Beslenme ve Diyet

Dispepsi (Hazımsızlık) Nedir?

instagram takipçi hilesi

Dispepsi (Hazımsızlık) Nedir ? Hangi Bölüm Bakar?

Dispepsi yani hazımsızlık olarak bilinen rahatsızlık bir hastalık değildir bir semptımdur. Yani hastalık öncesi bir bulgudur. Dispepsi semptomu, midede şişkinlik ve midede oluşan hazımsızlık nedeniyle şikayetlerden ötürü doktora başvuruluyor.

Dispepsiyi yani hazımsızlığa, gastroenteroloji bölümü bakmaktadır. Şikayette bulunan hastalar ,karnın üst bölümü olan epigastriumda tekrarlayan rahatsızlık hissiyle karşılaşırlar.  Hatta Gastroenteroloji polikliniklerinde en sık karşılaşılan hastalık grubudur .

Tekrarlama Sıklığı Nedir?

Dispepsi sıklığı, %30 olarak görünmektedir. Yalnız tanımlamalarda oluşan farklılıklar nedeniyle bu oran farklı toplumlarda %3-40 oranı arasında değişiklik göstermekte.

Dispepsi’nin Belirtileri Nelerdir?

Dispepsi’nin bazı belirtileri ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlık ;

  • erken doyma,
  • geğirme,
  • İştahsızlık,
  • bulantı,
  • regürjitasyon

gibi belirtiler ile ortaya çıkar. Bunun dışında bu rahatsızlık iritabl bağırsak sendromu,ülser,kronik pankreatit  gibi sebeplerde de kendini gösterme ihtimali yüksektir.

Dispepsi’nin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu rahatsızlık tekrar edici olabilir . Bu yüzden doktor muayenesi kesinlikle şarttır. Doktorlar bazı durumlarda kan testi isteyerek , rahatsızlığın nedenini derinlemesine araştırmak isteyebilirler. Bunun yanında mideyi,yemek borusunu,bağırsakları daha derinlemesine inceleme yapmak için endoskopi yapmak isteyebilirler.

Dispepsi / Hazımsızlıkla ilgili videolar

Bu rahatsızlıkla ilgili olarak genel araştırmalarımız yeni bulgular ve yeni sonuçlar neticesinde, ilgili olan bu yazımız güncellenebilir. Siz de bu rahatsızlıkla ilgili bilgilerinizi ve sormak istediğiniz konuları aşağıdan yorum yaparak bize yazabilirsiniz. Bu sayede bilgi yazımıza destek olurken, diğer insanlara da yardımcı olabileceğinizi unutmayın!

Kaynak
Kaynak

İbrahim İbil

MaksatBilgi'nin kurucusu ve geliştiricisidir.Daha önce yüksek hitli web siteleri ve reklam ajans şirketi kurmuştur.Şimdi ki hedefi ise MaksatBilgi'de , İnsanların aradığı içeriği ;düzenli ve anlaşılır ,bol içerikli sunmayı hedeflemiştir.MaksatBilgi, 2013 yılından beri yayında olup öncesinde araştırma ve ekip kurmayla çalışma yapmak için bir sene boyunca çalışılmış bir projedir.Sürekli geliştirilmektedir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu