İnsan Kaynakları

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

instagram takipçi hilesi

Mesleki Yeterlilik Belgesi, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetki verilmiş belgelendirme kursları, yetki dahilinde yer alan ulusal yeterlilikler de belirtilmiş esaslara göre yürütülen ve ölçme ve değerlendirme faaliyetlerine katılan kursiyerlerin başarılarını, bilgilerini, becerilerini ve yetkinliklerini gösteren bir belgedir.

Kalite güvencesi sağlanan ve uluslararası personel belgelendirme kriterlerine uygun şekilde akredite edilmiş bir işleyiş aracılığı ile tutarlı, tarafsız, güvenilir ve adil bir şekilde ölçme ve değerlendirme sonucunda başarılı olan kursiyerlere bu belge verilmektedir.

mesleki yeterlilik 1

Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunlu Olan Meslekler Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 5544 sayılı kanununa göre; tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yayımlanan duyuruda belirtilen meslek ve meslek grupları MYK verdiği bu belgeyi almak zorundadır. Aşağıdaki linkte yer alan meslek ve meslek gruplarında çalışan kişiler bu belgeyi almadan işlerinde çalışamazlar.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?

Bu belgeyi  almadan önce ilk önce yapmanız gereken belgeyi alacağınız mesleği belirlemelisiniz. Bireylerin bu belgeyi alabilmesi için belgesini almak istedikleri mesleğe ait ulusal yeterliliğin olması gerekmektedir. MYK tarafından bu ulusal yeterlilikte ölçme değerlendirme ve belgelendirme yapmak için yetki verilmiş kuruluşun bulunması gerekmektedir.

Adaylar belgesini almak istedikleri ulusal yeterliliklere göre yetkilendirilmiş belgelendirilen kuruluşların MYK internet sayfasındaki listesine aşağıda yer alan linkten ulaşabilirler.

Ölçme değerlendirme ve belgelendirme süreci MYK tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından yürütülür. Bireyler sınav başvurularını belgesini almak istedikleri meslek grupları dahilinde yetkilendirilmiş kuruluşlardan yapabilirler.

Ulusal yeterlilikte yürütülen teorik ve uygulamalı eğitimlerde başarılı olan kursiyerlere MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi ve aynı formatta kimlik kartı büyüklüğünde taşınabilir bir MYK Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı verilir.

mesleki yeterlilik 2

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır?

Bu belge MYK tarafından yetkilendirilmiş kurslar tarafından verilmektedir. Bu belgeyi alabilmek için öncelikle kursta yer alan ölçme değerlendirme sistemlerinde başarılı olmanız gerekmektedir. Bu almak için ilinizde yer alan sınav merkezlerine ve kuruluşlara başvuru yapmanız gerekmektedir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir? ile ilgili videolar

Kaynak
Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu