Meyan Kökü Nedir? Meyan Kökünün Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Meyan kökünün faydaları, pek çok insan tarafından bilindiği için hali hazırda kullanılan bir bitkidir. Fakat bilmeyen insan sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır. Meyan kökü baklagiller ailesinden çalı türü olan bir bitkidir. Tadı harika olmasının yanı sıra, çeşitli sağlık faydaları da vardır.

Son zamanlarda bu bitkiyi kullanan insan sayısı da gittikçe artmaktadır. Meyan kökü, aşağıdaki formlarda kullanılabilmektedir.

  • Çay
  • Merhem
  • Krem
  • Şeker
  • Kapsül
 • Pastil
 • Topikal jel
 • Çiğnenebilir form
 • Ağız çalkalama

meyan kökü

Meyan Kökünün Faydaları

Meyan kökünün bilinen pek çok faydası vardır. Meyan kökünün faydaları şu şekildedir;

Cilt İçin Oldukça Faydalıdır

Meyan kökünün antiviral, antimikrobiyal ve antiinflamatuar özelliklere sahip olduğuna dair kanıtlar vardır. Tüm bunlar yeni bir cilde sahip olmanıza yardımcı olabilir.

Yapılan çalışmalarda, meyan kökü bileşikleri içeren topikal ürünler egzamayı iyileştirmiştir.. Fareler üzerinde 2018 yılında yapılan bir araştırmada, günlük meyan kökü uygulaması yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğunu göstermiştir.

Mide Ekşimesi ve Yanmasını Geçirebilir

Mide ekşimesi ve hazımsızlık tamamen sersemletici olabilir. Ancak meyan kökü mide ekşimesi ve yanmasını yatıştırmaya yardımcı olabilir.

50 kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, meyan kökü özü ile 30 günlük tedavi hazımsızlık belirtilerini iyileştirmiştir. Başka bir çalışmada da, glisirretinik asit içeren tedavi, mide ekşimesi, göğüs ağrısı ve karın şişliği belirtilerini azaltmıştır.

meyan kökü

Mide Ülserlerini Yatıştırır

2016 yılında yapılan bir araştırma, Helicobacter pylori isimli çoğu mide ülserine neden olan bakteri için antibiyotik tedavisine meyan kökü eklenmesinin, tek başına antibiyotiklerden daha etkili olduğunu göstermiştir. Fareler üzerinde yapılan bir başka çalışmada da meyan kökü ekstresinin ülsere karşı etkili olduğu bulunmuştur..

Kanser ile Mücadele Edebilir

Birkaç küçük çalışma, meyan kökünün kanserle mücadelede olumlu etkileri olabileceğini göstermektedir. Bir test tüpü çalışmasına göre meyan kökü melanom hücrelerinin büyümesini yavaşlatabilir.

2020 yılında yapılan başka bir çalışmada, bilim adamları laboratuvarda meme kanseri hücrelerinin büyümesini önlemek için meyan kökü içinde bir antioksidan bileşik kullandılar. Başka bir çalışmada da, aynı meyan kökü türevi bileşik farelerde kolon kanserinin büyümesini engelledi.

Meyan kökü ayrıca kanser tedavilerinin etkilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Radyasyon ya da kemoterapi gören kişilerde sıklıkla ağız mukoziti adı verilen ağız yaraları gelişir. Araştırmalar, belirli bir oral meyan kökü tedavisinin yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Daha Kolay Nefes Almanızı Sağlayabilir

Öksürük ve soğuk algınlığı için satılan bitki çaylarında genellikle meyan kökü bulunur. 2019 yılında yapılan araştırmalara göre meyan kökü bitki çayı, boğaz ağrısına neden olan bakterilerin büyümesini engellemektedir. Fareler üzerinde yapılan bir başka çalışma, meyan kökünün astıma bağlı boğaz iltihabını azaltabileceğini keşfedilmiştir.

Ağız Sağlığı İçin Oldukça İyidir

Meyan kökü bileşiklerinin ağız sağlığını destekleyebileceğine dair kanıtlar var. Fareler üzerinde yapılan araştırmalar, bazı özel meyan kökü formlarının aşağıdaki konularda yardımcı olabilecek anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahip olabileceğini göstermektedir:

 • Çürükler
 • Diş eti hastalığı
 • Ağız ülseri

meyan kökü

Meyan Kökünün Faydaları ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=gVMi4FnQ9PM

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu