kusmaya upchuck da denir.

Bulantı, kötü kokular, hoş olmayan tatlar veya manzaralar ve hareket eden araçlar gibi uyarılardan kaynaklanan caydırıcı tepki olarak da ifade edilebilir. Mide bulantısının ilk kaydedilen tarifi, MÖ beşinci yüzyılda Hipokrat tarafından yapılmıştır.

İlgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu