Gezi Rehberi

Mersin’de Gezilecek Yerler

Mersin ili ve çevresinde görmeniz gereken yerlerin listesi burada!

instagram takipçi hilesi

Siz de zevklerinize uygun olarak Mersin’de gezilecek yerler rehberinden beğendiğiniz yerleri gezebilirsiniz. Bu sayede vaktinizi daha verimli bir gezi için harcarsınız. Mersin, Türkiye’nin sıcak iklimi ve sığ denizi ile sevilen bir ilidir. Her ilçesi farklı bir güzelliğe sahip olan Mersin’de keyifli vakit geçirebileceğiniz birçok yer vardır.

1. Mersin Deniz Müzesi

Mersin'de Gezilecek Yerler

Mersin ilinin Yenişehir ilçesinde bulunan Deniz Müzesi’nin inşası 2009 yılına dayanır. Türk Deniz Harp’inin tarihi konusunda bilgi veren müze, kronolojik olarak da bilgi sahibi olabileceğiniz bir yerdir. Geçmiş dönemlerdeki, gemi, üniforma, sancak, ateşli silahlar gibi birçok şeyi burada görebilirsiniz. Burayı gezmenin ücreti yetişkinler için 10 tl, öğrenciler için ise bedavadır.

2. Mersin Gezilecek Yerler: Yerköprü Şelalesi

kızkalesi

Mersin ilinin Mut ilçesine yer alan şelale, tam bir doğa harikasıdır. Şelaleye gitmek için uzun yürüyüşler yapmak ve tırmanışlar gerçekleştirmeniz gerekir. Bu nedenle çocuklu aileler için buraya gidilmesi biraz daha zordur. Fakat sizin için yürüyüş yapmak sorun değil ise kesinlikle buraya gelmelisiniz. Çünkü bu şelalede yürümek bile keyif vericidir. Her adımınızda yepyeni bir güzelliğe tanık olursunuz.

3. Kızkalesi

kızkalesi

Erdemli ilçesine 23 km mesafede yer alan Kızkalesi, köklü bir tarihe sahiptir. Denizin  ortasında yer alır ve karaya uzaklığı yaklaşık olarak 600 m’dir. Kalenin içini gezebilirsiniz. Kaleye gitmek için ise ister yüzün, isterseniz de deniz bisikleti kiralayın. Bu tamamen size ve zevklerinize kalmıştır. Fakat bu maviliğin ortasındaki ihtişamı görmenizi kesinlikle tavsiye ederiz.

4. Mersin Gezilecek Yerler: Cennet – Cehennem Obrukları

Mersin gezilecek muhteşem yerler rehberi

İnsanlık tarihinden önce başlayan çöküntüler sonucu oluşan obruklar oldukça ilginçtir. Cennet obruklarına merdiven ile inebilirsiniz, fakat cehennem obruğuna inmek için teknik ekipmanlara ihtiyacınız vardır. Cennet obruğu ferah iken cehennem obruğu bunaltıcı ve zor bir yoldur. Her iki obrukta hemen hemen yerin 30 kat altında yer alır.

5. Aynalıgöl Mağarası

Mersin gezilecek muhteşem yerler rehberi

Mağara ismini içindeki gölden alır. Buzul Çağı’ndan kalma sarkıtlar karşısında hayran kalacaksınız. Aydıncık’ta yer alan ve tesadüfen keşfedilen mağarada nem oranı %80’dir. Mağarada yapılan incelemelerde hiçbir canlı türünün yaşamadığı fark edilmiştir. Fakat merdiven şeklindeki kayalarda daha önce insanların yaşadığına dair izler vardır.

6. Mersin Gezilecek Yerler: Yapraklıkoy

Mersin gezilecek muhteşem yerler rehberi

Denizin turkuaz rengine birçok insan tarafından nadir rastlanmıştır. Yapraklıkoy da mükemmel görüntüsü ile her görüşünüzde kendine hayran bırakır. Narlıkuyu’dan 2 km sonra karşınıza çıkan koyun etrafı kayalıklar ile çevrilidir. Denizin derinlik seviyesi ve dalgalar, bir kez görüp de hayatınız boyunca unutamayacağınız bir yerdir. Yapraklıkoy’un ücretsiz halk plajı da vardır.

7. Atatürk Parkı

Mersin gezilecek muhteşem yerler rehberi

Mersin ilinde yer alan Atatürk Parkı’na gelerek vaktinizi temiz hava alarak geçirebilirsiniz. Mersin Limanı’nın sahil şeridinde bulunan parkta ister balık tutun, isterseniz yürüyüş yapın. Her şey sizin zevklerinize kalmıştır. Yemyeşil olan parkta piknik de yapabilirsiniz.

Mersin’de Gezilecek Yerler ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu