Mercan Ekimi Nedir, Neden Önemlidir?

instagram takipçi hilesi

Mercan Nedir?

Okyanustaki sabit konumları ve yapısal sertlikleri nedeniyle bitki olarak adlandırılsalar da mercanlar aslında omurgasızlardır. Bir alt tabakaya sabitlendikten sonra o alt tabaka üzerinde gelişmeye devam eder. Mercan deniz omurgasızları sınıfına ait olan her mercan türüne “polip” denir. Polipler bir araya gelerek koloniler oluşturur. Koloni; dallar, çiçekler, mantarlar, beyinler, tüpler, halatlar, kayalar gibi birçok şekil alabilir.

Genel olarak yumuşak mercanlar ve sert mercanlar olarak ikiye ayrılır. Sert mercanlar, büyük resifler oluşturmak için vücutlarında kalsiyum maddeleri  biriktirir.

Mercan Ekimi

Yumuşak mercanlar kalkerli materyalden yoksundur, ancak aynı zamanda küçük koloniler oluştururlar. Karmaşık görünümlerinin aksine, vücutları doğal olarak basittir. Mercanlar omurgasız oldukları için gerçek iskeletleri yoktur, iskelet denilen sert yapılar salgılarlar. Kaslar ve sinir sistemi de basittir.

Su florasında “iplik hücreleri” adı verilen kostik veya yapışkan maddeler salgılayan tek hücreli hayvanları yakalayarak beslenir. Aynı zamanda simbiyotik yaşamı sürdüren alglerle de beslenir. Üremeleri eşeysiz  ve eşeyli üremedir.

Mercan Ekimi Ne Zaman Yapılmıştır?

“Mercan ekimi” olarak da bilinen mercan nakli, ilk olarak 2019 yılında Türkiye’nin Marmara Denizi’ndeki Tavşan Adası’nda gerçekleştirildi. Deniz Yaşamını Koruma Derneği, TÜBİTAK ve İstanbul Üniversitesi ortak çalışmasında %70’in üzerinde başarı sağlandı.

mercan ekimi nedir neden onemlidir4

Mercan örnekleri ülkemizde Ege Denizi ve Marmara Denizi’nde yayılış gösterir ve deniz ekosistemindeki biyolojik olarak en çeşitli organizmalardır. Ancak ülkemizin kıyılarında mercan kayalığı bulunmaz. Mercan resifleri esas olarak Pasifik Okyanusu, Hint Denizi ve Kızıldeniz’de dağılmıştır.

Mercan Beyazlatma Nedir?

Mercanlar, alglerle simbiyotik bir ilişkiye sahiptir. Yosun ve mercanın birlikte yaşaması gerekir. Algler değişen çevre koşullarından kaçamadıklarından büyüme hızları yavaşlar ve zamanla mercanlar beyazlaşmaya ve strese girmeye başlar. Mercanlar zamanla beyazlar, şüphelenmezler ve asla eski parlak renklerine geri dönmezler.

Yılda sadece 1-2 cm büyüyen mercanların ani ölümden sonra üremeleri uzun zaman alabilir. Mercanlar, fotosentetik dinozorlar ve ürettikleri inorganik atıklar tarafından besin olarak kullanıldı. Güneşte gelişen algler mercanın besin kaynağıdır ve mercanın dış kılıfını korur.

mercan ekimi nedir neden onemlidir2

Marmara Denizi’ndeki Prens Adaları’nın en küçüğü olan Tavşan Adası’nda Sivriada ile Demokrasi ve Özgürlük Adası’ndan toplanan Gorgon mercanları mercan yetiştiriciliği için kullanılmaktadır. 27-40 m derinliklere dikilen 300 mercan arasında hayatta kalma oranı %70’di ve gorgonianlarda artış gözlendi.

Araştırmada yer alan uzmanlar, dünyadaki nakil başarı oranının %20 olduğunu belirtti. 25-30 metre derinliğe tüplü dalışla toplanan mercanlar, Akdeniz suyu dolu tanklara yerleştirildi. Su sıcaklığını 15 derecede sabit tutmak için mercanlar özel bir dolapta saklanır. Tavşan Adası’na yapılan bir buçuk saatlik tekne gezisinden sonra aynı derinlikteki kayaya özel bir macunla nakledildi.

Çalışmanın başarısının bir diğer önemli kısmı, alanın “korunan açık hassas alan” olarak tescil edilmiş olmasıdır. Tafsan Adası’nın Nisan 2021’de sit alanı olarak kabul edilmesiyle İstanbul’un ilk deniz koruma alanı statüsünü aldı.

Mercan Ekimi İle İlgili Videolar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu