Hastalıklar

Mevsim Geçişlerinde Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma Yolları

instagram takipçi hilesi

Geçtiğimiz eylül ayına kadar yaz sıcaklığı hala etkisini göstermekteydi; fakat ekim başladığından beri soğuklar da ülkemizi etkisi altına almaya başladı. Hastalıkların en çok görüldüğü zamanlar olan bu mevsim geçişlerinde hasta olmamak için dikkat etmeliyiz. Çünkü bu vakitlerde yaz mevsiminden yeni çıktığımız için soğuğa karşı dayanıklı değilizdir ve soğuğa karşı kendimizi korumayı ihmal ederiz.

grip 16 9 1534578909

İşte böyle mevsim geçişlerinde hastalık şıp diye farkına bile varamadan yakamıza yapışıverir ve uzun süre de bırakmaz. Bu sorunu yaşamadan mevsim geçişini atlatmanız için size basit ama etkili bazı tüyolar vereceğiz. Siz de aman hastalık benden uzak dursun diyorsanız, önerilerimi uygulayın:

Evinizi ve Odanızı Sık Sık Havalandırın!

Salgın hastalık sorununun baş gösterdiği bu mevsim geçişlerinde evimize birçok insan gelir gider. Böylelikle mikroplar ve bakteriler bulunduğumuz ortamı istila ederek hastalık yaparlar. İşte bu durumla karşılaşmamak için günde bulunduğunuz sürece sık sık camları sonuna kadar açarak havalandırın. Böylece temiz hava evinizi temizleyecek ve hasta olma ihtimalinden sizi koruyacaktır.

evi havalandirma yontemleri

Ellerinizi Sürekli Yıkayın!

Günlük hayatta birçok yere girip çıkıyoruz. Çok fazla yere dokunuyor ve birçok insanın elini sıkıyoruz. Böylelikle ortamda bulunan tüm mikroplar ellerimizde toplanıyor. Biz de ellerimizi yıkamadan ağzımıza, burnumuza değdiğimiz zaman hastalık da kaçınılmaz oluyor. Bu nedenle hastalık sorunundan kendinizi korumak için gün içerisinde sürekli ellerinizi yıkamaya büyük özen gösterin.

kursiyerlere dogru el yikama teknigi anlatildi h32583 e348b

Dengeli ve Düzgün Beslenin!

Mevsimsel geçişlerde hastalık sorunundan korunmak için yapmanız en önemli şeylerden birisi de yeterli, düzenli ve dengeli bir şekilde beslenmenizdir. Ne kadar vücudunuza iyi gelecek, sizi sağlıklı kılacak gıdalar tüketirseniz vücudunuz da o kadar hastalıklara karşı direnç gösterir . Onlarla savaşabilir duruma gelir. Fakat bunu yapmazsanız, vücudunuz bulaşıcı hastalıklardan korunmasız hale gelir.

dengesiz beslenme

Kalabalık Ortamlarda Fazla Kalmamaya Çalışın!

Gündelik hayatta birçok insanla aynı ortamı paylaşıyoruz. Otobüste, işte, bankada ve hastanelerde… Aynı havayı teneffüs ettiğimiz insanların birçoğu, bulaşıcı bir hastalığa sahip olabilir. İşte bu nedenle çok fazla kalabalık olan ve aynı zamanda kapalı olan ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmaya dikkat edin. Özellikle öksüren ve hapşıran kişiler varsa…

istiklal caddesi

Bol Bol Meyve Tüketin!

Özellikle tam da bu mevsimlerde çıkan mandalina, portakal, limon ve greyfurt gibi yoğun miktarda C vitamini içeren meyvelerdendir. Bu son derece sağlıklı meyveleri tüketerek bulaşıcı hastalık ve dolayısıyla da mikroplardan kendinizi koruyabilir, hasta olma ihtimalinizi düşürebilirsiniz.

blog 05

Aşı yaptırın!

Soğuk günlerde mutlaka başımıza gelen hastalık sorunundan kurtulmak için, küçük bir zahmete girerek vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirecek ve hastalıklara karşı bağışıklık kazanmanızı sağlayacak bir aşı olabilirsiniz Böylece hastalıklardan uzak, sağlıklı bir yıl geçirebilirsiniz.

shutterstock 173815904 16 9 1539518505

Kaynak
hurriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu