Sağlıklı Yaşam

Menisküs Yırtılması Nedir? Nedenleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Menisküs yırtılması, kıkırdaklarda ya da menisküste, alt bacaktaki femur ve tibia kemikleri arasında oluşan bir yırtıktır. Menisküs, stabilite sağlar ve kemiklerin birbirine sürtünmesini önleyerek vücut ağırlığının dağıtılmasına yardımcı olur.

Ek olarak, besinleri femur ve tibia kemiklerini kaplayan dokulara ve kıkırdağa dağıtmaya yardımcı olur. Bu dokuların sağlıklı olmasını sağlamak dejeneratif artritin önlenmesine yardımcı olur. Şok emiciler olarak, menisküs diz eklemine uygulanan basıncı emmeye yardımcı olur.

meniskus yirtilmasi 1

Menisküs Yırtılması Nedenleri Nelerdir?

Menisküs yırtığı, ani bükülme, spor ya da ilgili yaralanmalardan kaynaklanabilecek diğer hareketlerden kaynaklanır. Bu tür yaralanmalar 30 yaşın üzerindeki insanlar için daha yaygındır. Menisküs oldukça sert, lastik ve daha dayanıklı olduğu için daha genç olan bireylerde daha az rastlanır.

Yaş ilerledikçe, menisküs zayıflar ve yaralanmalar, çömelme ya da düz olmayan bir yüzeye basma gibi basit hareketlerden bile daha kolay ortaya çıkabilir. Menisküs yırtıkları, spesifik bir yaralanma yerine osteoartrit gibi dejeneratif koşullardan da ortaya çıkabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Menisküs yırtılması tedavisi, ağrı ve iltihabı kontrol altında tutmaya odaklanır. Dinlenme, buz, basınç uygulama ve yükseklik anlamına gelen RICE standart tedavidir. Yaralanmadan sonraki ilk birkaç gün boyunca, 30 dakika boyunca her üç ya da dört saatte bir buz uygulanmalıdır.

Buz uygulamak ağrıyı ve rahatsızlığı en aza indirmeye yardımcı olacaktır. Dizini elastik bir bandajla sarmak ve ibuprofen ya da tolere edebileceğiniz steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar almak da şişmeyi önlemeye yardımcı olacaktır. Bu tedavi ile yavaş yavaş normal aktiviteye dönebilirsiniz.

meniskus yirtilmasi 2

Artroskopik cerrahi, menisküs yırtığı ile ilişkili ağrının teşhisine yardımcı olabilir. Ağrı şiddetli olduğunda ve sık sık meydana geldiğinde en baskın tedavi biçimlerinden biridir. Menisküs hasar görürse, diz çok kararsız hale gelebilir ve artrit oluşabilir. Ameliyat, dizinizi daha fazla hasar ve daha sonraki problemlerden korumak için en iyi alternatifi sağlayabilir.

Bu tip cerrahinin bazı önemli faydaları ağrıdan kurtulma ve hareket kabiliyetinde iyileşmedir. Artroskopik cerrahi ile menisküs yırtılmasının tedavisi, hastaların normal ve aktif bir yaşam tarzını daha fazla rahatlıkla sürdürmelerini sağlayan güvenli bir prosedürdür.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Ameliyattan sonra, fizik tedavi için zaman tanımak ve normal aktiviteye hızlı bir geri dönüş sağlamak için dizin uygun şekilde tedavi edilmesi için iki haftaya kadar iyileşme süresi vardır. Fizik tedavinin bir parçası olarak, hastalara rehberli tedaviye ek olarak egzersizler de öğretilecektir.

Hastalar hastaneden taburcu olduktan sonra haftada üç kez fizik tedavi görmeye devam edecektir. Rehabilitasyon süresinin uzunluğu hastanın durumuna ve iyileşme sürecine bağlıdır. Menisküs tedavisi yapılırsa, iyileşme süresi ve rehabilitasyon süresi dizlik ya da koltuk değneği ile altı haftaya kadar uzatılabilir.

meniskus yirtilmasi 3

Menisküs Yırtılması ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu