Beslenme ve Diyet

Meyve Yemenin De Kuralları Var!

instagram takipçi hilesi

taptaze meyveler

Meyveler her yaştan insanın severek tükettiği besin maddeleridir. Rengarenk çeşit çeşit meyvelerin görüntüsü bile iştahımızı kabartmaya yeterlidir. Peki ama bu vitamin deposu, hepsi birbirinden lezzetli meyveleri doğru şekilde tüketiyor muyuz?

Meyve tüketimi genel sağlığımız açısından küçük yaşlardan itibaren önemlidir. Sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazlarından biri de meyve tüketmektir. Çünkü vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin birçoğunu yediğimiz meyvelerden sağlarız.

Burada önemli olan nokta, meyvelerden yeterli faydayı sağlamak için ne kadar ve ne zaman tüketeceğimizi bilmektir. Yani sırf canımız istedi diye meyve yemekle vücudumuza fayda sağlamıyoruz.

yaz meyveleri

Daha fazla enerji depolamak ve daha az sindirim sorunu yaşamak için düzenli ve doğru şekilde meyve tüketimi önemlidir.

Meyveleri doğru şekilde beslenme düzeninize eklerseniz aldığınız vitaminler sayesinde sindirim sisteminizi güçlendirirsiniz. Lif, C vitamini, folik asit gibi daha birçok besin maddesi açısından zengin olan meyveler sizi hastalıklara karşı korur.

hazırlanmış meyveler

Kap hastalıklarına ve yüksek tansiyona yakalanma riskiniz azalır. Fakat meyveyi gelişigüzel tüketmek faydadan çok zarar sağlayabilir.

Şimdi gelelim meyve yerken uymanız gereken kurallara.

meyve yemek sağlığa faydalıdır

  • Hepimiz özellikle akşamları yemekten sonra meyve tüketiriz. Fakat doğru olan meyveyi tok karna değil aç karna tüketmenizdir.
  • Meyveyi başka yiyeceklerle beraber tüketmemelisiniz. Çünkü meyveler sindirim sürecini hızlandırır ve vücut meyveleri sindirmek için farklı enzimler salgılar.
  • Vücudumuzun meyvenin içindeki basit şekeri tamamen emmesi gerekir. İşte bu açıdan meyveleri tek başına tüketmeniz önemlidir. Çünkü bu durumda meyvelerdeki lif ve basit şekerler daha kolay işlenir.
  • Meyveleri ana öğünler arasında ara öğün olarak tüketin. Bunun için yeme düzeninize göre kendinize meyve yeme saatleri belirleyebilirsiniz. Bu süreye dikkat etmeniz meyveler midenizde daha uzun kalır ve çürümeye ve fermente olmaya başlar.
  • Ana öğünden bir saat önce ya da 2 saat sonra tüketebilirsiniz.
  • Uyumadan önce meyve tüketmemeye dikkat edin. Çünkü meyvenin içinde bulunan şeker enerjinizi yükseltir ve uyumanızı engeller.
  • Eğer tek seferde daha fazla meyve tüketmek istiyorsanız bunu kahvaltı öncesi aç karna ya da kahvaltıyla öğle yemeği arasındaki ara öğünde yapmalısınız.
  • Bahsettiğimiz kurallar kuru meyve tüketimi için de geçerlidir. Kuru meyveler daha fazla şeker içerdiği için bağımlılık yapabilir. Bu nedenle sınırlı tüketilmelidir.

meyvenin faydaları

Bütün bu kuralların yanısıra özellikle belirtmek gerekir ki uzun süre uygulanan meyve diyetleri sağlığınız açısından sakıncalıdır. Tek yönlü besin içerdikleri için vücudunuz için gerekli olan protein ve karbonhidratlardan mahrum kalırsınız. Bu nedenle böyle diyetlerden uzak durmanızda fayda vardır.

 

 

Kaynak
mynethaber7uplifer

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu