Yaşam

Michelin Yıldızı Nedir? Nasıl Alınır?

instagram takipçi hilesi

Yurtdışında bulunan önemli ve kaliteli restoranlar söz konusu olduğunda hep bir ‘Michelin Yıldızı Olan Restoran’ şeklinde ifadeyle karşılaşırız. Peki nedir bu Michelin Yıldızı?

Dünyaca ünlü şeflerin hazırladıkları, belirli kriterlere uygun olan menü ve restoranlara yapılan değerlendirmeler sonucu sahip oldukları yıldızlardır. Aslında özetle bir değerlendirme sistemidir. En yüksek seviyesi “3 Yıldız”dır.

Ne Zaman ve Nasıl Ortaya Çıktı?

Michelin aslında 1850’li yıllarda çıkan bir lastik markasıdır. Andre Jules ve Edoudard Michelin kardeşler tarafından kurulmuştur. Fransız lastik şirketi satışları düşmeye başlayınca bir çare bulmaya çalışırlar. Bir rehber hazırlayarak yol üzerinde yer alan kafe ve restoranlara ziyaretçi çekmeye çalışırlar. İlk kopyası 35 bin adet basılan rehberler dağıtıma başlanıyor. İçerisinde restoran önerileri yer almadığından bu bir eksik olarak algılanmış ve sonradan restoranların da rehbere eklenmesi kararlaştırılıyor. Kırmızı renkte olan kitaplar o günden bugüne hiç değişmemiştir. Rehber olan bu kitaplar sonradan değerlendirme yapmaya başlayarak yıldız veriyor.

Yıldız puanlamaları üç seviye olarak tasarlanıyor. Hemen 3 yıldıza sahip olunabileceği gibi yavaş yavaş da yükselebilirler. Yıldız verilen sisteme geçildikten sonra gizli bir müşteri ekibi kurulmuştur. Günümüzde “restoran müfettişleri” olarak isim değiştiren ekip yapılan değerlendirmelerle yıl 30 binin üzerinde restoranı değerlendirmektedir. Bu yıldız sistemine ilk olarak 1933 yılında geçilmiştir.

2 685x467

Yıldız Sistemi

Michelin yıldızı alabilmek için değerlendirmeye giren restoranlar sıfır, bir, iki veya üç Michelin yıldızlı olacak şekilde kategorilendirilmiştir. Şu an dünyada 125 tane Michelin Yıldızına sahip restoran bulunmaktadır. Yıldızların sayısına göre restoranların sahip olduğu değerler:

  • Bir Michelin Yıldızına sahip restoranlar, yüksek kaliteli yemekleri olan uğramaya değer restoran.
  • İki Michelin Yıldızına sahip restoranlar, mükemmel yemekleri olan yolunuzu değiştirmeye değer restoran.
  • Üç Michelin Yıldızına sahip restoranlar, olağanüstü yemeği olan sırf bunun için plan yapılması muhteşem gereken bir restoran anlamına gelir.

3 685x513 2

Michelin Yıldızı Nasıl Alınır?

Michelin Yıldızı değerlendirmeye giren restoranların “restoran müfettişleri” tarafından değerlendirmeleri sonucunda verilir. Michelin şirketine bağlı olarak çalışan bu müfettişler turizm otelcilik alanında çok iyi eğitimli, bol seyahat eden kişilerdir. Restoranlara gizli kimlikle müşteri olarak habersiz giderek değerlendirmelerini yaparlar. Hesapları Michelin Group tarafından ödenir.

Michelin Yıldızı alabilmek için değerlendirmede beş kriter söz konusudur.

1- Ürünün kalitesi

2- Lezzet ve mutfak becerisi

3- Şefin karakter ve kişiliği

4- Verilen paraya değmesi

5- Tutarlılık

Restoranı her zaman birden fazla müfettiş ziyaret ettiğinde tutarlılık maddesi en önemli kriterlerdir biridir. Yıldız alan şef ününü katlamaktadır. Bir restoranın yıldıza sahip olması demek büyük kara geçmek demektir. Yıldızlar kazanıldığı gibi kaybedilebilmektedir. Yıldız kaybedenler, yüksek ihtimal zarar etmektedir. O yüzden bir şef yıldızı olduğu sürece yıldızlı şef olarak anılmaktadır. Böylece hem kendisinin hem mekanının değerine sahip çıkabilir.

1 685x456 1 1

Her yıl teftiş yapılan restoranlar kriterlere uymadığından yıldızını kaybetmektedir. Michelin Yıldızının dışında başka değerlendirmeler de yapılmaktadır. Restoranların adlarının yanına eklenen çatal-kaşık sembolleri, servisteki kalite, dekorasyon, rahatlık ve ortam gibi yıldız için değerlendirmeye alınmaya konuları değerlendirir. Restorana layık görülen 1 çatal-kaşık sembolü oldukça rahat anlamına gelir. 5 çatal-kaşık sembolü geleneksel anlamda lüks demektir.

Dünya çapında bu değerlendirmeye alınarak birçok 3 Michelin Yıldızına sahip restoran olsada ülkemizde maalesef bu değerlendirmeye sahip bir restoran yoktur.

6 685x513 3

Michelin Yıldızlı En Ünlü Restoranlar

1- Kopenhag’da bulunan İskandinav lezzetlerini sunan restoran: Noma

2- Televizyondan tanıdığımız ünlü Şef Gordon Ramsay’in Londra’daki işletmesi: Restaurant Gordon Ramsay

3- Chicago’da bulunan tek 3 Michelin yıldızlı restoran: Alinea

4- Üç kardeş tarafından kurulan çok kez “Dünyanın En İyi Restoranı” seçilen İspanya’daki, El celler de Can Roca

5- Londra’da The Dorchester otelinde bulunan Alain Ducasse’nin restoranı: Alain Ducasse at The Dorchester

Michelin Yıldızları Hakkında

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu